Carpooling to platforma (strona oraz aplikacja na urządzenia mobilne), dzięki której można "gdzieś" "z kimś" pojechać. W optymalnej cenie można znaleźć miejsce w samochodzie, pociągu, autobusie lub samemu zaoferować wolny fotel. Carpooling jest największym w Europie serwisem wspólnych przejazdów. Z założenia to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Mamy spore szanse, że za wypad do Amsterdamu zapłacimy tyle, co za wyjazd na działkę do znajomych, i że pod ratusz w Radomiu i pod niemiecki Reichstag dotrzemy w podobnym czasie.

Nie taka zwykła podwózka

Platforma łączy 6 milionów użytkowników. Dostępna jest w 7 językach: po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku, grecku, włosku i po polsku, a więc towarzystwo zapewnia międzynarodowe. Spora część użytkowników przeszła weryfikację dokumentów, co oznacza, że możemy czuć się bezpiecznie - prawo jazdy wydał właściwy urząd, a samochód, którym jedziemy, nie został skradziony. - Za mną już ponad 20 tysięcy carpoolowych kilometrów – mówi Agnieszka Kornas. - Z noclegów korzystam w ramach couchsurfingu, na koszykówkę umawiam się przez Facebooka, a podróże realizuję oczywiście przez carpooling. Oprócz preferencji cenowych, możemy mieć trochę więcej wymagań, na przykład tych towarzyskich. W pociągu jesteśmy skazani na los: może akurat uda się usiąść obok kogoś o podobnych zainteresowaniach, a może... zupełna nuda. Dzięki carpoolingowi można o tym zdecydować samodzielnie – towarzysz, który kocha góry, bieganie, a może żagle? Liczby nie kłamią, ze wspólnych przejazdów wyniknęło już ponad 20 małżeństw.

Carpooling w przeliczeniu

A skoro o liczbach mowa, sprawa wygląda następująco: od początku istnienia strony, tj. od  2001 roku, zrealizowano 70 milionów przejazdów o średnim dystansie 200 km każdy. Dziennie na portalu oferowanych jest 3,5 miliona wolnych miejsc. Szacuje się że najwięcej przejazdów carpoolingowych na trasie Polska-Niemcy i z powrotem odbywa się właśnie przez stronę carpooling.pl. Miało być ekologicznie i ekonomicznie? W sumie na wspólnych przejazdach carpoolerzy zaoszczędzili już 750 000 000 litrów paliwa i ok. 2 biliony euro.