Bułgaria na polskim rynku
Bułgaria jest znaną i lubianą w Polsce destynacją turystyczną, szczególnie w sektorze letniej turystyki wyjazdowej – wypoczynku nad morzem. Można przyjąć, iż większe zainteresowanie tym kierunkiem rozpoczęło się za czasów marszałka Józefa Piłsudskiego, który po silnym trzęsieniu ziemi w Bułgarii, udzielił pomocy poszkodowanym. Na znak wdzięczności, car Bułgarii Borys III ofiarował mu kawałek ziemi położonej nad morzem w Warnie. Odtąd Polacy zaczęli przyjeżdżać tu na wakacje, a plaża zyskała przydomek „polskiej plaży“.

Choć polscy turyści wyjeżdżają do Bułgarii w sposób zorganizowany już od połowy ubiegłego stulecia, wymiana turystyczna między obydwoma krajami na skutek zachodzących zmian społeczno-ekonomicznych bardzo często ulegała radykalnym i dynamicznym wahaniom. Od początku lat 60-tych do końca 90-tych liczba polskich turystów wyjeżdżających do Bułgarii stale rosła, a w 1988 roku osiągnęła rekordową wielkość prawie 1 miliona osób. W kolejnych latach tendencja ta uległa odwróceniu, ale ostatnio obserwuje się ponowny wzrost tej liczby. W 2013 r. Bułgarię odwiedziło prawie 250 tys. polskich turystów. W porównaniu z ubiegłym rokiem, sprzedaż wczasów w Bułgarii przez biura turystyczne w Polsce wzrosła o 33,3 procent. Dynamiczny wzrost dotyczy zarówno sprzedaży letnich ofert wypoczynkowych (35%), jak i zimowych (23,5%). Dzięki temu Bułgaria plasuje się na szóstym miejscu wśród najpopularniejszych destynacji zagranicznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, bułgarska branża turystyczna wzbogaciła letnie oferty wakacyjne nad morzem o wycieczki kulturalno-poznawcze, SPA i wellness oraz ekoturystykę.

Statystyki
Przemysł turystyczny jest jednym z ważniejszych sektorów gospodarki Bułgarii. W 2013 roku osiągnął 3% przyrost, wytwarzając 13,6% krajowego PKB. Branża turystyczna odnotowała rekordowe przychody w wysokości ponad 3 miliardów euro (wzrost o 5%), przy 7 milionach turystów (wzrost liczby turystów o 5,8% latem i 8,2% zimą). Według danych opublikowanych przez bułgarskie Ministerstwo Gospodarki i Energetyki oraz prognoz analityków finansowych z Morgan Stanley, w ciągu najbliższych kilku lat turystyka bułgarska wygeneruje 18% PKB, а do 2020 roku liczba turystów przekroczy 9,5 miliona osób.
Uwzględniając ogromne znaczenie sektora turystycznego dla gospodarki kraju, rząd bułgarski prowadzi politykę mającą na celu poprawę jakości oferty turystycznej i infrastruktury oraz zwiększenie jej różnorodności. Obok popularnych form turystyki, takich jak letni wypoczynek nad morzem czy w górach, stawia na wydłużenie sezonów turystycznych i pozycjonowanie kraju jako całorocznej destynacji.
Rząd bułgarski prowadzi także kampanie promocyjne na najważniejszych rynkach docelowych, do których należy Polska. Celem komunikacji jest przedstawienie Bułgarii jako kraju o urozmaiconej ofercie turystycznej, dostępnej przez cały rok. Kampanie reklamowe, w połączeniu z przyśpieszonymi inwestycjami rozwijającymi branżę, szkoleniem nowych kadr i doskonaleniem polityki obsługi klienta, a przede wszystkim unikalne warunki przyrodnicze i antropogeniczne kraju skutkują pozytywnymi prognozami na temat rozwoju przemysłu turystycznego w nadchodzących latach. Relaks nad bułgarskim morzem
Na turystycznej mapie Europy, Bułgaria jest renomowaną, letnią destynacją wyjazdową i od lat utrzymuje wiodącą pozycję. Europejscy turyści doceniają doskonałą infrastrukturę turystyczną oraz unikalne warunki środowiska. Linia brzegowa Bułgarii rozciąga się na długości 400 km i jest wyjątkowo urozmaicona. Znajdują się tu zarówno skalne klify, z których można podziwiać romantyczne, morskie pejzaże, jak i rozległe wydmy i ciche zatoczki. Urocze, piaszczyste plaże mają w sumie 130 km długości. Wypoczynkowi sprzyja także umiarkowany klimat - średnia temperatura powietrza w miesiącach letnich wynosi ok. 26°C, а temperatura morza – ok. 22°C.

Bułgarskie wybrzeże oferuje niezapomniane przeżycia i emocje: relaksujący wypoczynek na plaży, spacer po pięknych, zalesionych okolicach i rezerwatach przyrody oraz fascynującą, wielowiekową historię, sięgającą czasów trackich, bizantyjskich i rzymskich. Nadmorskie miejscowości przygotowują też program imprez towarzyszących. W 2014 roku niedaleko Burgas (drugie co do wielkości, czarnomorskie miasto) zostanie udostępniona nowa atrakcja turystyczna - wyspa św. Anastazji z XIV- wiecznym klasztorem. Przygotowano ciekawy program wycieczki: w starej aptece będzie można nabyć cudowne zioła i wywary sporządzone według starych receptur, chętni będą mogli przenocować w średniowiecznej celi klasztornej, a w pobliskiej restauracji - spróbować burgaskich potraw, przyrządzonych według oryginalnych, starych przepisów. Od lat wyspa spowita jest mgiełką tajemniczości. Jest to jedyny bułgarski klasztor na wyspie, który był wielokrotnie napadany przez piratów. Legenda głosi, żе właśnie tutaj ukryli swoje skarby. W 1923 roku monaster został przekształcony w więzienie. Jego ciekawą historię będzie można poznać podczas zwiedzania wyspy.

Nowa oferta turystyczna Bułgarii to połączenie tradycyjnego wypoczynku na plaży oraz nieznanych dotąd szerzej atrakcji tego kraju. Dzięki staraniom bułgarskiego rządu, turyści będą mogli poznać najciekawsze fakty z bułgarskiej historii, przespacerować się po pięknych, rozległych rezerwatach przyrody oraz odkryć na nowo lecznicze właściwości morskiego błota.

Bułgaria jako destynacja SPA
Bułgaria, tuż po Islandii, zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem ilości źródeł mineralnych. Na terytorium kraju znajduje się aż 650 złóż wody mineralnej i 2 000 źródeł. Dzienna wydajność źródeł mineralnych w Bułgarii wynosi 423 mln litrów i jest równa dziennemu przepływowi wodospadu Niagara. W kraju jest 21 miast i osiedli założonych w pobliżu źródeł mineralnych jeszcze przez imperatorów rzymskich, dlatego niektóre z nich otrzymały ich imiona, np. Serdika (imperator Trajan), Hisar (imperator Doklecjan) czy Коstenets (imperator Коnstantyn). Istniejące zasoby z powodzeniem mogą zostać wykorzystane do rozwoju bułgarskiego sektora balneoturystycznego. Sprzyja temu Rozporządzenie 20/11/24 z października 2013 roku, na mocy którego, każde państwo członkowskie UE może wysyłać swoich obywateli w celach profilaktycznych i rehabilitacyjnych do innego państwa członkowskiego na koszt Funduszu Zdrowia.

W trakcie corocznego wydarzenia World SPA & Wellness Awards 2014 w Londynie, Bułgaria została przedstawiona jako wiodąca destynacja SPA na Półwyspie Bałkańskim. W trakcie ceremonii, liczne bułgarskie kurorty SPA i kompleksy otrzymały wysokie, pozytywne oceny. Bułgaria oferuje szereg innowacyjnych zabiegów SPA, а do terapii stosuje się najwyższej jakości produkty naturalne oraz olejki różane i lawendowe. W ciągu ostatnich trzech lat Bułgaria wyprzedziła Francję i obecnie jest największym producentem olejku lawendowego na świecie, zaś Pomorie, niewielkie miasteczko na bułgarskim brzegu czarnomorskim, oprócz Morza Martwego, jest jedynym miejscem, gdzie wydobywa się lecznicze błoto pochodzenia mineralnego.

Starożytna kultura
Wzdłuż czarnomorskiego wybrzeża zachowały się ślady wielowiekowej historii i starożytnej kultury kraju. Zaledwie kilkanaście kroków od słonecznych i piaszczystych plaż znajdują się cenne starożytne skarby i ruiny. Bułgaria zamierza ułatwić turystom ich zwiedzanie, przygotowując oferty wypoczynku połączonego z wycieczkami kulturalno-poznawczymi.  

Niedaleko Warny, w Balchiku, znajduje się piękny ogród botaniczny oraz imponujący Pałac Euxinograd z XVIII wieku, który swoją architekturą i wystrojem w niczym nie ustępuje pałacom we Francji czy Wiedniu. Wybudowano go w stylu przypominającym francuskie „Château”, jako letnią rezydencję dla carskiej rodziny. W warneńskim Muzeum Archeologicznym można podziwiać najstarsze wyroby złotnicze na świecie, liczące ponad 6000 lat. Dalej na południu znajduje się Stare Miasto Nesebyr, które od 1956 roku figuruje na liście rezerwatów architektoniczno-archeologicznych, а w 1983 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nesebyr jest jednym z najstarszych miast Europy. Powstało ponad 3200 lat temu i do dziś zachowało ślady codziennego życia z czasów antycznych, bizantyjskiego średniowiecza, panowania osmańskiego oraz okresu bułgarskiego odrodzenia. Jeszcze dalej na południe, znajduje się miasto Sozopol, pamiętające czasy starożytności. Ciche uliczki, urocza, nadmorska atmosfera oraz unikalne odkrycia archeologiczne z czasów antycznych przyciągają tysiące turystów.  W Sozopolu, w cerkwi św. Cyryla i Metodego, przechowywane są relikwie Jana Chrzciciela.

Baza noclegowa

Bułgaria dysponuje szeroką bazą noclegową o rozmaitym standardzie: оd małych, rodzinnych pensjonatów, przez agroturystykę i liczne, kameralne kampingi na łonie przyrody, po komfortowe,
5-gwiazdkowe hoteli, SPA i centra balneologiczne. Wzdłuż samego czarnomorskiego wybrzeża jest zlokalizowanych ponad 50 uzdrowisk, a w samej stolicy kraju znajduje się osiem 5-gwiazdkowych hoteli. W ostatnich latach komfortowe kompleksy zdobyły wiele międzynarodowych nagród. Hotel Balneologiczny „Pomorie” otrzymał nagrodę za innowacyjny, medyczny hotel SPA oraz nowy, kompleksowy program SPA o nazwie „Skarby z Bułgarii”, oparty na naturalnych, bułgarskich produktach. Hotel „Кempinski - Zografski“ w Sofii zdobył nagrodę za najlepszy hotel biznesowy World Luxury Hotel Awards, natomiast „Helena Sands Hotel“ w Słonecznym Brzegu został okrzyknięty najlepszym hotelem na wybrzeżu.

Dogodny dojazd
Nad Morze Czarne można dostać się praktycznie z każdego miejsca na świecie. Międzynarodowe lotnisko znajduje się w Burgas (południowa część czarnomorskiego wybrzeża) oraz w Warnie (północna część).

W 2013 roku została otwarta autostrada „Тrakia“, dzięki której przejazd samochodem z Sofii do Burgas zajmuje ok. 4 godziny. Autostrada „Hemus“, która będzie przebiegać przez Warnę i połączy stolicę kraju z północną częścią czarnomorskiego wybrzeża zostanie ukończona w 2018 roku. Umożliwi ona łatwiejsze dotarcie do morza z międzynarodowego lotniska w Sofii. Polskie linie lotnicze utrzymują regularne loty do stolicy Bułgarii, a w sezonie letnim uruchamiane są dodatkowe loty czarterowe do Burgas i na południowe wybrzeże.