Brazylia: podstawowe informacje

Na początek kilka podstawowych informacji, które pozwolą ci lepiej poznać Brazylię. Jest to kraj położony w Ameryce Południowej o powierzchni 8 511 965 km2. Brazylia rozciąga się wzdłuż wybrzeża atlantyckiego oraz najdłuższej rzeki Ameryki Południowej – Amazonki. Miejsc do zwiedzania na pewno nie zabraknie, ponieważ Brazylia jest piątym co do wielkości państwem na świecie. Liczba ludności również robi wrażenie. W całej Brazylii żyje 204,5 miliona mieszkańców.

 

Brazylia – jaki język urzędowy obowiązuje?

Językiem urzędowym Brazylii jest portugalski. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w pozostałych krajach Ameryki Południowej mówi się po hiszpańsku. Różnica jest związana z tym, kto odkrył Brazylię. Jako pierwszy trafił do niej Pedro Álvares Cabrala, portugalski żeglarz i podróżnik. Pierwsze miejsce, które zobaczył, nazwał Terra de Vera Cruz. Dzisiaj to miejsce jest znane jako Santa Cruz.

Co ciekawe język używany w Brazylii to odmiana portugalskiego, która różni się od tego tradycyjnego używanego w Portugalii. Nie jest to jedyny język używany w tym kraju. Zanim Cabrala przypłynął na brzeg, na terenie Brazylii mieszkali Indianie, którzy również mieli swoją mowę. Obecnie szacuje się, że na terenie Brazylii używa się ponad 300 odmian indiańskich dialektów, które jednak wymierają. Przykładowo językiem guató posługuje się zaledwie 5 osób.

Brazylia – co zobaczyć w tym pięknym kraju?

Brazylia jest podzielona na 5 regionów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o każdym z nich.


Region północno-wschodni jest typowo turystyczną częścią Brazylii, która generuje aż 10% PKB całego kraju. Obszar ten posiada najdłuższą linią brzegową, a miasta Salvador i Recife są jednymi z najpopularniejszych karnawałowych zakątków, do których rocznie przyjeżdża ponad 1,2 mln osób rocznie.

W Regionie południowo-wschodnim znajduje się rozsławione corocznymi karnawałami Rio de Janeiro. Decydując się na pobyt w tym regionie, będziesz miał okazję spacerować plażą Costa del Sol. Na uwagę zasługuję także miasto Sao Paulo, w którym znajdziesz Muzeum Sztuki, Pinakoteka, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Sao Paulo.

Region południowy jest bogaty w malownicze tereny pełne flory i fauny. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest Park Narodowy Iguaçu, gdzie na granicy Brazylii i Argentyny spływają wodospady. Inne popularne miejsca to plaże położone w stanie Santa Cataina oraz ruiny redukcji jezuickich w stanie Rio Grande.

Region Środkowo-Zachodni przyciąga głównie miłośników przyrody, ponieważ w większości obszar ten jest pokryty sawanną. Turyści najchętniej odwiedzają największą równinę aluwialną na świecie Pantanal.  W regionie środkowo-zachodnim występują liczne parki narodowe Chapada dos Guimarães czy Bonito. Obszar ten jest również często odwiedzany, ponieważ to właśnie w tutaj położona jest stolica kraju – Brasília
 
Region północny jest największym obszarem zajmującym, aż w 45% powierzchnię Brazylii. Główną część regionu stanowi pokryta lasami deszczowymi Amazonia. To właśnie ona jest warta zobaczenia, ponieważ region zajmuje się hodowlą bydła i rolnictwem. Wycieczki po lasach są częstą atrakcją wśród turystów chcących poznać egzotyczną florę i faunę.

Brazylia: stolica

Nazwę stolicy jest bardzo łatwo zapamiętać, ponieważ to Brasilia, a więc wręcz identycznie jak nazywa się całego kraju. Miasto zostało zbudowane w 1960 roku przez dwóch urbanistów – Lucio Costę oraz Oscara Niemeyera. Stworzyli oni niezwykle ciekawym projekt architektonicznym, który powstał na pustyni w 3,5 roku.

Dzisiaj to tętniąca życiem stolica, w której żyje prawie 2,7 mln ludzi. Na uwagę zasługuje piękna architektura oraz układ miasta, które są wynikiem przyjętych rozwiązań projektowych w trakcie jego budowy. Baza rozwiązań została stworzona na podstawie konstrukcji samolotu. Wzdłuż dłuższej osi zlokalizowano dzielnice mieszkaniowe, wzdłuż krótszej osi położono budynki użyteczności publicznej, zaś budynki rządowe umiejscowiono na początku całej konstrukcji (na nosie samolotu).

Obecnie stolica Brazylii jest niezwykle uporządkowanym miastem, w którym zgubienie orientacji jest prawdziwą sztuką. Sztuką jest także miejscowa architektura, która została uznana za arcydzieło, a następnie wpisana na listę międzynarodową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Z czego słynie Brazylia?

Każdy kraj posiada swoje unikalne symbole, które przyciągają miliony turystów. Nie inaczej jest również w przypadku słonecznej Brazylii.

Pierwszym symbolem tego państwa jest oczywiście Amazonia. Nazwa regionu pochodzi z opowieści Franscisca de Orellana toczącym wojnę z plemieniem Tapuya. Podczas starć hiszpański konkwistador opisywał, że kobiety walczyły u boku mężczyzn. W związku z tym Orellana zapożyczył nazwę lasów od starożytnych Amazonek. Obecnie Amazonia jest największym regionem Brazylii zajmującym 7,5 mln km2, z czego prawie 75% stanowią lasy deszczowe.

Wymieniając najważniejsze symbole, nie sposób pominąć Copocabany, czyli jednej z najbardziej znanych dzielnic w Rio de Janeiro. Obejmuje ona plażę o długości 4 km z białym, drobnym piaskiem, błękitną wodą oraz całorocznym słońcem. Nic zatem dziwnego, że dzielnica jest miejscem najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych oraz sportowych.

Brazylia słynie także z pewnego zwierzęcia - Kapibary. Jest największym gryzoniem zamieszkującym Amerykę Południową. To jeden z najciekawszych gatunków brazylijskiej fauny. Pierwsze udokumentowane zapiski o tym zwierzęciu pochodzą z 1766 roku.

Oczywiście Brazylia znana jest z roztańczonego karnawału w Rio de Janeiro, który odbywa się co roku, a jego data wynika z kalendarza katolickiego. W związku z tym huczne imprezowanie rozpoczyna się tuż przed Wielkim Postem. Następnie w ciągu 4 dni ludzie wychodzą na ulice, zapominając o problemach, bawiąc się do białego rana.

Brazylia: kiedy jechać?

Brazylia znajduje się w klimacie podrównikowym, który charakteryzuje się średnią roczną temperaturą powietrza w granicach od 19 °C do 26 °C. Jednak przed podjęciem decyzji, warto wcześniej zadać sobie pytanie, w jakim celu wybieramy się do Brazylii i czy nasza satysfakcja będzie uzależniona od pogody?

Na ogół dla mieszkańca Polski brazylijska pogoda będzie odpowiednia przez cały rok z uwagi na wysokie temperatury, które u nas doświadczymy tylko latem.  Wszystko z powodu nietypowych pór roku: wiosna trwa od 22 września do 21 grudnia, upalne lato występuje do 21 marca, jesień od 22 marca do 21 czerwca, natomiast zima przypada od 22 czerwca do 21 września. Słowo „zima” jest trochę na wyrost, ponieważ w tym okresie temperatura w Brazylii wynosi powyżej 20°C.

Paradoksalnie, najgorętszy okres w Brazylii przypada na zimowy okres w Polsce – od grudnia do marca. W tym okresie temperatura kształtuje się od 27°C do 34 °C. Jednak duża wilgotność powietrza sprawia, że odczuwalna temperatura jest dużo wyższa. Zatem jeśli interesuje Cię gorące słońce oraz kąpiele w ciepłej morskiej wodzie, zaplanuj wyjazd właśnie w tym okresie.

Osobom, które źle się czują podczas upałów, bardziej do gustu przypadnie okres od września do listopada.  Przed podjęciem decyzji o wyjeździe, koniecznie weź pod uwagę, jaki jest czas w Brazylii. Jego terytorium jest podzielone na 4 strefy czasowe.

Ile trwa lot z Polski do Brazylii?

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla osób nielubiących długich podroży samolotem. Pomimo rozwiniętej brazylijskiej infrastruktury w postaci 600 lotnisk, obojętnie z którego miejsca wylecimy z Polski do Brazylii, podróż zajmie nam od 15 do 18 godzin. Długa podróż wynika oczywiście z minimum jednej przesiadki w zależności, jaki kurs obierzemy.

 

Brazylia: jaka jest waluta i ceny?

W Brazylii obowiązującą walutą jest real brazylijski. Obecnie 1 real brazylijski równa się mniej więcej 0,80 zł. Niestety ceny produktów spożywczych są nieco wyższe niż w Polsce. W Brazylii przede wszystkim najdroższe są produkty importowane, co wynika z przyjętej polityki handlowej, która ukierunkowana jest na ochronę rodzimych produktów. I tak o to będąc w sklepie spożywczym, możemy spotkać tanią brazylijską colę obok czterokrotnie droższej Coca Coli.

Wyższe ceny dotyczą również sprzętu elektronicznego. Natomiast ceny paliw są zbliżone do polskich. Jeżeli chcesz jak najmniej wydać w Brazylii na jedzenie, wybieraj produkty brazylijskich marek, które nie odbiegają jakością od tych importowanych.

 

Co kupić w Brazylii?

Podczas pobytu w tak różnorodnym i nieprzewidywalnym kraju jak Brazylia, nie sposób nie kupić pamiątek. Pierwszą propozycją jest Havaianasy, czyli brazylijskie klapki przypominające znane i lubiane „klapki” czy „japonki”. Najpopularniejszy wzór to oczywiście zielone lub żółte, w kolorach flagi. Dlaczego są one popularne? Ponieważ są bardzo wygodne, trwałe i idealnie spełniają swoją funkcję podczas upałów, których nie brakuje w Brazylii. Następnie proponujemy Pareo, przypominający duży ręcznik lub koc.

Oczywiście najpopularniejszy wzór to nadal kolory flagi, ale i nie tylko. Pareo z uwagi na malownicze wzory stanowią idealny prezent dla bliskich. Na koniec jeszcze Cachaça, czyli alkohol wyrabiany z trzciny cukrowej. Warto ją przywieźć z wyjazdu, ponieważ w Polsce kosztuje ponad 10 razy więcej niż w Brazylii.