Brazylia: podstawowe informacje

Na początek kilka podstawowych informacji, które pozwolą ci lepiej poznać Brazylię. Jest to kraj położony w Ameryce Południowej o powierzchni 8 511 965 km2. Brazylia rozciąga się wzdłuż wybrzeża atlantyckiego oraz najdłuższej rzeki Ameryki Południowej – Amazonki. Miejsc do zwiedzania na pewno nie zabraknie, ponieważ Brazylia jest piątym co do wielkości państwem na świecie. Liczba ludności również robi wrażenie. W całej Brazylii żyje 204,5 miliona mieszkańców.

 

Brazylia – jaki język urzędowy obowiązuje?

Językiem urzędowym Brazylii jest portugalski. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w pozostałych krajach Ameryki Południowej mówi się po hiszpańsku. Różnica jest związana z tym, kto odkrył Brazylię. Jako pierwszy trafił do niej Pedro Álvares Cabrala, portugalski żeglarz i podróżnik. Pierwsze miejsce, które zobaczył, nazwał Terra de Vera Cruz. Dzisiaj to miejsce jest znane jako Santa Cruz.

Co ciekawe język używany w Brazylii to odmiana portugalskiego, która różni się od tego tradycyjnego używanego w Portugalii. Nie jest to jedyny język używany w tym kraju. Zanim Cabrala przypłynął na brzeg, na terenie Brazylii mieszkali Indianie, którzy również mieli swoją mowę. Obecnie szacuje się, że na terenie Brazylii używa się ponad 300 odmian indiańskich dialektów, które jednak wymierają. Przykładowo językiem guató posługuje się zaledwie 5 osób.