Gdańsk to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Turyści, zarówno z kraju, jak i zagraniczni, przyjeżdżają tu nie tylko dla Morza Bałtyckiego, ale też dla architektury oraz bogatej oferty kulturalnej i muzealnej. Niekwestionowanym symbolem Gdańska jest Brama Żuraw. Zabytkowy dźwig portowy znalazł się nawet na okładce najnowszego, kwietniowego wydania Travelera. Już niedługo słynna konstrukcja zostanie zasłonięta. Czeka ją bowiem zasłużony remont.

Brama Żuraw będzie remontowana. Co zmieni się wewnątrz zabytku?

Jak zmieni się Brama Żuraw w Gdańsku? W ramach szeroko zakrojonych prac budowlano-konserwatorskich zaplanowano między innymi konserwację murów ceglanych oraz naprawę pokrycia dachowego i konstrukcji drewnianej. Remont będzie nadzorowany przez konserwatora zabytków.

Dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zapowiada, że największe zmiany będą dotyczyły wnętrza budynku. – Wymienimy instalację elektryczną, elementy sanitarne i przede wszystkim system odpowiedzialny za ochronę i zabezpieczenie obiektu. W tym celu zaprojektowaliśmy specjalny mechanizm zarządzania budynkiem – mówi dr Domżał, cytowany przez oficjalną stronę internetową Gdańska.


Nie każdy rozpoznaje Bramę Żuraw od strony ulicy Szerokiej. / fot. Tuomas A. Lehiten / Getty Images

Po przebudowie obu baszt i części wyciągu drewnianego, zwiedzającym udostępniona zostanie nowa trasa, w tym nieużytkowane wcześniej przestrzenie. Planowana nowa wystawa przedstawi handlową historię Gdańska z czasów jego świetności. Konserwatorom zależy nie tylko na tym, żeby poprawić komfort i uatrakcyjnić zwiedzanie, ale też, a może i przede wszystkim, na tym, aby obiekt cieszył kolejne pokolenia Gdańszczan i podróżnych. Warto przypomnieć, że gdański Żuraw to najstarszy średniowieczny dźwig portowy w Europie. Został wybudowany w 1444 r.

Gdańsk bez swojego symbolu. Kiedy Brama Żuraw zostanie ponownie otwarta?

Brama Żuraw stoi w ścisłym centrum Gdańska. Szczególnie latem miejsce to odwiedza wielu turystów. W najbliższym sezonie słynny dźwig portowy będzie niedostępny dla turystów. Nie będzie można go obejrzeć nawet z zewnątrz. To dlatego, że na czas remontu wokół zabytkowej konstrukcji stanie rusztowanie. Dodatkowo część pasa drogowego zostania wyłączona z ruchu. Niewykluczone, że prace na Żurawiu wpłyną też na przebieg popularnego Jarmarku Dominikańskiego. Tegoroczna jego edycja potrwa od 23 lipca do 14 sierpnia.

Kto, chce zobaczyć Żuraw jeszcze w tym sezonie, musi się pospieszyć. Plac wokół dźwigu będzie grodzony od 4 kwietnia. Za około trzy miesiące bramę zasłonią rusztowania. Remont potrwa 2 lata. Zakończenie prac budowlano-konserwatorskich zaplanowano na wiosnę 2024 r.

Co zobaczyć w Gdańsku?

Nawet z zasłoniętym Żurawiem Gdańsk nadal jest atrakcyjnym miastem na city break. Na miejscu warto odwiedzić między innymi gdańską Kolonię Artystów. To wyjątkowa przestrzeń spotkań, w której promuje się i organizuje projekty kulturalne, artystyczne i społeczne – także te niszowe. Obowiązkowe punkty zwiedzania to też Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej. Sam spacer ulicami Gdańska jest atrakcją samą w sobie. Zwłaszcza jeśli wybierzemy się na te najpiękniejsze, na przykład Mariacką.

Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności to pasjonująca lekcja historii dla wszystkich pokoleń. / fot. Getty Images

Więcej o Gdańsku oraz okolicach, w tym Wyspie Sobieszewskiej i Żuławach Wiślanych, przeczytasz w najnowszym wydaniu Travelera!

Źródła: gdansk.pl