Musiałeś zrezygnować z zaplanowanych wakacji? Twój tegoroczny wyjazd został odwołany? Nie jesteś sam. Jak wynika z raportu Amex Trendex 2020 przeprowadzonego na zlecenie American Express, ludzie tęsknią za podróżami tak bardzo, że ma to realny wpływ na ich emocje i ogólne samopoczucie.

Ankieta została przeprowadzona wśród 2000 osób, które określiły się mianem "podróżujących" (w 2019 roku odbyły przynajmniej jedną podróż samolotem), a ich dochód na całe gospodarstwo domowe wynosił w ubiegłym roku co najmniej 70 000 USD. Badanie wykazało, że prawie połowa (48 proc.) respondentów uważa, że brak możliwości podróżowania wywołuje w nich „niepokój i stres”. Trzech na czterech ankietowanych  (78 proc.) stwierdziło, że podróżowanie jest „jedną z kluczowych czynności, których w tej chwili brakuje im najbardziej”.

Fakt, że badani chcą podróżować, nie oznacza, że będą to robić w najbliższym czasie. Jak wynika z raportu, zaledwie 10 proc.  planuje wyjazd w czasie długiego weekendu w okolicy 7 września z okazji Labour Day, czyli amerykańskiego święta pracy.

67 proc. respondentów stwierdziło, że gdy powrót do podróżowania będzie możliwy i bezpieczny, zdecydują się na wyjazd w małej grupie lub wyłącznie z najbliższymi. Wśród swoich głównych priorytetów wskazują wysoki standard czystości oraz elastyczność w kwestii zmiany terminu itp. Ważniejsza niż zwykle  jest dla nich możliwość bezpośredniej rezerwacji, tak by mogli omówić wszystkie warunki pobytu. Aż 61 proc. jest w stanie dopłacić do biletu lotniczego, by mieć obok siebie wolne miejsce.

Ankietowani twierdzili, że są skłonni wyjechać  w tym roku na dłuższe wakacje i nie chodzi o tylko o kilka dodatkowych dni wolnego. Niemal połowa respondentów jest skłonna przenieść się w nowe miejsce na cały rok, jeśli tylko sprzyjałyby temu warunki finansowe i zdrowotne.

Na szczęście istnieje kilka kierunków, które odpowiadają na to zapotrzebowanie - m.in. Barbados. W lipcu premier tego kraju Mia Amor Mottley ogłosiła, że rozważa wprowadzenie 12-miesięcznego zezwolenia „Barbados Welcome Stamp”, który  dałby turystom możliwość spędzenia dłuższego czasu na wyspie.

„Sytuacja związana z COVID-19 stworzyła ogromne wyzwania dla krajów , których gospodarka opiera się na turystyce.  Znaleźliśmy się w sytuacji, w której dużą część tego wyzwania stanowią podróże krótkoterminowe” - powiedziała Mottley. „Postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli skorzystać z możliwość przebywania w innej części świata, korzystania ze słońca, morza i piasku oraz stabilnej sytuacji społecznej. Jeśli tego szukasz,  Barbados jest idealnym miejscem dla Ciebie ”.

Całoroczny pobyt na wyspie może okazać się rozwiązaniem?

Źródło: travelandleisure.com