Odwiedź fabrykę

W podstołecznym mieście Żodzino działa, otwarta dla zwiedzających, fabryka Biełaz. To tu produkowane są największe na świecie ciężarówki, mogące przewozić 450 ton ładunku.

W fabryce codziennie wytwarza się około 10 pojazdów. To prawdziwe monstra! Ciężarówka Biełaz 75710, uznana za największą na świecie, spala 560 litrów paliwa na godzinę! Na zamówienie kopalni w Chile białoruscy konstruktorzy opracowali jeszcze większy model. Olbrzym będzie mógł przewozić 560 ton ładunku.  

 

Pamiętaj o formalnościach

Jeśli planujemy odwiedzić Białoruś, powinniśmy pamiętać o wizie. Pobyt na terytorium kraju oraz tranzyt możliwe są tylko pod warunkiem posiadania wizy, ważnego paszportu lub każdego innego dokumentu tożsamości przeznaczonego do wyjazdów za granicę. Jednokrotna wiza kosztuje 25 euro i uprawnia do 90-dniowego pobytu na Białorusi. Czeka się na nią ok. 5 dni, w trybie ekspresowym 48 godzin (koszt wzrasta do 50 euro).

By otrzymać jednokrotną wizę turystyczną wymagane jest podanie od firmy białoruskiej turystycznej lub - w przypadku wyjazdu na czas pobytu do dziesięciu dni - potwierdzenie rezerwacji hotelu na blankiecie firmowym. Dokumenty złożymy w Ambasadzie Białorusi w Warszawie (ul. Wiertnicza 58, www.poland.mfa.gov.by/pl/ ) lub w konsulatach terenowych.

AKTUALIZACJA [kwiecień 2016

Białoruś zniosła obowiązek wizowy wobec obywateli 80 krajów, w tym Polski. Aby wjechać do kraju, wystarczą paszport, pieniądze w gotówce (równowartość min. 20 euro na każdy dzień) oraz obowiązujące na terenie Białorusi ubezpieczenie medyczne na sumę nie mniejszą niż 10 tys. euro.