1. KRYM (Ukraina)

Rosja potrzebuje swojego raju, napisał w 1782 r. książę Potiomkin, chcąc przyśpieszyć aneksje Krymu. Półwysep wciąż zachwyca krajobrazami, klimatem i intrygującymi zabytkami, np. baza łodzi podwodnych w Balaklava.

 

2. MARSYLIA (Francja)

To drugie pod względem wielkości miasto Francji w 2013 r. stanie się na rok Europejską Stolicą Kultury. Już dziś może pochwalić się m.in. przerobiona na centrum sztuki fabryka tytoniu czy Muzeum Cantini z arcydziełami Picassa i Miró.

 

3. GREAT BEAR RAINFOREST (Kanada)

Największy na świecie nietknięty przez człowieka obszar lasów strefy umiarkowanej. Żyją tu m.in. rzadkie kanadyjskie białe niedźwiedzie. Niestety są plany budowy rurociągu przechodzącego przez samo serce puszczy. Decyzja zapadnie w 2013 r.

 

4. NOWA SZKOCJA

(Kanada)

Zachwycające krajobrazy, dziewicza natura i mieszanka francusko-celtyckiej kultury. W 2013 r. przypada 300. rocznica założenia przez Francuzów kolonii w Ile Royale.

 

5. BODØ (Norwegia)

Tysiące wysp i majestatycznych ośnieżonych szczytów tuz za kołem podbiegunowym. Gdyby nie ciepły morski prąd, cały archipelag byłby całkowicie pokryty lodem. Bodø to idealne miejsce na górską wspinaczkę, narty, wyprawy w głąb jaskiń. Plus białe noce i niemal pewna zorza polarna.

 

6. KIOTO (Japonia)

Turyści oczarowani urokiem zabytkowych budowli często pomijają modernistyczna stronę miasta. Shigemori Residence to współczesny ogród zaprojektowany według zasad zen. Warto też zobaczyć ogród sztuki współczesnej, w którym znajdują się m.in. powiększona Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci i Nenufary Moneta.

 

7. ST. AUGUSTINE (USA)

Zanim na Florydę w 1513 r. przybyli biali, gospodarzami byli tam rdzenni Indianie. Niewiele pozostało po ich cywilizacji. Wyjątkiem jest miasto St. Augustine, dawna hiszpańska kolonia. Przy głównej ulicy znajduje się m.in. powstałe w 1887 r. Muzeum Lightner, które skrywa ocalone przez Henry’ego Flaglera indiańskie zabytki. My polecamy także obiad w 130-letniej tawernie.

 

8. SALONIKI (Grecja)

Zabytki Bizancjum i Imperium Osmańskiego mieszają się tu z nowoczesnymi galeriami i klubami ze świetną muzyka. W 2014 r. Saloniki staną się Europejska Stolica Młodzieży.

 

9. QUITO (Ekwador)

Zbyt długo turyści traktowali stolicę Ekwadoru wyłącznie jako punkt przesiadkowy na wyspy Galapagos. Tymczasem centrum miasta zostało wpisane na listę UNESCO już w 1978 r. Nie bez powodu! Kolonialne domy, niezwykłe muzea... I świetną zabawa. Na Calle La Ronda muzykę słychać przed każdą knajpą!

 

10. PAGAN (Birma)

Najlepszy moment, by zobaczyć Birmę! Reformy z 2010 r. już zmieniły oblicze kraju, a masowi turyści jeszcze tam nie dotarli. Numer 1 to Bagan, starożytne miasto znajdujące się na styku kultur Indii i Chin. Polecamy niezwykła podróż wzdłuż rzeki Ayeyarwardy, gdzie stoją gigantyczne religijne monumenty z początków XI w.

 

11. VALPARAISO (Chile)

Najpiękniejsze miasto Chile, a może i całego Pacyfiku. Położone na 42 szczytach i z zabytkowymi ulicznymi windami ascensores zostało opanowane przez artystów. Takich grafiti nie zobaczycie nigdzie indziej na świecie!

 

12. RAWENNA (Włochy)

Do V w. to właśnie ona była stolicą Zachodniego Imperium. Dziś dawna świetność najlepiej poczuć, patrząc na liczne starożytne mozaiki. Chętni mogą nauczyć się je robić w czasie warsztatów. Wszystko według antycznych zasad. W 2013 r. odbędzie się festiwal Ravenna Mosaico.

 

13. JEZIORO NIASA

(Malawi, Tanzania, Mozambik) Zwane także Malawi, zaś przez miejscowych „jeziorem gwiazd”, bo najpiękniej wygląda nocą. Wciąż niezniszczone masowa turystyka!

 

14. HUDSON (USA)

To tu amerykańscy artyści znajdują ponoć natchnienie. My doradzamy poszukać go w Storm King Art. Centre, muzeum na świeżym powietrzu. A także w czasie folkowego festiwalu Clearwater.

 

15. RAJA AMPAT (Indonezja)

Niewielki archipelag porośnięty lasami deszczowymi to prawdziwy Eden z mnóstwem endemicznych zwierząt. W tym wypadku odległy nie znaczy niedostępny. Turyści mogą przybyć tutaj droga morska i zatrzymać się w Misool Eco Resort.

 

16. GRENADA (Grenada)

Ostatnia karaibska wyspa, która nie została zabudowana hotelami. Autentyczna i piękna. Polecamy przyjechać tu w kwietniu na festiwal Maroon, w czasie którego główną rolę gra muzyka. Nogi same rwa się do tańca. Niezdecydowani? W takim razie zdradzimy, że stolica państwa Grenada – St. George – to jedno z najwspanialszych miast na całych Karaibach.

 

17. MEMPHIS (USA)

Elvis Presley, BB King oraz soul – to pierwsze skojarzenia z nazwą Memphis. To właśnie muzyka sprawia, że znowu przyjeżdżają turyści! Ich celem jest m.in. słynne już Stax Museum of American Soul Music, które wraz z Stax Music Academy w 2013 r. będą obchodzić swoje 10. urodziny. Wystąpią najlepsi z najlepszych. A wy już czujcie się zaproszeni! Byśmy zapomnieli, ponoć tutejsze dania barbecue są najlepsza w całych Stanach.

 

18. DŻARASZ (Jordania)

Tysiące kolumn, świątynie, teatr, hipodrom, fontanny... Dżarasz to najlepiej zachowane na świecie rzymskie miasto z okresu starożytnego. Wszystko dzięki piaskom pustyni, które ochroniły je przed zniszczeniem. Przed najazdem zwiedzających chroniła je długo pobliska Petra, która ściągała do siebie wszystkie autokary z turystami.

 

19. UGANDA

Na tej samej zasadzie omijane były Uganda, Kenia i Tanzania. Turystyczne potęgi Afryki były zbyt blisko. Pora obrać inny kierunek! Uganda to nie tylko goryle i dziewicza sawanna, ale i potężne góry Ruwenzori (najwyższy szczyt 5109 m n.p.m.).

 

20. NAD BRZEGAMI MISSOURI (USA)

Miejsce niełatwe, przynajmniej dla mieszczucha. Wciąż tu więcej kaktusów niż ludzi. Natura rządzi. Nad głowami latają orły, w oddali słychać wycie kojotów. Wróciły nawet bizony (!). Co tu kryć, Missouri zachwyca!