Bejrut: co trzeba wiedzieć?

Bejrut jest stolicą Libanu i największym miastem w kraju. Znajduje się w środkowej części wybrzeża Morza Śródziemnego na pagórkowatym półwyspie St. George i jest wydzielony jako oddzielna jednostka administracyjna. To główny port Libanu i największy port na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zabytki, wielokulturowość i historia – z tego słynie Bejrut. Wycieczka do tego miasta powinna trwać kilka tygodni, jeśli chcemy je poznać, choć w minimalnym stopniu.

Pierwsza wzmianka o Bejrucie pochodzi z XVIII wieku p.n.e. Miasto stało się znane za panowania Fenicjan pod nazwą Berith. Berit było jednym z najważniejszych centrów handlowych w basenie Morza Śródziemnego. Bejrut stał się stolicą kraju w 1943 roku, kiedy Liban uzyskał niepodległość od Francji. Ze względu na szczególny charakter i architekturę, w której mieszała się architektura najróżniejszych epok, od starożytnej po Imperium Osmańskie, Bejrut był nazywany „Paryżem Bliskiego Wschodu”.

Z Bejrutu łatwo dostać się do dowolnego miejsca w Libanie. Stąd wyruszają wycieczki do starożytnych miast Jebel, Trypolis, Bietddin, Saida, Sur, Anjar i Baalbek, a w pobliżu Bejrutu, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego znajdują się liczne piaszczyste plaże, na których można nie tylko opalać się i pływać, ale także nurkować.