Batumi w pigułce – historia

Na samym początki warto zaznaczyć, że Batumi jest bardzo dużym ośrodkiem przemysłowym, jak również znanym na świecie uzdrowiskiem. Nazywane jest też przez niektórych Dubajem Europy. Miasto otoczone jest 4 parkami narodowymi, z których 3 zostały uznane przez UNESCO za obiekty światowego dziedzictwa przyrodniczego.

Dawniej obecne Batumi było rzymskim fortem Batys, a aktualną nazwę nosi od XI wieku. Oczywiście od tamtych lat miasto zmieniło się nie do poznania. Władze Gruzji dołożyły wszelkich starań, aby stało się ono atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnym na mapie Europy.

Czy im się to udało? Z pewnością pod wieloma względami tak. Poza bardziej dzikimi terenami z przepięknymi krajobrazami i zapierającą dech w piersiach roślinnością, w Batumi z pewnością większość turystów nie powinna się nudzić. Jest tam co robić.

Atrakcyjne położenie geograficzne Batumi, czyli Perły Morza Czarnego

Batumi leży w południowo-zachodniej części Gruzji, dokładnie w republice Adżarii, której jest stolicą. Jego zdecydowaną atrakcją jest fakt, że położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego. Niespełna 400 kilometrów dalej można zwiedzić także Tbilisi. Ze względu na swoje położenie geograficzne jest to obszar subtropikalny, dlatego przez cały rok panują tu optymalne temperatury. Klimat jest zwrotnikowy, łagodny.

Dzięki swojemu położeniu miasto obfituje w piękną roślinność. Można podziwiać tam dużo lasów dębowych, iglastych świerkowych i jodłowych, głównie w pobliżu górskich terenów. Dominują tam:

  • palmy,
  • magnolie,
  • drzewa laurowe,
  • tuje i bukszpany.

Batumi i atrakcje turystyczne

Poza podziwianiem roślinności, co jeszcze można tam zobaczyć i zwiedzić?

Park Cudów

Jest on położony tuż nad samym morzem. To zdecydowanie najbardziej nowoczesna część miasta. Jednym z wyróżniających się budynków jest m.in. Batumi Tower ze specyficzną iglicą. Turyści często dzielą się fotografiami w mediach społecznościowych na jego tle.
To właśnie w tej lokalizacji można obejrzeć Batumi z lotu ptaka, np. korzystając z diabelskiego młyna.

Ponadto jest tam także rzeźba, przez niektórych uważana za najbardziej romantyczną na świecie. Ma ona symbolizować historię miłości Ali i Nino, których łączyło gorące uczucie. Niestety, barierą do stworzenia realnego związku były różnice wyznaniowe ich rodzin. Rzeźby skłaniają się ku sobie, schylając się do pocałunku, a następnie ponownie oddalają, odchodząc od siebie odwrócone plecami.  Całość robi wrażenie!

Promenada nadmorska

Promenada to urokliwe miejsce, a w zasadzie kilkanaście kilometrów wzdłuż Morza Czarnego, które jest świetną opcją dla aktywnych osób, lubiących np. jazdę na rowerze lub hulajnodze. Jest to wprost idealny punkt Batumi do zwiedzenia go właśnie tymi środkami lokomocji. Po drodze spotkasz sporo kawiarni, rzeźb oraz stoisk z pamiątkami. Warto wziąć większą torbę, jeśli planujesz robić przystanki i wybierać upominki z podróży. Wybór będzie naprawdę spory! Ponadto w miejscowej knajpie możesz sobie zamówić na wynos na spacer promenadą jedne z lokalnych win, aby jeszcze bardziej poczuć smak Gruzji.

Jeśli wolisz mieć bliższy kontakt z wodą bez problemu znajdziesz punkt, w którym można wypożyczyć łódź i odbyć rejs, obserwując miasto z zupełnie innej perspektywy.

Batumi
Batumi / fot. Getty Images

 

Stare Miasto

Jeśli już ponapawasz się pięknymi widokami morskimi pora zagłębić się trochę w historię i życie miejskie wśród wielu wąskich uliczek starego miasta. Co prawda kilka lat temu zostało ono odnowione, ale wciąż czuć w nim starą duszę i klimat dawnych lat.

Uliczki pełne kawiarni i restauracji kuszą na każdym kroku turystów, aby chociaż na chwilę przysiedli i odpoczęli. Jest to świetne miejsce na wieczorny spacer, ponieważ to tutaj tuż po zachodzie słońca najbardziej rozkwita miejskie życie. W trakcie takiego spaceru będziesz mógł dostrzec kontrasty między starożytnymi miejscami, a nowoczesnym stylem życia.  Dostrzeżesz też w poszczególnych miejscach podobieństwo do wielu innych popularnych turystycznych miast, jak np. Rzym czy Paryż.

Oczywiście ważnymi elementami starego miasta są świątynie dla ludzi najróżniejszych wyznań. Co możemy zobaczyć w niedalekiej od siebie odległości? M.in. synagogę, meczet Orta Dzhame oraz kościół prawosławny św. Mikołaja. Ta mieszanka jest efektem tego, że przez lata przez te tereny przewinęło się mnóstwo narodowości.  

Co robić w Batumi i okolicach? Kolejne miejsca warte odkrycia

Poza atrakcjami do podziwianie jest też wiele miejsc, w których idealnie odnajdą się tzw. turyści kulinarni. Czyli ci, którzy uwielbiają próbować nowych smaków.

Bazar w Batumi

Jak w wielu dużych miastach, i w Batumi znajduje się popularny bazar. Poza lokalnymi specjałami i świeżymi produktami turyści mogą podejrzeć tu, jak w mieście toczy się życie i codzienna praca wielu osób. Co warto tam zakupić? Z pewnością aromatyczne gruzińskie przyprawy, których mnogość może przyprawić o zawrót głowy. Są tu również małe gruzińskie knajpki, serwujące różnorodne street foody.

Targ rybny

Poza bazarkiem nie można nie wspomnieć o targu rybnym, skoro miasto jest położone tuż nad morzem. To tu lokalsi przywożą swoje świeże połowy na sprzedaż. Odwiedzając ten targ jeszcze tego samego dnia można cieszyć się smakiem świeżutkich ryb na talerzu.

Co warto zjeść w Batumi?

W bogatą tradycję kuchni gruzińskiej bardzo mocno wpisuje się także kuchnia ajariańska. Będąc na miejscu warto spróbować dań, które jadają lokalsi. Polecamy doświadczyć „Gruzińskiej Supry”, która oznacza ucztę z lokalnych dań. Najczęściej są one przygotowane z produktów eko, jak warzywa, nabiał, ryby i mięsa, oczywiście okraszone dużą ilością aromatycznych przypraw.

Zawsze do wykwintnego jedzenia pasuje dobre wino, a w Gruzji tego nie brakuje. Tradycyjna produkcja win sięga 8000 lat wstecz, a technika wykorzystująca naczynia zwane „Qvevri” jest częścią niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jakie są tam najpopularniejsze dania?

  • chinkali / khinkali,
  • Adjarian Khachapuri,
  • tonis puri – pieczywo gruzińskie,
  • sałatka gruzińska,
  • badridżani,
  • adżapsandali lub sałatka z bakłażanów i papryki,
  • pieczone pieczarki nadziewane serem sulguni,
  • phali, czyli pasty warzywne.

Najedzeni? To można wyruszyć dalej..

Ogród Botaniczny

Jedno jest pewne. Po zwiedzaniu gwarnych miejsc i podglądaniu życia miejskiego również wielcy miłośnicy przyrody znajdą coś dla siebie. Otóż jeśli masz podczas swojego pobytu kilka wolnych godzin, ok. 3-4, to warto odwiedzić ogród botaniczny (szczególnie w maju lub czerwcu). Zobaczysz tam najróżniejsze okazy roślin z różnych zakątków świata.

Zdecydowaną atrakcją, często wspominaną przez turystów jest drzewo, które runęło, a jego gałęzie zaczęły się na nowo piąć pionowo w górę.  Możesz też tam zobaczyć przepiękny ogród róż, który zrobi wrażenie nawet na osobie, która kompletnie nie interesuje się kwiatami. Całość wygląda dosłownie jak zaczarowany ogród z bajki.

Jeśli zmęczysz się spacerem pod górę, możesz skorzystać ze specjalnych pojazdów, które tam jeżdżą. Albo po przejściu połowy drogi na sam koniec ogrodu zjechać tyrolką, której liny rozciągnięte są nad skałami, roślinnością i morzem. Wejście do tego ogrodu kosztuje ok. 20 lari.

Do Adżarii na narty? Czemu nie!

Region Adżarii to także jedne z najwyższych gór Gruzji. Średnia wysokość waha się między 2000–2500m, co stanowi idealne miejsce dla miłośników nart. Ponadto góry są piękne, brązowo-pomarańczowe jesienią, a wiosną zachęcają turystów wszechogarniająca zieleń i wodospadami górskimi.

Warunki, które są na Małym i Wielkim Kaukazie, pozwalają przez ok. 4–5 miesięcy na szusowanie na nartach czy snowboardzie. Sezon trwa od grudnia do kwietnia. Zdecydowanie atrakcje znajdują tu także dla siebie pasjonaci narciarstwa skiturowego oraz coraz popularniejszych heli-skiing czy ski paragliding.

Co jeszcze można zwiedzić w Batumi?

Plac Europejski w Batumi
Plac Europejski w Batumi / fot. Getty Images

  • Forteca Gonio (może to być ciekawa atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych, którzy mogą zrobić sobie zdjęcia w zbrojach wojowników sprzed lat),
  • Forteca Petra (na pięknym tarasie widokowym można odpocząć i podelektować się wszechogarniającym błękitem i widokiem morza łączącego się z niebem),
  • Delfinarium,
  • Batumi Art. And music Centre (sala koncertowa),
  • Plac Europejski,
  • Plac Piazza,
  • Wieże Alfabetu Zegara Astronomicznego,
  • Kolejka linowa Argo – zapłacisz za przejazd nad miastem ok. 30 lari. Panorama jest piękna, natomiast nie jest to atrakcja rekomendowana osobom z dużym lękiem wysokości. Ci, którzy się zdecydują, po trasie w jedną stronę mogą odpocząć w pięknej kawiarni podziwiając panoramę miasta, a drogę powrotną kolejką odbyć już po kawie wypitej w tym pięknym miejscu.

Kolejka linowa Argo

Jaką walutę zabrać do Batumi?

Do Gruzji warto zabrać walutę o nazwie lari, ponieważ nią zapłacisz praktycznie wszędzie. Jeśli masz ze sobą euro, bez problemu wymienisz je w gruzińskich kantorach na lari.

Ile czasu na zwiedzanie Batumi?

Czas, który chcecie poświęcić na zwiedzania poszczególnych atrakcji oczywiście jest kwestią bardzo indywidualną. Być może wolicie typowe miejskie atrakcje, muzea i budynki z historią, a leżenie nad brzegiem morza totalnie nie jest dla was?

Większość najważniejszych miejsc Batumi wraz z dniem wygospodarowanym na spokojny odpoczynek i wsłuchiwanie się w szum fal spokojnie zwiedzicie w 7 dni.

Batumi: ciekawostki

W mieście znajduje się lotnisko. Jednak jeśli będziesz szukał konkurencyjnych ofert dotarcia do Batumi możesz zdecydować się także na lądowanie w Tbilisi lub Kutaisi.

W tym mieście jest ok. 387 hoteli z 22229 miejscami noclegowymi oraz 417 restauracje z 38754 miejscami siedzącymi. Z pewnością więc znajdziesz punkt, który będzie spełniał wszystkie twoje wymagania na ewentualny pobyt wakacyjny.