Nie ma chyba lepszego sposobu na odpoczynek i oderwanie się od męczącej rutyny, niż wakacje. W ostatnim czasie coraz więcej osób szuka nietypowych i mniej turystycznych rozrywek w trakcie swoich wyjazdów. Jedną z nich jest wybór lokalnych warsztatów kulinarnych. W ten sposób nie dość, że poznajemy od podszewki smak, kulturę i lokalne zwyczaje żywieniowe danego kraju, to jeszcze w formie pamiątki przywozimy ze sobą przepisy i umiejętność wykonywania ich w zaciszu swojego domu.

 

Do tego ciężko jest się oprzeć urokom małego studia kulinarnego, osadzonego w tropikalnym Ubud, pachnącego owocami i przyprawami. A jeśli macie łaknienie kuchni azjatyckiej w najbardziej urokliwym wydaniu, to mamy dla Was dobrą wiadomość!

 

Już pod koniec kwietnia w Indonezji na balijską majówkę zaprasza zwycięzca programu Masterchef Mateusz Zielonka oraz finalistka programu - Martyny Chomacka! Jeśli chcecie spędzić swój czas aktywnie na surfingu oraz treningach na plaży, a w wolnym czasie uczyć się indonezyjskiej kuchni to dobrze trafiliście

 

Więcej informacji znajdziecie tutaj