Gdzie jest Bali?

Bali jest rajem dla turystów, którzy szukają relaksu i odpoczynku w egzotycznych warunkach. Jednym z takich miejsc na świecie jest właśnie wyspa Bali - gdzie leży? To niewielka wyspa, położona w Archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Leży w długim łańcuchu wąskich wysp. Sąsiadujące z nią wyspy noszą nazwy Jawa oraz Lombok, a oddzielają je niewielkie cieśniny. Odległość brzegu Bali od brzegu Jawy to tylko 3 km. Administracyjnie Bali należy do Indonezji i stanowi większość jednej z jej 34 prowincji. Bali to bardzo niewielki obszar. Zajmuje jedynie 5,6 tys. km², na stałe mieszka tutaj około 3,5 miliona osób. Szerokość wyspy to 80 km, natomiast długość - 145 km.

Zdecydowaną większość mieszkańców Bali stanowią Balijczycy - etniczna grupa posługująca się językiem balijskim i wyznająca hinduizm balijski. Mimo niewielkiej powierzchni wyspy, panuje tu oddzielna, fascynująca kultura, można też podziwiać niezwykle barwną sztukę wywodzącą się z hinduizmu. Jedyną znaczącą mniejszość stanowią muzułmanie oraz Jawajczycy.

Jak dolecieć na Bali? Port lotniczy znajduje się w oddaleniu 15 km od stolicy wyspy, miasta o nazwie Denpasar. To drugi pod względem wielkości i wagi port lotniczy w Indonezji, zaraz po Dżakarcie. Loty z Polski zazwyczaj zakładają jedną dwie przesiadki i trwają powyżej 20 godzin. Stolica jest ośrodkiem kulturalnym, administracyjnym i przemysłowym prowincji Bali. Oprócz niej na wyspie znajdują się miasta Singaraja, Klungkung, a także Kuta. Warto też wiedzieć, że najwyżej położony punkt wyspy to góra Agung, będąca zarazem czynnym wulkanem. Mierzy on 3142 m n.p.m. i ostatnio wybuchł w roku 2019.

 

Bali: z czego słynie?

Bali to wciąż egzotyczny kierunek podróży, głównie ze względu na odległość, jaka dzieli je od Polski. Ma zróżnicowane ukształtowanie powierzchni - od gór, będących źródłem słodkiej wody, aż do żyznych nizin. Balijczycy uprawiają tutaj kawę, kakaowiec, ryż, pieprz, goździkowiec, wanilię, a także palmy kokosowe, drzewa owocowe i trzcinę cukrową. Hodują też zwierzęta - głównie trzodę chlewną oraz bydło. Panuje tu klimat równikowy, a sporą powierzchnię kraju zajmują lasy tropikalne.

Rolnictwo i uprawa to drugi filar gospodarki wyspy, zaraz po turystyce. Wyspa Bali jest egzotyczna i rajska. Słynie ze wspaniałych widoków na wzgórza i klify porośnięte tropikalnymi lasami. Bali to także zabytkowe świątynie hinduistyczne, pełne lokalnych dzieł sztuki i często bardzo malowniczo położone. Nie brakuje też innych akcentów przypominających o niezwykłej, miejscowej religii - to zdobienia na budynkach czy talerzyki ofiarne, spotykane na każdym kroku. Nawet tradycyjne balijskie domy przypominają świątynie - otoczone murami, z wewnętrznym dziecińcem, bogato zdobione. Turyści, którzy zechcą poświęcić nieco czasu, zobaczą też malownicze, piękne plaże nad czystą wodą.

Opinie o podróży na Bali są podzielone. Niektórzy wracają z wyspy zachwyceni, wychwalając piękną przyrodę i serdecznych ludzi. Inni twierdzą, że wyspa jest "sztucznym rajem", który powstał na użytek turystów i w ogóle nie pokazuje prawdziwej Azji, a jedynie zarabia pieniądze. Stąd często pytanie pojawiające się przed podróżą na Bali - czy warto pokonać tyle kilometrów i wydać niemałe pieniądze? Każdy musi to ocenić sam. W poszukiwaniu miejsc niekomercyjnych i niezatłoczonych trzeba jednak schodzić z utartych szlaków.

 

Bali: co zwiedzać?

Bali można zwiedzić w całości w ciągu tygodnia, odwiedzając każdy jej zakątek. Na wyspie znajduje się jednak kilka punktów, które "trzeba zobaczyć", odwiedzając ją pierwszy raz. To nie tylko atrakcje przyrodnicze, ale też ciekawa miejscowa kultura i architektura. Co zobaczyć na Bali? Oto kilka propozycji.

Stolica prowincji - Denpasar i miasto Singaraja

Swoją podróż warto zacząć od największych balijskich miast. W obu nie brakuje pięknych świątyń, pełnych lokalnej sztuki z licznymi nawiązaniami do świata przyrody. W stolicy są to między innymi Jagatnatha Temple, Balnjong Temple oraz liczne, mniejsze środki kultu. Znajduje się tutaj także pałac Pemecutan Palace, w którym zamieszkuje ostatni król Denpasaru wraz z rodziną. Pałac można zwiedzić. Z kolei Singaraja to oprócz świątyni liczne lokalne targowiska i piękna plaża Lovina. Pojawiają się tu delfiny, a piasek pochodzenia wulkanicznego jest czarny.

Miasto Ubud  - stolica kulturalna

W mieście Ubud toczy się kulturalne życie wyspy. Warto zajrzeć tu na liczne wystawy i targi rękodzieła, zjeść coś pysznego w jednej z restauracji i pozwiedzać świątynie. Niedaleko miasta Ubud można również zwiedzać Bali Bird Park oraz liczne tarasy ryżowe, gwarantujące niezapomniane widoki.

Imprezowe centrum surferów - Kuta

Z kolei miasto Kuta to centrum nocnego życia wyspy. Znajduje się tu wiele klubów i lokali, a także plaża przyciągająca przez okrągły rok licznych surferów. Nie warto wybierać się tutaj, jeśli celem urlopu jest odpoczynek, relaks czy skupienie na swoim wnętrzu. Kuta i okolice to liczne kurorty i zabawa, która nie kończy się przez całą dobę. Na tutejszej plaży można podziwiać ponoć "najpiękniejszy wschód słońca na Bali".

Liczne pięknie położone świątynie

Wielu turystów przylatuje na Bali, żeby zwiedzać wspaniałe i pięknie usytuowane świątynie. Jest och tutaj naprawdę mnóstwo. Na przykład Pura Tanah Lot stoi na skale wznoszącej się znad oceanu i można dostać się do niej tylko w czasie odpływu. Inna znana świątynia na Bali, Pura Luhur Uluwatu, znajduje się na klifie z widokiem na ocean. Warto pamiętać, że świątynie balijskie są miejscami kultu. Należy zachować się tutaj z odpowiednim szacunkiem dla lokalnych wierzeń.

Aktywne wulkany

Jedną z popularnych atrakcji jest wspinanie się na szczyt wulkanu Mount Batur, by podziwiać stąd wschód słońca. Czynne wulkany rozpalają wyobraźnię turystów i przyciągają niesamowitymi widokami.

Tarasy ryżowe i lasy

Na Bali podróżuje się też po to, by podziwiać niesamowite widoki. Wiele z nich Bali zawdzięcza ciągnącym się w nieskończoność uprawom ryżu. To właśnie widoki na tarasy ryżowe i majaczące w oddali góry są jednymi z najpopularniejszych motywów fotografii z wyspy. Kraj słynie z uprawy ryżu - uprawia się tutaj mnóstwo jego odmian.

Turyście wybierający się na Bali mogą korzystać z bardzo wielu wycieczek fakultatywnych. wystarczy je opłacić, a przewodnik i organizator załatwią resztę - to niezwykle wygodna forma zwiedzana, odpowiednia także dla niedoświadczonych turystów.

 

Gdzie spać? Hotele na Bali

 

Bali: waluta i ceny

Bali posługuje się walutą charakterystyczną dla całej Indonezji. Jest to rupia indonezyjska (IDR). W Polsce bardzo trudno jest znaleźć kantor, który dysponuje taką walutą, dlatego turyści wymieniają pieniądze po przylocie na wyspę. Co ważne, na lotnisku warto wymienić tylko absolutnie niezbędną kwotę, ponieważ kurs jest niekorzystny. O wiele lepszy obowiązuje w kantorach oddalonych od stolicy. Mogą się także zdarzyć oszustwa przy obliczaniu należnej kwoty. Na Bali można wymienić euro lub dolary, przy czym euro jest walutą bezpieczniejszą.

Ceny na Bali nie należą do wysokich, choć zależy od miejsca robienia zakupów. Można tu stosunkowo tanio jeść w restauracjach, nawet tych nieco wyższej lasy. Niedrogie są też bilety na lokalną komunikację. Swoimi prawami rządzą się też stawki na bazarach, gdzie mieszkańcy handlują rękodziełem. Jeśli pozwala na to czas, warto jeździć, obserwować i porównywać ze sobą poszczególne oferty.

 

Bali: kiedy jechać?

Bali to wyspa położona w strefie klimatu równikowego. Przez cały rok jest tutaj równie gorąco, średnie dobowe temperatury to 25-27°C. Kiedy lecieć na Bali, by możliwie skorzystać z urlopu? Warto omijać porę suchą, występującą w sierpniu i wrześniu. Upał może być w tym czasie nie do zniesienia dla osoby przyzwyczajonej do polskich warunków atmosferycznych. W styczniu i grudniu pada najwięcej deszczu. Kąpiele w morzu są możliwe i przyjemne przez cały rok.

A co zabrać na Bali, pakując walizkę? Z pewnością lekkie, ale zakrywające ciało ubrania (chronią przed poparzeniami słonecznymi), kapelusz, dobry krem z filtrem, a także odzież turystyczną, jeśli w planach jest chodzenie po górach czy wycieczka na wulkan.

 

Bali: co przywieźć z podróży?

Bali jest krainą rzemiosła. Na południu wyspy każda wioska słynie z ręcznego wyrobu innego rodzaju towaru. Można tu kupić oryginalne rzeźby ze skorupek kokosów oraz kości bydlęcej, wyplatane kosze, różnobarwne tkaniny batikowe, z których wyrabia się songket - tradycyjny balijski strój. Lokalnie wytwarza się też piękną, oryginalną srebrną biżuterię oraz organiczne kosmetyki. Wielbiciele kawy kupią tutaj jej nietypowe odmiany. Wielbiciele nietypowego wystroju przywożą też do Polski drewniane rzeźby i piękne maski.