W południowo-zachodniej części Queensland znajduje się Thallon, które zamieszkuje społeczność hodowców bawełny i owiec (populacja wynosi 257). Thallon, tak jak inne miasta Australii znajdujące się na uboczu, może niebawem zniknąć z map z powodu zmian klimatycznych i demograficznych. Pasażerskie połączenia kolejowe do i z miasta położonego około 570 km na południowy zachód od Brisbane, zostały wstrzymane w latach 90., co przyspieszyło jego upadek.

"Do 2015 roku Thallon stanęło na krawędzi upadku, więc zebraliśmy społeczność, aby zobaczyć, co możemy zrobić, aby ożywić miasto", mówi Leanne Brosnan, sekretarz Stowarzyszenia Thallon Progress. Pomysły, które pomogła zrealizować grupa, to między innymi stojący w parku pomnik dwumetrowego włochatego wombata oraz stworzony w 2017 roku masywny mural obejmujący cztery silosy na ziarno o wysokości 30 metrów, znajdujące się naprzeciwko miejskiego kempingu.

Mural o nazwie "The Watering Hole" (pol. wodopój) został wykonany przez artystów sztuki ulicznej z Brisbane, Joela Fergie i Travisa Vinsona. Przedstawia on płomienny zachód słońca nad krajobrazem usianym owcami i tęczowymi papugami oraz nad drzewem z blizną, będącym ukłonem w stronę rdzennej społeczności regionu, która odrywa korę z drzew, potrzebną im do zrobienia broni. Artyści, którzy tworzą pod pseudonimami The Zookeeper (Fergie) i Drap (Vinson) malowali swoje dzieło z kosza żurawia przez 21 dni i zużyli do tego celu 500 puszek farby w sprayu.

Artyści z Brisbane, Joel Fergie i Travis Vinson, pokryli silos zbożowy w Thallon w stanie Queensland obrazem lokalnych zwierząt gospodarskich i ptaków przy zachodzie słońca. (Photograph by Annette Green)

Ich wysiłki na dużych wysokościach były tego warte. "The Watering Hole" został uznany za najlepsze dzieło sztuki publicznej na inauguracyjnym rozdaniu nagród Australian Street Art Awards w 2019 roku.

"Thallon w ogóle nie było wcześniej celem podróży turystycznych", mówi Brosnan. "Teraz mural zachęca turystów, żeby tu przyjechać i może wydać kilka dolców w miejscowym pubie. Dało to mieszkańcom trochę nadziei na przyszłość".

Mural w Thallon jest jednym z 30 niezwykłych dzieł, które zostały namalowane na silosach w całej Australii w ciągu ostatnich pięciu lat. Niektóre z nich znajdują się na terenach rolniczych, które wciąż funkcjonują, inne ozdabiają opuszczone magazyny. Znajdujące się w pięciu stanach, wzdłuż sześciu szlaków komunikacyjnych ogromne obrazy tworzą rodzaj plenerowych galerii. Gdyby wszystkie silosy były połączone razem, a ktoś miałby dużo gazu w baku samochodowym, pokonałby w sumie ok. 7 560 km. Jeśli więc marzy ci się Australia, atrakcje turystyczne taka jak ta, powinny znaleźć się na twojej liście.