Każdego roku Świnoujście biorą na cel rzesze turystów, których przyciąga jego niezwykle atrakcyjne położenie. Trzeba bowiem wiedzieć, że Świnoujście jest najdalej wysuniętą miejscowością na północno-zachodnim krańcu Polski, położoną na 44 wyspach i wysepkach, w tym trzech dużych: Uznam, Wolin i Karsibór. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że położenie nie jest jedynym czynnikiem decydującym o popularności tego miasta.

Tak to już bywa, że poszczególne miejscowości turystyczne są szufladkowane ze względu na położenie geograficzne. Atrakcje Wisły kojarzą nam się przede wszystkim z górskimi szlakami i malowniczymi szczytami, atrakcje w Mikołajkach – z wielkimi jeziorami, natomiast atrakcje w okolicach Warszawy – z typowo miejskimi rozrywkami. Nie warto jednak ulegać temu przeświadczeniu i błędnym sugestiom. Atrakcje w Ustce udowadniają bowiem, że plażowanie nie jest jedynym sposobem spędzania czasu nad morzem i tak samo należy potraktować atrakcje w Świnoujściu. W mieście znajdziemy wiele zachwycających miejsc, niekoniecznie związanych z morskimi i żeglarskimi tradycjami, choć takich też tam nie brakuje.

Atrakcje w Świnoujściu – Stawa Młyny

Naszą wycieczkę po malowniczym Świnoujściu rozpoczynamy przy jednej z najbardziej ikonicznych atrakcji tego miasta. Mowa o wybudowanym na krańcu Falochronu Zachodniego (tuż przy wejściu do portu, gdzie Świna wpada do Bałtyku) wiatraku, znanym jako Stawa Młyny.

Skąd wzięła się ta osobliwa nazwa? Wbrew pozorom, nie kryje się w niej żadna tajemnica. Obiekt pełni funkcję znaku nawigacyjnego dla jednostek pływających i właśnie na tę rolę wskazuje nazwa. „Stawa” to umieszczony na stałe (na lądzie lub morzu) punkt nawigacyjny o łatwym do rozpoznania kształcie. A słowo „młyny” nawiązuje do jego formy, która już na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl wiatrak wprawiający w ruch żarna. 

Obiekt został wzniesiony w 1877 roku, gdy port zaczął obsługiwać coraz większe jednostki. Na przestrzeni lat podlegał licznym przebudowom. Ostatecznie przybrał kształt 10-metrowego wiatraka o walcowatej bryle, zakończonej szpiczastym dachem. Dziś jest niekwestionowanym symbolem miasta, który po prostu trzeba zobaczyć na żywo.

Atrakcje w Świnoujściu – Fort Zachodni

Położenie Świnoujścia jest atrakcyjne nie tylko w kontekście walorów turystycznych, ale także obronnych. O militarnych tradycjach miasta przypominają trzy z czterech fortów, które wybudowano w XIX wieku. Jednym z nich jest położony na wyspie Uznam Fort Zachodni.

Obecnie w tym imponującym obiekcie mieści się Muzeum Historii Twierdzy. Na placu przed fortem i w muzealnych salach można podziwiać ekspozycję broni (w tym także artyleryjskiej). Nie zabrakło też ciekawych eksponatów w postaci historycznych mundurów i fotografii z czasów, kiedy bateria broniąca wejścia do portu działała z całą swoją mocą.  

Do zwiedzania udostępniono cały kompleks twierdzy. Można też wejść do górującego nad nią bunkra, z którego rozpościera się widok na potężną fortyfikację. Wizyta w tym miejscu to gratka nie tylko dla miłośników historii.

Atrakcje w Świnoujściu – latarnia morska

Polecanie latarni morskiej jako atrakcji w mieście położonym na wybrzeżu wydaje ci się być banałem? Zapewniamy, że w latarni w Świnoujściu nie ma nic banalnego. Wzniesiona w II połowie XIX wieku, mierzy aż 65 m wysokości. Do dziś pozostaje najwyższym tego typu obiektem na całym wybrzeżu Bałtyku i jednym z najwyższych na świecie.

Żeby dostać się do górnej galerii, trzeba pokonać ponad 300 krętych stopni. To, co zastaniemy na miejscu, z całą pewnością wynagrodzi nam trud wspinaczki. Rozpościera się stamtąd wspaniała panorama Międzyzdrojów i niemieckich kąpielisk. 

Zanim wejdziemy na sam szczyt, warto udać się do Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, które mieści się w budynku przylegającym do wieży od strony północnej. Ekspozycja prezentowana w trzech salach obejmuje m.in. urządzenia nawigacyjne, elementy wyposażenia ratowników morskich, lampy nawigacyjne i wyposażenie statków.

Atrakcje w Świnoujściu – Park Zdrojowy

Gdy znudzą ci się spacery wzdłuż plaży, udaj się na wycieczkę do zachwycającego Parku Zdrojowego. To niezwykle nastrojowe miejsce, w którym można podziwiać ponad 60 gatunków drzew. Poza pospolitymi okazami polskiej flory, w parku rosną także niektóre rzadkie gatunki, jak choćby platan, cis, skrzydłorzech kaukaski i jedlica Douglasa. 

Na powierzchni 40 ha wygospodarowano wiele alejek spacerowych o gwieździstym układzie, które krzyżują się w obszarze kolistych placów. W pobliżu parku przebiega promenada morska, którą też warto odwiedzić (choć należy zaznaczyć, że w sezonie bywa zatłoczona, choć to zapewne nikogo nie dziwi).

Atrakcje w Świnoujściu dla dorosłych – Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Rybołówstwo leży raczej poza obszarem zainteresowania dzieci i młodzieży (choć zapewne znajdą się pewne wyjątki), ale dla wielu dorosłych ten temat jest niezwykle atrakcyjny. Będąc w Świnoujściu, warto odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego, bo z całą pewnością nie będzie to czas stracony.

Placówka mieści się w pięknym budynku dawnego ratusza, wybudowanym w 1809 roku. Zajmuje trzy kondygnacje, z których każda jest poświęcona innemu działowi: przyrodniczemu, morskiemu i historycznemu. Ekspozycja prezentuje m.in. dawne narzędzia używane do połowu, przyrządy nawigacyjne, modele statków i eksponaty z historii Świnoujścia, w tym dawne fotografie i przedmioty użytku codziennego.

Tę atrakcję polecamy przede wszystkim dorosłym, ale warto zaznaczyć, że do muzeum spokojnie można udać się w towarzystwie dzieci. Najmłodszym najbardziej przypadnie do gustu dział poświęcony przyrodzie, gdzie prezentowane są żywe i spreparowane okazy fauny morskiej.

Atrakcje w Świnoujściu dla nastolatków – Podziemne Miasto na wyspie Wolin

Nastolatkom (i nie tylko im) polecamy wizytę w Podziemnym Mieście na wyspie Wolin. Na ten unikatowy obiekt składa się sieć podziemnych korytarzy łączących schrony ukryte pod wydmami.

W latach 30. XX wieku, niemieckie dowództwo zadecydowało o budowie baterii artylerii nabrzeżnej i siedmiu potężnych schronów. W 1945 roku cały kompleks zajęli Sowieci, a rok później przekazano go polskiej armii. Fortyfikacje zostały przekształcone w zapasowe stanowisko dowodzenia, a w 1965 roku wszystkie schrony połączono siecią podziemnych korytarzy, tworząc coś w rodzaju autonomicznego miasta. 

Interaktywną podróż tunelami Podziemnego Miasta odbywa się w towarzystwie żołnierza, co tworzy wrażenie autentycznej podróży w czasie. Wizyta w tym miejscu jest jak lekcja historii podana w wyjątkowo atrakcyjnej formie.

Atrakcje w Świnoujściu dla dzieci – plac edukacji przyrodniczej na wyspie Karsibór

Najmłodszym turystom polecamy wizytę na placu edukacji przyrodniczej. To wyjątkowe miejsce składa się z 3 stref: edukacyjnej, sprawnościowej i wypoczynkowej.  Pierwszą z wymienionych zaopatrzono w gry i tablice, które pozwalają lepiej poznać miejscową faunę i florę. Strefa sprawnościowa składa się z wielu atrakcyjnych elementów zabawowych, natomiast wypoczynkowa – z ławek i zadaszonej altany.