Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jedno z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie Polski. O dużej popularności Mikołajek zadecydowało nie tylko jego położenie, ale także liczne atrakcje. Bez względu na panującą pogodę, nie sposób się tam nudzić.

Ciekawe miejsca w Mikołajkach to przede wszystkim mazurskie jeziora. Miasto jest położone u brzegów Jeziora Mikołajskiego, a w pobliżu znajduje się także jezioro Tałty. Nie należy zatem dziwić się, że w sezonie nie brakuje tam amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych. Mikołajki to także malownicze plaże, więc coś dla siebie znajdą tam także osoby, którym do gustu przypadły morskie atrakcje w Ustce.

Nie można jednak zapomnieć, że mazurska przyroda to nie tylko jeziora. Nie brakuje tam wspaniałych lasów, obfitujących w piękne okazy flory i fauny. Pod tym względem, atrakcje w Mikołajkach przypominają atrakcje w Wiśle. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie pobytu na Mazurach, pogoda nie zachęci do podziwiania piękna przyrody. Bez obaw, nawet w takiej sytuacji nikomu nie grozi nuda, bo w Mikołajkach znajdziemy też ciekawe miejsca „pod dachem”, przywodzące na myśl atrakcje w okolicach Warszawy

Atrakcje w Mikołajkach – Wioska Żeglarska

Naszą wycieczkę po Mikołajkach rozpoczynamy w Wiosce Żeglarskiej. To imponującej wielkości port z ponad dwustoma miejscami cumowniczymi. Znajdziemy tam także warsztat szkutniczy i sklepy żeglarskie, w których można zaopatrzyć się w praktycznie kompletne wyposażenie, niezbędne na jeziorze. Trzeba jednak zaznaczyć, że wizyta w tym miejscu usatysfakcjonuje nie tylko amatorów żeglarstwa.

W marinie działa wiele tawern, oferujących wyśmienite lokalne przysmaki. Codziennie odbywają się tam koncerty, a rozbrzmiewające w okolicy szanty tworzą wyjątkowy mazurski klimat. Najmłodsi mogą podziwiać okolicę z pokładu kolorowej ciuchci. 

W sezonie bywa tam tłoczno, ale i tak polecamy odwiedzić to miejsce. Jeżeli gdzieś można poczuć prawdziwą mazurską atmosferę, to właśnie tam. 

Atrakcje w Mikołajkach – zabytkowe kościoły

Mikołajki mają sporo do zaoferowania miłośnikom architektury sakralnej. Jedną z najpiękniejszych świątyń w mieście jest Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy. Obiekt utrzymany w stylu klasycystycznym został wybudowany w 1842 roku. Zaprojektował go niemiecki architekt Karl Friedrich Schinkel. 38 lat później do świątyni dobudowano wieżę zegarową. Klasyczna bryła kościoła robi duże wrażenie, podobnie jak wnętrze świątyni. Nad wejściem znajdują się zabytkowe organy projektu organmistrza Scherweita z Ełku. Ściany zdobią pamiątkowe tablice i XVII-wieczne obrazy. Skarbiec kościoła skrywa kielich mszalny z 1772 roku. 

Imponująco prezentuje się też Kościół Matki Bożej Różańcowej. Neogotycka świątynia została wybudowana w 1910 roku. W jej wnętrzu można podziwiać piękne dębowe ołtarze boczne, wspaniałe witraże i liczne obrazy.

Polecamy zainteresować się też najmłodszą świątynią w mieście – Kościołem Świętego Mikołaja. Obiekt pochodzący z 1998 roku nie jest tak imponujący, jak dwa poprzednie, mimo to jest jedną z największych atrakcji w Mikołajkach. O jego popularności decyduje przede wszystkim 30-metrowa wieża zegarowa, na szczycie której znajduje się taras widokowy. Punkt jest dostępny od 1 maja do 30 września. Z tarasu rozpościera się wspaniała panorama miasta i otaczających go jezior.

Atrakcje w Mikołajkach – Gród Galindów

W malowniczych lasach Puszczy Piskiej (na półwyspie jeziora Bełdany), w odległości ok. 12 km od miasta znajdziemy osadę będącą rekonstrukcją wioski Galindów – plemienia pruskiego, które niegdyś (do XIII wieku n.e.) zamieszkiwało tamtejsze tereny.

Obiekt ma na celu przybliżyć codzienne życie i rytuały dawnych mieszkańców Krainy Wielkich Jezior. Można podziwiać tam m.in. rytualne kamienne kręgi, pieczary, studnie głodowe, uroczyska leśne, termy, lochy demonów i labirynt Galindów. Ciekawą atrakcją są też inscenizacje typowych zajęć i obrzędów plemiennych.

Warto podkreślić, że nie jest to wyłącznie atrakcja „na jedno popołudnie”. W grodzie działają trzy hotele, zaaranżowane zgodnie z konwencją tematyczną wioski. Zatrzymanie się tam na dłużej może być dobrym pomysłem, tym bardziej, że osada została wybudowana w wyjątkowo malowniczej okolicy, w której panuje absolutna cisza. 

Atrakcje w Mikołajkach – Mazurski Park Krajobrazowy

Spędzając wakacje w Mikołajkach, nie można nie wybrać się do wspaniałego Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Ten cenny obszar przyrodniczy chroni nie tylko okoliczne lasy i malownicze akweny, ale także zamieszkującą je faunę. W Mazurskim Parku Krajobrazowym wydzielono aż 11 rezerwatów przyrody jeden z najcenniejszych rezerwatów biosfery - jezioro Łuknajno. 

Skoro o jeziorach mowa, w granicach MPK jest ich aż 60. Największą popularnością cieszy się Śniardwy, czyli największe jezioro w Polsce, ale Mamry ustępuje mu tylko nieznacznie. Przez park przepływa też rzeka Krutynia, która stwarza idealne warunki do spływu kajakowego.

Spacerując ścieżkami przyrodniczymi, warto udać się na wieżę widokową w Folwarku Łuknajno. Z jej szczytu rozpościera się fantastyczna panorama jeziora Śniardwy. Gwarantujemy, że ten fantastyczny widok na długo pozostanie w pamięci.

Atrakcje w Mikołajkach – Muzeum Reformacji Polskiej

W Mikołajkach znajduje się pierwsze w kraju muzeum, którego ekspozycja została w całości poświęcona tematyce reformacji w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Mazur. 

Obiekt założony przez ks. Władysława Pilchowskiego – proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej – w pierwszych latach swojej działalności mieścił się w XIX-wiecznym kościele, następnie został przeniesiony do liceum. Obecnie działa w nowym budynku, zlokalizowanym na pl. Kościelnym.

Na cenne zbiory placówki składają się przede wszystkim zabytki piśmiennictwa i drukarstwa polskiego, m.in. druki oficyn królewieckich, łużyckich, cieszyńskich, dolnośląskich i berlińskich, postylle, kancjonały ewangelickie i modlitewniki. Nie zabrakło także historycznych map i fotografii regionu.

Atrakcje w Mikołajkach dla dorosłych – ulica Michała Kajki

Wśród licznych atrakcji, które docenią przede wszystkim dorośli przyjezdni, na wyróżnienie zasługuje ulica Michała Kajki. Z punktu widzenia młodszych letników, to miejsce może wydać się nieco... nudne. Ot, kolejna miejska ulica, jakich wiele w całym kraju. Dorośli doceniają jednak niezwykle nastrojową zabudowę, składającą się z domów wybudowanych na początku XX wieku. Piękne, wysokie lipy potęgują panujący tam romantyczny nastrój. 

Warto podkreślić, że ulica Michała Kajki jest najdłuższą w całych Mikołajkach. Mierzy ok. 2,5 km. Nie bez powodu miejscowi mawiają, że „ulica Kajki to całe Mikołajki”. Warto wybrać się tam na spacer, tym bardziej, że słynny szlak przebiega wzdłuż malowniczego Jeziora Mikołajskiego. Przestrzegamy jednak, w sezonie letnim bywa tam wyjątkowo tłoczno. 

Atrakcje w Mikołajkach dla nastolatków – Mini Las Vegas

Nastolatkowie z całą pewnością nie będą narzekać na brak atrakcji w Mikołajkach, przynajmniej do chwili nastania deszczowej pogody. Jeżeli warunki nie zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, zachęcamy do odwiedzenia Mini Las Vegas w Hotelu Gołębiewski.

Duży salon gier oferuje masę atrakcji dla nastolatków i młodszych odwiedzających. Znajdziemy tam liczne symulatory do gier zręcznościowych m.in. wyścigów samochodowych i motocyklowych. Są też bardziej nietypowe „automaty”, jak choćby symulator jazdy kolejką górską czy wyścigów konnych. Nie zabrakło też gier niewymagających zasiadania przed ekranem. W obiekcie znajdziemy m.in. czterotorową kręgielnię, stoły do gry w bilard, snookera czy cymbergaja. Jest też mała strzelnica i minigolf. 

Atrakcje w Mikołajkach dla dzieci – Aquapark Tropikana

Dzieci wprost uwielbiają mazurskie plaże i jeziora. Jeżeli jednak pogoda uniemożliwia czerpanie radości z naturalnych atrakcji tego magicznego regionu, z pomocą przyjdzie park wodny.

Aquapark Tropikana mieści się na terenie Hotelu Gołębiewski. Na jego terenie znajdują się liczne baseny wewnętrzne (idealne na deszczową pogodę) i zewnętrzne. Oczywiście, niektóre z nich są dedykowane wytrawnym pływakom, jak choćby długi na 25 metrów i głęboki na maksymalnie 2,5 metra basen sportowy. Nie brakuje jednak obiektów stworzonych z myślą o najmłodszych gościach (dotyczy to zarówno basenów krytych, jak i znajdujących się na świeżym powietrzu). 

Na miejscu można kupić dmuchane zabawki i elementy wspomagające naukę pływania, w tym dmuchane rękawki. Gdy dzieci znudzą się już wodnymi szaleństwami, będą mogły przenieść zabawę do piaskownicy

Z pobytu w parku wodnym będą zadowoleni także rodzice, którzy zrelaksują się w saunie (suchej lub parowej), jacuzzi, jaskini solnej lub w tężni solankowej. Wypad do parku wodnego to świetna propozycja dla całej rodziny, a jeżeli w trakcie urlopu zastanie nas deszczowa pogoda, taka atrakcja może dosłownie uratować wyjazd.