Giżycko, miasto usytuowane między kilkoma jeziorami, stwarza idealne warunki dla żeglarzy i miłośników wodnego szaleństwa. Choć nastrojowe plaże, mariny i naturalne zbiorniki wodne to najbardziej rozpoznawalne ikony Giżycka, to wypada podkreślić, że w granicach miasta i w jego bliskich okolicach znajdziemy znacznie więcej interesujących miejsc. Które atrakcje w Giżycku warto zobaczyć?  

Każdy, kto docenia atrakcje w Mikołajkach, będzie zadowolony z pobytu w Giżycku. Miasto położone w samym sercu Mazur sąsiaduje z siedmioma jeziorami: dużymi, jak Niegocin i Kisajno, oraz mniejszymi, jak Tracz, Wojsak, Tajty, Duża Popówka i Mała Popówka. W okolicy nie brakuje nastrojowych marin i klubów żeglarskich, ale nie tylko. Mazurskie jeziora to także wspaniałe plaże z rozbudowaną infrastrukturą. Pod tym względem, ciekawe miejsca w Giżycku przypominają nieco atrakcje w Ustce. Osoby, którym przypadły do gustu atrakcje w okolicach Warszawy, z całą pewnością ucieszy informacja, że w Giżycku można zwiedzić kilka interesujących zabytków, w tym obiekty militarne. Z kolei ci, którzy doceniają atrakcje w Wiśle, z całą pewnością będą urzeczeni mazurską przyrodą

Atrakcje w Giżycku – Twierdza Boyen

Miejscem, które otwiera naszą wycieczkę, jest Twierdza Boyen. Potężna pruska fortyfikacja została wybudowana w latach 1843–1855. Obiekt wzniesiono na wąskim przesmyku między jeziorami Kisajno i Niegocin, w zachodniej części miasta (na tzw. Wyspie Giżyckiej), jako strategiczny punkt fortyfikacji chroniących od wschodu obszar państwa pruskiego.

Do wybudowania twierdzy posłużyły głazy narzutowe i czerwona cegła. Dodatkowym elementem konstrukcji jest wał ziemny, osiągający 33 metry wysokości (w najwyższym punkcie). Forteca składa się z sześciu bastionów, które tworzą charakterystyczny kształt gwiazdy. Konstrukcję otacza dwukilometrowy mur obronny, na którego narożnikach można dostrzec schrony.

Schowana między drzewami Twierdza Boyen to jedna z najlepiej zachowanych fortyfikacji obronnych, wzniesionych w XIX wieku. Warto się tam wybrać, nie tylko po to, by przespacerować się okolicznymi ścieżkami spacerowymi. Obiekt jest dostępny do zwiedzania, bez względu na porę roku. Warto też wspomnieć, że w amfiteatrze wybudowanym tuż przy Bramie Prochowej (jedna z czterech bram prowadzących do twierdzy), w sezonie letnim organizowane są imprezy plenerowe.

Atrakcje w Giżycku – zamek krzyżacki

Kolejna interesująca atrakcja w Giżycku (mieszcząca się nieopodal twierdzy) to dawny zamek krzyżacki. Obiekt został wybudowany na polecenie zakonu w 1341 roku, nad Kanałem Łuczańskim, który łączy dwa jeziora: Kisajno i Niegocin. Stanowił wówczas siedzibę prokuratora zakonnego. 

W czasach swojej świetności, zamek składał się z okazałej rezydencji mieszkalnej i dziedzińca otoczonego wysokim murem. W 1365 roku, obiekt został doszczętnie zniszczony przez Litwinów. Krzyżacy szybko odbudowali zamek. W połowie XVI wieku, zyskał charakter renesansowej rezydencji. Później urzędował w nim starosta książęcy. W XIX wieku zapadła decyzja o rozbiórce popadającego w ruinę zamku.

Współczesny obiekt, w którego murach mieści się hotel, nie zachował wielu cech dawnej krzyżackiej warowni. Mimo to, warto odwiedzić to miejsce, bo zamek robi ogromne wrażenie. 

Atrakcje w Giżycku – wieża ciśnień

Neogotycka budowla z czerwonej cegły, nazywana Wodną Wieżą, to jedna z wizytówek miasta. Obiekt został wybudowany w 1900 roku. Wówczas odpowiadał za zaopatrzenie miasta w bieżącą wodę i tę funkcję pełnił aż do 1997 roku. 

Już sama architektura 25-metrowego budynku robi niemałe wrażenie. Uwagę przyciągają przede wszystkim ciekawie zaprojektowane sklepienia zewnętrzne, otaczające koronę (szerszą od podstawy o ok. 2 metry). 

Obecnie wieża znajduje się w prywatnych rękach. Obiekt nazywany Wieżą Górnego (od nazwiska właściciela) został gruntownie zmodernizowany. Dobudowano trzy piętra, a na najwyższym utworzono taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniały widok na Giżycko i jezioro Niegocin. Na szczycie wieży znajduje się też klimatyczna restauracja. Można dostać się tam na dwa sposoby – windą lub schodami. Druga opcja to propozycja dla dość wytrwałych osób, bo do najwyżej położonego piętra prowadzi aż 129 stopni. 

Atrakcje w Giżycku dla dorosłych – most obrotowy

Wracamy do okolic Twierdzy Boyen i zamku krzyżackiego. W pobliżu tych obiektów mieści się niezwykle interesująca atrakcja – zabytkowy most obrotowy. Został wybudowany w II połowie XIX wieku i zapewniał połączenie miasta z twierdzą. Ruchome przęsło ma 20 metrów długości i 8 metrów szerokości. Waga całej konstrukcji przekracza 100 ton, a mimo to most z łatwością obsłuży ręcznie jeden operator. Co ciekawe, wielkie przęsło jest zwodzone w nietypowy sposób, bo w bok. To jedyna tego typu konstrukcja w Europie, która pozostaje czynnie użytkowana.

Historia mostu na Kanale Łuczańskim jest dość burzliwa. W latach 1960–1970, obiekt był obsługiwany za pośrednictwem elektrycznego napędu. To doprowadziło do zniszczenia nabrzeża. Zapadła decyzja o rozbiórce obiektu, który zastąpiono mostem saperskim. Takie działanie nie spotkało się jednak z aprobatą ze strony mieszkańców Giżycka i w 1993 roku most obrotowy został przywrócony do stanu pierwotnego. Od tego czasu jest obsługiwany ręcznie, zgodnie z pierwotnymi założeniami konstrukcyjnymi. 

Atrakcje w Giżycku dla nastolatków – pokazowa zagroda żubrów

Młodzieży odwiedzjącej Giżycko z całą pewnością spodoba się pokazowa zagroda żubrów. Obiekt zlokalizowany na wschód od Giżycka mieści się w Rezerwacie Borki, wyznaczonym w Puszczy Boreckiej. Zagrodę utworzono na terenie dawnego Ośrodka Hodowli Żubra, który został powołany w 1953 roku. 24 lata później w Puszczy Boreckiej zaczęto hodować żubry na wolności. Doszło do tego zupełnym przypadkiem, gdy podczas remontu płotu zwierzęta uciekły do lasu. Dziś mieści się tam pomost widokowy, z którego można obserwować te majestatyczne ssaki. 

Atrakcje w Giżycku dla dzieci – Indiańska Wioska

Co można zaproponować dzieciom odwiedzającym Giżycko? Najmłodszym na pewno spodoba się Indiańska Wioska w Spytkowie (ok. 7 km od Giżycka). W plenerowym muzeum zgromadzono ponad 100 eksponatów, które przybliżają kulturę, zwyczaje i codzienne życie rdzennych mieszkańców Wielkich Równin.

Można tam zobaczyć tradycyjne domostwo typu tipi (z kompletnym wyposażeniem), przedmioty kultu religijnego i używane w szamańskich obrzędach, tradycyjne stroje, broń wojowników, ozdoby, zabawki i wiele innych przedmiotów. Po muzeum oprowadzają przewodnicy, którzy opowiadają gościom fascynujące historie z życia Indian. Na pamiątkę można kupić indiańskie amulety, tradycyjną biżuterię, oręż wojowników (łuk i strzały) i elementy tradycyjnych strojów.