Jasny płyn trafia wąską strugą do trzymanej półtora metra niżej szklanki. W hiszpańskiej Asturii cydr nalewa się z wysokości wyciągniętego ramienia. Ta sztuka wydaje się prosta, ruchy mężczyzny niemal nonszalanckie – by trafić z tej odległości do wąskiego naczynia, trzeba jednak setek godzin ćwiczeń. Cała czynność nie jest jednak jedynie efektowną sztuczką – lany z wysokości cydr nabiera powietrza i staje się bardziej aromatyczny. – Musisz wypić go od razu – radzi mi kelner. – Wypijasz jednym haustem, zanim efekt napowietrzenia zniknie. Pozostawienie na stole szklanki wypełnionej cydrem uchodzi tu za społeczne uchybienie. Jest jasnym sygnałem, że delektująca się w ślimaczym tempie alkoholem osoba jest nie stąd, a świat jabłkowego alkoholu jest dla niej terenem obcym.

 

Asturia jest Hiszpanią odrębną. Ignorującą paelle, typowe winiarnie, tancerzy flamenco. To ukryty Eden, do którego trafiają nieliczni obcokrajowcy. Zachwycający ośnieżonymi szczytami Picos de Europa, górskimi łąkami, wioskami kamiennych domów, ale też atlantyckim wybrzeżem i rybackimi portami. Lagos de Covadonga czyli dwa rozlane w górskich dolinach jeziora są jednym z głównych celów turystycznych w Asturii. Wokół jezior wiją się dróżki i ścieżki, którymi można wybrać się na wielogodzinny trekking.

Nieopodal znajduje się sanktuarium Covadonga leżące nieopodal jezior. To miejsce jest jednym z najważniejszych w historii Asturii. Król Don Pelayo wraz z grupką chrześcijańskich bojowników odparł tu atak muzułmanów – Asturia stała się jedynym regionem w Hiszpanii, który nigdy nie został podbity.

 

DOJAZD

Od czerwca 2020 z Katowic można dolecieć do Santander linią Wizz Air – ceny od 160 zł. Stamtąd do Gijon dojedziesz autobusem – od 40 zł.

 

WARTO WIEDZIEĆ

W Asturii działają tzw. Casonas asturianas – zabytkowe rodzinne domy przerobione na hotele. To nie tylko miejsca noclegowe, ale też restauracje.

 

Poniżej pełna lista laureatów w kategorii:

KULTURA:

1.            Asturia, Hiszpania

2.            Guizhou, Chiny

3.            Gobekli Tepe, Turcja

4.            Gwatemala, Maya

5.            Mendoza, Argentyna

6.            Abu Simbel, Egipt

 

Reportaże o każdym z tych miejsc wraz ze wskazówkami dotyczącymi podróży znajdziecie w najnowszym wydaniu National Geographic Traveler, który dostępny jest w salonach prasowych do 16 stycznia 2020 roku!