Wy, mężczyźni i kobiety, wy, którzy byliście kiedyś dziećmi, wy maleńcy, wasza życiowa podróż właśnie się zaczyna. Wszyscy z was i każdy pojedynczo, kto jutro będzie zasmucony, dziś jest pełen radości. Módlcie się i słuchajcie co Christkind ma do powiedzenia.
Takim przemówieniem, już zwyczajowo, zaczyna się czas świątecznych jarmarków w Norymberdze. Nad rynkiem zawisa Christkind, anioł, którego wybiera specjalne jury po głosowaniu mieszkańców miasta. Anioł jest młodą kobietą i sprawuje kadencję przez dwa lata. Do jego obowiązków należy głównie, co jest raczej kwestią oczywistą, niesienie radości i otwieranie jarmarków.  O ile, Norymberga ma prawdziwego anioła i najsmaczniejsze pierniki, to Monachium szczyci się gigantyczną choinką i bajkowymi jarmarkami dla najmłodszych. Berlin natomiast oferuje sześćdziesiąt przedświątecznych jarmarków, od tych tradycyjnych, pachnących kiełbaską z grilla w bułce, po te alternatywne, artystyczne, na których wystawcy rozkładają swój towar w pokrytych grafitti squatach. Wspólnym podmiotem jest oczywiście grzane wino, stollen – ciężkie świąteczne ciasto i tysiące różnych bożonarodzeniowych ozdób.
Świętuj i zwiedzaj
Niemieckie jarmarki (znany również jest ten w Dreźnie z największym kalendarzem adwentowym na świecie) są atrakcją turystyczną, która przyciąga setki tysięcy turystów niemal z całego świata. Samą Norymbergę odwiedza podczas adwentu ponad dwa miliony gości. Wielu z nich po prostu podróżuje pomiędzy miastami dzięki szybkim połączeniom kolejowym. Z Norymbergii do Monachium jazda Deutsche Bahn zajmuje niecałą godzinę, Monachium – Berlin około pięciu godzin. W ten sposób można odwiedzić dwa miasta w ciągu jednego dnia. Warto również szukać ofert promocyjnych, na wszystkich europejskich trasach z lub do Niemiec aktywna jest oferta „Europa-Special”. Bilety można nabyć już za 39 Euro, a na wybranych trasach, np. z Poznania do Berlina nawet za 19 Euro. Dodatkową atrakcją jest karta rabatowa Bahn Card. Poza zniżką wynoszącą nawet do 50 proc. na zakup biletów, karta umożliwia też bezpłatne korzystanie z miejskiego transportu w ponad stu niemieckich miastach. Dzieci do piętnastu lat jeżdżą Deutsche Bahn bezpłatnie. Na dużych dworcach pasażerowie pierwszej klasy mogą również korzystać z loungu z bezpłatnym poczęstunkiem i napojami.
Pociąg, którym podróżowały anioły
Przy okazji zwiedzania jarmarków, koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Niemieckich Kolei (Deutsche-Bahn-Museum) w Norymberdze, które zostało otwarte w 1899 roku jako królewsko-bawarskie muzeum kolei żelaznych i jest ono najstarszą tego rodzaju placówką w Niemczech. W unikatowej kolekcji znajdują się między innymi pierwsza, legendarna lokomotywa Adler. Kiedyś ciągnęła skład tak piękny, że mogły nim podróżować nawet bożonarodzeniowe anioły, dzisiaj pociągi są już tak szybkie, że na anielskich skrzydłach trudno je dogonić. Szczególnie po uczcie z tutejszych przysmaków.