Amsterdam: historia i kultura

Amsterdam zaczął kształtować się już w XIII wieku. Ze względu na zbyt wilgotną ziemię pod uprawę, mieszkańcy zajęli się żeglugą i połowem ryb. Dlatego zatoka ta w błyskawicznym tempie wykształciła port handlowy, a już w XV wieku Amsterdam stał się wielkim potentatem handlowym w Niderlandach (dawniej – Holandii).

XVI wiek to dla Amsterdamu czas rejsów międzynarodowych, między innymi do Indii, które stanowczo wzmocniły sytuację finansową miasta i podniosły jego znaczenie na mapie Europy.

XVII wiek w historii Amsterdamu i całych Niderlandów zapisał się jako złoty wiek. Miasto, z silnego potentata na rynku, stało się ogromnym centrum finansowym, po tym jak Amsterdam został najpoważniejszym udziałowcem w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W tak zwanym złotym wieku Amsterdamu, miasto powiększyło się czterokrotnie – powstały nowe dzielnice i zdecydowanie wzrosła liczna mieszkańców. To wszystko za sprawą wybudowania sieci kanałów zgodnie z koncentrycznym układem Grachtengordel.

Powstały wtedy 3 nowe kościoły protestanckie: Noorderkerk, Zuiderkerk oraz Westerkerk. Lata te to również czasy twórczości jednego z największych i najpopularniejszych światowych artystów - Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Charakterystyczną cechą jego twórczości była gra światła i cienia. Pozostawił po sobie ponad 300 grafik i 300 obrazów olejnych. W kreowaniu holenderskiej sztuki złotego wieku towarzyszyli mu inni wielcy malarze, tacy jak Jan Vermeer van Delft czy Frans Hals. Złoty wiek w Niderlandach to czas, kiedy tamtejsza gospodarka, kultura, sztuka, nauka, potęga militarna i siły polityczne osiągnęły apogeum.

W XX wieku o Amsterdamie zrobiło się głośno za sprawą rewolucji kulturalnej w latach 60-tych i 70-tych. Stolica Niderlandów zyskała miano magicznego miasta, przyciągając środowiska hippisowskie, ze względu na dużą dozę tolerancji dla używania tak zwanych miękkich narkotyków. Dzisiaj Amsterdam jest dużym ośrodkiem gospodarczym, w którym mieszczą się główne siedziby wielu towarzystw ubezpieczeniowych, inwestycyjnych i baków komercyjnych. Rocznie przyciąga około 4 miliony turystów z całego świata, którzy mają do dyspozycji ponad 300 hoteli i mnóstwo atrakcji, takich jak balet, kina, teatry, orkiestry, muzea i galerie.