Amsterdam: historia i kultura

Amsterdam zaczął kształtować się już w XIII wieku. Ze względu na zbyt wilgotną ziemię pod uprawę, mieszkańcy zajęli się żeglugą i połowem ryb. Dlatego zatoka ta w błyskawicznym tempie wykształciła port handlowy, a już w XV wieku Amsterdam stał się wielkim potentatem handlowym w Niderlandach (dawniej – Holandii).

XVI wiek to dla Amsterdamu czas rejsów międzynarodowych, między innymi do Indii, które stanowczo wzmocniły sytuację finansową miasta i podniosły jego znaczenie na mapie Europy.

XVII wiek w historii Amsterdamu i całych Niderlandów zapisał się jako złoty wiek. Miasto, z silnego potentata na rynku, stało się ogromnym centrum finansowym, po tym jak Amsterdam został najpoważniejszym udziałowcem w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W tak zwanym złotym wieku Amsterdamu, miasto powiększyło się czterokrotnie – powstały nowe dzielnice i zdecydowanie wzrosła liczna mieszkańców. To wszystko za sprawą wybudowania sieci kanałów zgodnie z koncentrycznym układem Grachtengordel.

Powstały wtedy 3 nowe kościoły protestanckie: Noorderkerk, Zuiderkerk oraz Westerkerk. Lata te to również czasy twórczości jednego z największych i najpopularniejszych światowych artystów - Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Charakterystyczną cechą jego twórczości była gra światła i cienia. Pozostawił po sobie ponad 300 grafik i 300 obrazów olejnych. W kreowaniu holenderskiej sztuki złotego wieku towarzyszyli mu inni wielcy malarze, tacy jak Jan Vermeer van Delft czy Frans Hals. Złoty wiek w Niderlandach to czas, kiedy tamtejsza gospodarka, kultura, sztuka, nauka, potęga militarna i siły polityczne osiągnęły apogeum.

W XX wieku o Amsterdamie zrobiło się głośno za sprawą rewolucji kulturalnej w latach 60-tych i 70-tych. Stolica Niderlandów zyskała miano magicznego miasta, przyciągając środowiska hippisowskie, ze względu na dużą dozę tolerancji dla używania tak zwanych miękkich narkotyków. Dzisiaj Amsterdam jest dużym ośrodkiem gospodarczym, w którym mieszczą się główne siedziby wielu towarzystw ubezpieczeniowych, inwestycyjnych i baków komercyjnych. Rocznie przyciąga około 4 miliony turystów z całego świata, którzy mają do dyspozycji ponad 300 hoteli i mnóstwo atrakcji, takich jak balet, kina, teatry, orkiestry, muzea i galerie. 

Amsterdam: zabytki

Oude Kerk

Najstarszy kościół parafialny w Amsterdamie. Powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Znajduje się w najpopularniejszej dzielnicy Amsterdamu – de Wallen, czyli dzielnicy czerwonych latarni. Powierzchnia kościoła liczy aż 3300 m². Oude Kerk słynie ze swojej ośmiąkątnej dzwonnicy, w której w 1658 roku umieszczono carillon, czyli instrument muzyczny, w tym przypadku składający się z 47 dzwonów. W 1724 roku w kościele umieszczono również organy, które do dziś cieszą się mianem najlepszych w całych Niderlandach. Oude Kerk to miejsce, w którym Rembrandt zdecydował się ochrzcić swoje dzieci. Znajduje się tu również grobowiec jego żony, Saskii van Uylenburgh.

 

Zuiderkerk

To z kolei najstarszy w mieście kościół protestancki. Wybudowany został w latach 1603-1611. Jego wieża stanowi doskonały punkt widokowy, z którego turyści mogą podziwiać panoramę Amsterdamu. Zuiderkerk to miejsce pochówku trójki dzieci Rembrandta. W kościele tym powstało również jedno z jego wielkich dzieł – Straż nocna, którą obecnie podziwiać można w zbiorach Rijksmuseum. Zuiderkerk zapisał się w twórczości słynnego impresjonisty Claude’a Moneta, który postanowił namalować ten kościół podczas swojej wizyty w Amsterdamie.

 

Koninklijk Paleis Amsterdam – Pałac królewski

Jest najważniejszym zabytkiem wywodzącym się z holenderskiego złotego wieku. Do 1808 roku pełnił funkcję ratusza, a następnie został przemianowany na pałac królewski. Dla rodziny królewskiej pełnił jedynie funkcję reprezentacyjną przy okazji najważniejszych uroczystości. W kwietniu 2013 roku odbyła się w nim koronacja króla Wilhelma – Aleksandra.

 

Magere Brug – Chudy Most

Mergere Brug to najsłynniejszy most w Amsterdamie i jednocześnie jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w tym mieście. Wznosi się nad rzeką Amstel i łączy brzegi kanałów Prinsengracht i Keizergracht. Według legend Chudy Most został wybudowany dla sióstr, które chciały skrócić sobie drogę z domu do stajni. Od tamtego czasu został solidnie przebudowany, jednak pierwotnie był szalenie wąski, dlatego do dziś nosi miano chudego.

 

Munttoren – wieża monetarna

Usytuowana jest przy placu Muntplein. Wieża powstała w latach 1480-1487 i dziś stanowi pozostałość po średniowiecznych murach obronnych Amsterdamu. Na szczycie wieży znajduje się czterotarczowy zegar, pod którym widnieje napis „1620”. W 1699 roku dołożono zegar z kurantami. Podczas francuskiej okupacji Muntorren stanowiła siedzibę miejskiej mennicy – stąd też wzięła się jej obecna nazwa.

 

Concertgebouw

To neoklasycystyczna sala koncertowa wybudowana pod koniec XIX wieku. Dziś uchodzi za jedną z trzech sal na świecie, cieszących się najlepszą akustyką. W gmachu, oprócz sali głównej, znajduje się również  słynna sala lustrzana oraz podziemna sala chóru. 

Amsterdam: atrakcje turystyczne

Dzielnica Czerwonych Latarni

De Wallen, czyli Dzielnica Czerwonych Latarni, jest najpopularniejszą dzielnicą Amsterdamu. Słynie z wysoce ponadprzeciętnej liczby lokali, w których świadczy się usługi erotyczne. Charakterystycznym widokiem są prostytutki stojące w oknach, którym jednak nie wolno robić zdjęć. W dzielnicy tej mieszczą się też liczne coffee shopy, puby oraz restauracje.

 

Sensation White

Sensation White to ogromna impreza muzyczna z gatunku house, trance i minimal , której towarzyszą spektakularne efekty widowiskowe (świetlne i teatralne). Odbywa się raz w roku na stadionie Ajaxu – Amsterdam ArenA. Podczas imprezy wszystkich obowiązuje biały strój.

 

Sensation Black

To odpowiednik Sensation White, jednak z muzyką hardcore, hardtrance i hardstyle. Odbywa się na tym samym stadionie, co Sensation White, a uczestników obowiązują czarne stroje.

 

Sexmuseum Venustempel

To muzeum erotyki i seksu, zwane Świątynią Wenus. Jest pierwszą i najstarszą tego typu placówką na świecie. Muzeum powstało w 1985 roku. Obecnie znajduje się w nim ponad 15 tysięcy eksponatów dotyczących życia erotycznego.

 

Rembrandthuis

Dom Rembrandta przy Jodenbreestraat. Malarz mieszkał w nim w latach 1639-1658. W muzeum znajdziemy słynne płótna Rembrandta, jego grafiki oraz miedzioryty. Wnętrza zdobią również obrazy holenderskiego malarza Jozef Israëlsa.

 

Dom Anne Frank

Muzeum istnieje od 1960 roku. Skrywa w sobie historię Anne Frank i jej rodziny, która podczas II wojny światowej ukrywała się tam przed nazistowskimi prześladowaniami przez ponad dwa lata. Muzeum to organizuje również wystawy dotyczące przeróżnych form dyskryminacji i ucisku.

 

Van Gogh Museum

Muzeum Vincenta van Gogha poświęcone jest nie tylko jego sztuce, ale również czasom, w których żył. W jego zbiorach podziwiać można ogromną kolekcję dzieł postimpresjonisty i liczne pamiątki z nim związane, na przykład rzeczy osobiste czy zdjęcia. Van Gogh Museum w swoich zbiorach posiada ponad 200 obrazów artysty, 700 jego listów i 500 rysunków. Słynne płótna każdego roku podziwia ponad milion odwiedzających.

Amsterdam: ciekawostki  

  • Amsterdam słynie z tego, że ponad 70 % mieszkańców porusza się za pomocą rowerów. Ciekawostką jest, że w mieście tym znajduje się więcej rowerów, niż ludzi.
  • Amsterdam zwany jest „Wenecją Północy” z uwagi na fakt, że znajduje się tam więcej kanałów, niż w samej Wenecji.
  • Amsterdam był pierwszą stolicą na świecie, która zalegalizowała zawieranie małżeństw przez pary homoseksualne.
  • Amsterdam jest oficjalną stolicą Niderlandów, jednak nie jest siedzibą rządu. Niderlandzki rząd znajduje się w Hadze.

 

Amsterdam: jak się przygotować do wyjazdu?

Planując wizytę w Amsterdamie, warto najpierw zadbać o kondycję, by tak jak jego mieszkańcy móc poczuć prawdziwy klimat tego miasta i zwiedzać je, poruszając się rowerem. Roweru jednak nie trzeba zabierać ze sobą – można wypożyczyć go w jednej z miejskich wypożyczalni rowerów.

Walutą obowiązującą w Niderlandach jest Euro. W dobie pieniądza elektronicznego niemal w każdym miejscu można płacić kartą. Najkorzystniej jest przed wyjazdem założyć konto w tej walucie, ponieważ wtedy przy płatnościach unikamy kosztów przewalutowania. Warto zabrać ze sobą również gotówkę, w razie nieprzewidzianych sytuacji.

To, co pozwoli na dużą dozę niezależności i zdecydowanie przyspieszy poruszanie się po mieście, to nielimitowany dostęp do internetu mobilnego. Dlatego wskazane jest, aby przed wyjazdem skontaktować się ze swoim operatorem i uzgodnić możliwości korzystania z internetu w telefonie za granicą oraz koszty z tym związane. Telefon z dostępem do internetu daje możliwość korzystania z nawigacji, map, wirtualnych przewodników, tłumacza czy przeróżnych aplikacji, które mogą okazać się przydatne w razie korzystania z komunikacji miejskiej, czy chęci wypożyczenia roweru.