Abu Dhabi spełnia oczekiwania całych podróżniczych rodzin, co wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ale połączenie tak różnych od siebie atrakcji jak gwarantujące skok adrenaliny parki rozrywki, cudownie zielone przestrzenie miejskie i przyjazne dzieciom ośrodki kultury to doskonałe rozwiązanie dla małych i dużych podróżników.

 

Abu Dhabi – Luwr zobaczysz nie tylko w Paryżu!

Abu Dhabi to miejsce, gdzie powstała pierwsza zagraniczna filia legendarnego paryskiego muzeum sztuki. Tutejszy Luwr zaprojektował francuski architekt Jean Nouvel. Od wzbudzającej podziw zewnętrznej części budynku, po fantastyczne wystawy stałe znajdujące się w jego wnętrzu, muzeum oddaje hołd wspólnym wartościom i wierzeniom ludzkości, prezentując wielokulturową skarbnicę sztuki na przestrzeni wieków. W weekendy muzeum oferuje odwiedzającym wycieczki i warsztaty twórcze stworzone z myślą o całych rodzinach. Z kolei dzięki Muzeum dla dzieci, które jest częścią Luwru w Abu Dhabi, atrakcje w postaci wystaw stają się znacznie bardziej przystępne dla zwiedzających w młodym wieku. Skierowane do nich wystawy interaktywne poświęcone są takim tematom, jak historia ubioru oraz sposoby przedstawiania zwierząt w sztuce. 

Na zdjęciu: Fundacja Kultury została powołana, aby zachować sztukę i literaturę Emiratów oraz promować wymianę międzykulturową. Photograph by Renan Ozturk

 

Abu Dhabi – kultura na wyciągnięcie ręki w Qasr Al Hosn i Cultural Foundation

Abu Dhabi inspiruje młodych ludzi, między innymi dzięki Qasr Al Hosn oraz Cultural Foundation. Rolą tych charakterystycznych, sąsiadujących ze sobą obiektów jest zachowanie i ochrona bogatego dziedzictwa kulturowego Abu Dhabi. Qasr Al Hosn od ok. 1790 roku pełniło rolę pałacu, siedziby władz oraz archiwum narodowego. Dziś, otoczone nowoczesnymi wieżowcami, jest symbolem niesamowitego rozwoju miasta. Sąsiadujący z nim teren Cultural Foundation to z kolei miejsce stworzone z myślą o pielęgnowaniu wymiany kulturalnej. Misja ta jest wciąż kontynuowana poprzez inspirujący harmonogram wystaw i występów. Najmłodsi podróżnicy, którzy spędzają w Abu Dhabi wakacje, pokochają stworzoną tutaj bibliotekę dla dzieci. Znajduje się w niej wiele miejsc przeznaczonych do czytania i uczenia się zarówno przy pomocy tradycyjnych, jak i cyfrowych nośników wiedzy, a do tego liczne pracownie i strefy tematyczne dla dzieci w każdym wieku.

Abu Dhabi – odkryj parki rozrywki na wyspie Yas

Abu Dhabi to bardzo rzadki przypadek miejsca, w którym inwestorzy otrzymali szansę zaprojektowania całej wyspy w jednym celu: zapewnienia rozrywki całym rodzinom. Piętnaście lat temu, gdyby zapytać kogokolwiek o to co warto zobaczyć w Abu Dhabi, nazwa tej wyspy z pewnością by się nie pojawiła. Yas było wówczas jak czyste płótno, a dziś wyspa ta stanowi centrum szerokiej gamy atrakcji, włączając w to tor wyścigowy Formuły 1, luksusowe centrum handlowe, pole golfowe klasy mistrzowskiej z 18 dołkami oraz niezwykłą przystań wypełnioną superjachtami. Wisienką na torcie jest kompleks światowej renomy parków rozrywki oraz parków wodnych, takich jak Warner Bros. World Abu Dhabi, Ferrari World Abu Dhabi oraz Yas Waterworld Abu Dhabi. Najnowszym obiektem w tej kolekcji jest CLYMB – kryte centrum wspinaczki i latania w tunelach aerodynamicznych, w którym jedynym ograniczeniem wydaje się być niebo.

 

Na zdjęciu: Umm Al Emarat Park, założony w 1982 roku, jest jednym z najstarszych parków publicznych w Abu Zabi. Photograph courtesy The Department of Culture and Tourism — Abu Dhabi  

 

Abu Dhabi – poznaj uroki parku Umm Al Emarat

Abu Dhabi to miasto, w którego centrum znajdziemy wiele zielonych zakątków, ale mało jest tak pięknych miejsc jak park Umm Al Emarat. Połacie trawników, daktylowce oraz wijące się ścieżki dla spacerowiczów to cechy pierwszego parku na Bliskim Wschodzie, który otrzymał nagrodę Green Flag Award. Jeśli wciąż zastanawiasz się będąc w Abu Dhabi co zobaczyć, to miejsce musi znaleźć się na twojej liście. Od 2015 roku w nieco odświeżonym parku funkcjonuje kryty ogród botaniczny oraz ogród przeznaczony specjalnie dla dzieci, a także konstrukcja zacieniająca wznosząca się na 30 metrów, wyposażona w dwa tarasy widokowe, z których możemy podziwić otaczającą nas zieleń. W soboty, w parku odbywa się targ (The Ripe Market), na którym sprzedawane są świeże, organiczne i lokalne produkty. Świetną rodzinną rozrywkę przez cały rok gwarantują nam też takie wydarzenia odbywające się w parku, jak pokazy kina plenerowego i koncerty.

Abu Dhabi – daj się ponieść przygodzie w parku Wadi Adventure

Abu Dhabi może pochwalić się atrakcyjnymi, zielonymi terenami nie tylko w centrum miasta. Doskonałym tego przykładem jest znajdująca się w Al Ain egzotyczna oaza (The Garden City) znana z plantacji daktylowców, stanowisk archeologicznych oraz skalistego kolosa o nazwie Jebel Hafit. Jest to najwyższa góra Abu Dhabi, gdzie leży również słynny park przygód Wadi Adventure. To właśnie na zboczu tej góry odwiedzające park osoby mogą walczyć z bystrzami górskich rzek na pontonie lub w kajaku, ćwiczyć swoje umiejętności w surfingu w basenie ze sztucznymi falami lub zaszaleć na wakeboardzie w lagunie sportów wodnych. Jeśli nie boisz się wysokości, możesz podziwiać zachwycające otoczenie góry podczas przejażdżki tyrolką o długości 200 metrów lub pobujać się na oszałamiającej, olbrzymiej huśtawce. W pokonaniu grawitacji pomoże ci natomiast ściana wspinaczkowa oraz park linowy.

Na zdjęciu: Plenerowe place i trawniki na nabrzeżu Reem Central Park są usiane instalacjami artystycznymi i kolorowymi freskami.Photograph by Renan Ozturk

 

Abu Dhabi – zrelaksuj się w Reem Central Park

W Abu Dhabi meczet szejka Zajida jak widać nie jest jedyną atrakcją. Będąc w tym miejscu warto też odwiedzić Reem Central Park, ogromną przestrzeń publiczną w sercu miasta, w której możemy podziwiać współistniejące obok siebie sztukę oraz architekturę. To piękne miejsce, w którym wspólnie relaksują się całe rodziny i grupy przyjaciół. Wokół parku znajdują się instalacje sztuki współczesnej oraz tańczące fontanny, a wszystko to otaczają spokojne fosy i szklane wieżowce. Jeśli zastanawiasz się będąc w Abu Dhabi co zwiedzać, aby poczuć klimat tego miasta, koniecznie zajrzyj do Reem Central Park, gdzie mieszają się najróżniejsze kultury. To tutaj mieszkańcy i turyści z całego świata relaksują się na zadbanych trawnikach i placach zabaw, próbują nowych akrobacji na skateparku i gromadzą się w restauracjach oraz przy food truckach, które serwują szeroki wybór smakołyków z całego świata.

 

Źródło: NationalGeographic.com: 6 family activities in Abu Dhabi