1. Unikaj okresu wakacyjnego

Na Hawajach sezon trwa cały rok, bilety lotnicze warto kupować poza wakacyjnym i świątecznym szczytem. Połączenia z Warszawy można znaleźć już za 2700 zł (KLM), ewentualnie dolecieć na Zachodnie Wybrzeże i tam szukać lotów w okazyjnych cenach. Za bilet w obie strony z Los Angeles trzeba zapłacić ok. 400 dol. Wymagana jest wiza amerykańska, która kosztuje ok. 500 zł, ale ważna jest 10 lat i pozwala zwiedzić całe USA.

2. Kupuj taniej z kartą rabatową

Ceny artykułów spożywczych mogą turystów przyprawić o zawrót głowy – bochenek chleba to wydatek ok. 6 dol., litr mleka ok. 5. Warto wyrobić sobie karty rabatowe do dużych sklepów, np. Foodland czy Target, dzięki czemu za zakupy płaci się nawet 40 proc. mniej. W centrach handlowych i na lotniskach znajdują się stojaki z kuponami rabatowymi, promocji można szukać również na stronach internetowych sklepów. Owoce i lekkie przekąski można kupić na przydrożnych straganach, nawet 2–3 razy taniej niż w supermarkecie. Na wyspie O'ahu warto zainwestować w kartę Go O'ahu, w cenę której wliczonych jest 36 lokalnych atrakcji, m.in. całodniowa wycieczka po wyspie, wizyta w Polinezyjskim Centrum Kulturalnym, wypożyczenie deski surfingowej z wiosłem, rejs katamaranem czy snorkling w Hanauma Bay. Koszt dwudniowej karty to 100 dol., za kartę ważną przez jeden dzień zapłacimy 55 dol.

3. Rezerwuj wcześnie

Loty pomiędzy wyspami należy rezerwować z wyprzedzeniem. Kupując w ostatniej chwili, zapłacimy sporo drożej, na dodatek często brakuje miejsc, bo samolot jest obecnie jedynym środkiem transportu pomiędzy wyspami.

4. Spakuj się lekko

Na Hawajach potrzebne są klapki, krótkie spodenki i T-shirty, ewentualnie lekka bluza na wietrzne wieczory. Wszystko można kupić na miejscu w cenach bardziej atrakcyjnych niż w Polsce. Mały bagaż pozwoli przemieszczać się taniej – nadanie walizki kosztuje w Hawaiian Air aż 17 dol.

5. Show obejrzyj na plaży

Nie musicie płacić za oglądanie tańców hula – na Waikiki Beach kilka razy w tygodniu odbywają się pokazy tradycyjnych tańców sponsorowane przez lokalne hotele. Wstęp jest wolny, a widoki niesamowite.

6. Nocuj dalej od centrum

Najtańsze noclegi na Hawajach to hostele i małe hotele z dala od centrum miejscowości. Wszystkie hostele oferują zarówno łóżka – za 20–30 dol. za noc, jak i prywatne pokoje za blisko 55–60 dol. Większe grupy mogą skorzystać z pokoi rodzinnych – za blisko 100 dol. w pokoju mogą przenocować cztery osoby. Popularne są apartamenty od 130 dol. za dobę i hotele od 150 dol. za dobę.

7. Jedzenie bierz na wynos

Imigranci z Azji stanowią znaczącą część ludności Hawajów. Można tu znaleźć świetne knajpki serwujące mieszankę kuchni azjatyckiej i polinezyjskiej. Za 10–12 dol. dostępne są zestawy obiadowe. W sklepach kupimy hawajski plate lunch – zestaw na wynos (ryż, kurczak, wieprzowina lub marynowana ryba oraz deser). Konrad Drozdowski – dziennikarz i podróżnik. Prowadzi stronę worldwideopen.eu (Fot. Archiwum prywatne)