Darłowo – ciekawe zabytki i miejsca historyczne

Darłowo ma bogatą i długą historię, sięgającą wczesnego średniowiecza. Słynie z historycznego Zamku Książąt Pomorskich, w którym ostatnie lata swego życia spędził w XV w. Eryk I – książę pomorski, król Danii, Szwecji i Norwegii, zwany ostatnim Wikingiem Bałtyku. Obecnie w zamku jest muzeum, a ekspozycja obejmuje m.in. sztukę sakralną i ludową z okolic miasta.

Warto też zajrzeć do Kościoła Mariackiego. Pod kościelną wieżą znajduje się Mauzoleum Pomorskie, gdzie w sarkofagu spoczywa m.in. Eryk I. Spacerując po mieście, możemy zachwycać się świetnie zachowanymi zabytkowymi kamienicami. Na Rynku możemy podziwiać barokowy ratusz oraz pomnik-fontannę rybaka.

Natomiast przy plaży zobaczymy pozostałości po fortyfikacjach z czasów II wojny światowej. Warto też wybrać się do Darłówka (nadmorskiej dzielnicy Darłowa) ze słynnym Mostem Rozsuwanym i Latarnią Morską oraz organizowanym tu dwa razy do roku Zlotem Pojazdów Wojskowych.

Darłowo – wodne atrakcje dla dzieci

W Darłówku znajduje się port, który pełni funkcję przystani rybackiej, ale jest też możliwość wypłynięcia w rejs pasażerski. Możemy popływać po Bałtyku statkiem stylizowanym na łódź wikingów lub piracki galeon.

Jeżeli podróżujecie nad morze w towarzystwie swoich dzieci, na pewno będziecie też szukać atrakcji przeznaczonych typowo dla nich. Jak się okazuje — wcale ich tu nie brakuje. Jedną z nich jest aquapark przy darłowskim hotelu Jan. Na miejscu znajdziecie kompleks pełen basenów, zjeżdżalni, niecki jacuzzi czy też gabinet odnowy biologicznej!

Przy Darłówku znajdziemy Aquapark Balticlandia, który zlokalizowany jest na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar. Ten park wodny jest pełen przeróżnych atrakcji: duży basen, dwa tory do pływania, trzy zjeżdżalnie o łącznej długości ślizgu ponad 60 metrów, bicze wodne, jacuzzi czy też taras widokowy. Naprawdę nie sposób się tu nie nudzić!

Darłowo – atrakcje poza miastem

Gdy już zwiedzimy Darłowo, to okolice oferują wiele szlaków pieszych i rowerowych, które pozwolą na podziwianie nadmorskiej natury. Po obu stronach Darłówka znajdują się jeziora oddzielone od morza jedynie wąskimi mierzejami. Od wschodu jest to Jezioro Kopań, a od zachodniej strony Bukowo.

Gdy wyjedziemy z Darłowa drogą nr 250 dotrzemy do parku „Leonardia”. Jest to miejsce inspirowane wynalazkami Leonarda da Vinci, który łączy świetną zabawę z edukacją. We wsi Paproty możemy ciekawie spędzić czas w gospodarstwie edukacyjnym „W Labiryntach”. Zamiast pszenicy i ziemniaków rosną tu labirynty. A przede wszystkim są tu labiryntowe gry i zabawy prowadzone przez animatorów.

Dąbki – uzdrowisko niedaleko Darłowa

Nieopodal Darłowa (ok. 8 km) znajdują się Dąbki, które od 2007 r. mają status uzdrowiska. Powietrze jest tutaj wilgotne i nasycone dużą ilością jodu, a w samej miejscowości znajdują się szlaki zarówno piesze, jak i rowerowe.

Dużą atrakcją miejscowości jest położenie nad dużym jeziorem Bukowo (1748 ha). Zachęca ono do uprawiania sportów wodnych. W wypożyczalni sprzętów wodnych można wypożyczyć rowery turystyczne i wybrać się na wycieczkę do „przekopu” stanowiącego niezwykle malownicze połączenie morza i jeziora.

Fort Marian – wyprawa dla mężczyzn

Bez względu na wiek chłopcy kochają samochody i sprzęty wojskowe. Idealnym miejscem na wyprawę będzie Fort Marian – Muzeum Historycznych Pojazdów Wojskowych w Malechowie. Na powierzchni 20 ha zobaczymy czołgi, pojazdy transportowe, motocykle. W sumie na terenie muzeum założonego przez pasjonatów militariów oraz historii wojskowości można obejrzeć imponującą kolekcję aż 145 pojazdów wojskowych!

Oprócz nich znajdują się tu również samochody specjalistyczne takie, jak karetki czy wozy straży pożarnej. Na terenie fortu mieści się również największa prywatna kolekcja autobusów. Na spragnionych atrakcji podnoszących adrenalinę czekają:

  • tor quadowy,
  • plac do paintballu,
  • małpi gaj,
  • czołgowisko.