Zanim w najlepsze rozpocznie się sezon urlopowy, namawiamy, by odpowiednio się do niego przygotować. Co to znaczy? Przede wszystkim uczyć się na… cudzych błędach. Tym bardziej, jeśli wyjazd organizujemy na własną rękę, tzn. będziemy odpowiadać sami za siebie i sami będziemy ponosić ewentualne koszty nieprzewidzianych zdarzeń.

Sprawdziliśmy na co najczęściej skarżą się nieubezpieczeni podróżni oraz co zrobić, by takich sytuacji uniknąć. Oto 5 powodów, dla których warto ubezpieczyć swoją podróż:

 

1. Nieoczekiwana rezygnacja z wyjazdu? Nie ponosisz jej kosztów

Wymarzony wyjazd, planowane od dawna wakacje, a ty nie możesz jechać. Wszystko gotowe: kupiłeś bilet lotniczy, zapłaciłeś za wycieczkę, ale z przyczyn niezależnych od siebie musisz zrezygnować z wyjazdu. W takiej sytuacji powinieneś liczyć się z tym, że koszty rezygnacji z podróży pokryjesz z własnego portfela. Chyba że… wykupiłeś stosowne ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Dlatego już na etapie planowania wyjazdu, warto wziąć pod uwagę taką nieprzewidzianą sytuację.

 

2. Unikasz wysokich kosztów leczenia

A więc stało się: podczas wyjazdu złamałeś nogę, dziecko użądliła osa albo nasiliła się dawna alergia. Jeśli nie masz ubezpieczenia, leczenie za granicą to niemały wydatek. Zapłacisz za konsultacje z lekarzem, w razie potrzeby – za zabiegi i dodatkowe badania zlecone przez lekarza, a jeśli leczenia nie będzie można odłożyć do czasu powrotu do kraju, także za koszty pobytu w szpitalu.

Dlatego zawsze przed wyjazdem za granicę warto rozważyć zakup ubezpieczenia kosztów leczenia i transportu za granicą . To podstawowe i najważniejsze ubezpieczenie turystyczne. Przyda się w sytuacji nagłej choroby lub w razie wypadku poza granicami Polski. Wówczas ubezpieczyciel zwróci poniesione wydatki. Dodatkowo w przypadku wykupionego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), możesz liczyć na odszkodowanie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

I jeszcze jedno! Zbieraj wszystkie rachunki za leczenie. Przy wypłacaniu odszkodowania zakład ubezpieczeń będzie wymagał oryginałów dokumentów.

 

3. Niebotyczne ceny transportu medycznego do kraju nie zrujnują twojego budżetu

Jeśli już coś się stanie, konieczny może okazać się przyspieszony powrót do kraju. Koszty takiego transportu potrafią być niewyobrażalnie wysokie! Zwłaszcza, gdy podróżujesz ze złamaną nogą na noszach albo ambulansem lotniczym.

Coś o tym wie pewna trzydziestolatka, która podczas pobytu w Indonezji została potrącona przez samochód. Sytuacja skończyła się dość nieprzyjemnie – otwartym złamaniem palca stopy, które wymagało natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Transport medyczny do szpitala, operacja, 22 dni hospitalizacji, pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania osoby towarzyszącej, bilety lotnicze… długo, by wymieniać. Oprócz bolesnego wspomnienia, kobieta przywiozła z podróży rachunek na ponad 75 tys. zł!

Pewnie inaczej, wyglądałyby te wakacje, gdyby turystka dysponowała ubezpieczeniem z assistance (pomocą w podróży). To  całodobowa usługa, która uwzględnia organizację i pokrycie dodatkowych kosztów rekonwalescencji (zazwyczaj do 7 dni), zwrot kosztów transportu do kraju w sytuacji nagłego zachorowania ubezpieczonego albo członka jego rodziny.  W ramach ochrony przewidziana jest zazwyczaj także pomoc w sytuacji zgubienia albo kradzieży dokumentów.

Jak to działa? Ubezpieczony, w razie wypadku lub choroby ma możliwość całodobowego kontaktu z polskojęzycznym centrum alarmowym, które organizuje  niezbędną pomoc na całym świecie.

 

4. Jeśli stracisz bagaż, odzyskasz jego równowartość

Miałeś szczęście, bo walizka bez uszczerbku przetrwała podróż samolotem. Niestety, zainteresował się nią ktoś w hotelu albo została zniszczona jeszcze w czasie transportu komunikacja miejską. Jeśli posiadasz ubezpieczenie bagażu podróżnego, należy ci się wypłata odszkodowania. Jego wysokość ustala się według udokumentowanej przez ubezpieczającego wartości bagażu. Masz więc spore szanse na odzyskanie równowartości zguby. Odszkodowanie możesz  otrzymać po powrocie do kraju.

 

5. Jesteś fanem aktywnego wypoczynku, pomyśl o rozszerzeniu ubezpieczenia

Osoby, które w czasie podróży mają zamiar uprawiać sporty, powinny pomyśleć o odpowiednim rozszerzeniu ubezpieczenia. Dotyczy to dodatkowej ochrony np. podczas uprawiania sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka.  Podróżujesz z własnym sprzętem sportowym? Nie rozstajesz się z nartami, deską do surfingu albo po prostu ukochanym rowerem? W takim razie powinieneś pomyśleć o  ubezpieczeniu tych często kosztownych przedmiotów. Taka ochrona obejmuje utratę lub uszkodzenie, związane z transportem, przechowywaniem lub użytkowaniem w czasie podróży.


Wszystkie wymienione wyżej rodzaje ubezpieczeń podróżnych znajdziesz na: erv.pl