5. Mazury nie tylko dla orłów


Fot. Shutterstock

Trasa: Giżycko – Rydzewo – Piękna Góra– Doba – Sztynort – Przystań – Węgorzewo – Giżycko
Dystans: 102 km
Czas: 4 dni

Z Giżycka trzeba ruszyć na południe. Gdy zjedziecie na mniej uczęszczaną drogę w kierunku kanału Kula, robi się spokojniej. Trasa prowadzi dalej wokół jeziora Niegocin aż do portu w Giżycku. Dla krótkodystansowców jest 18-kilometrowa trasa wokół jeziora Gołdopiwo. Dla średnio zaawansowanych – szlak z Krutyni do Leśniczówki Pranie, gdzie tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Prawdziwą wyprawą – połączoną ze zwiedzaniem bunkrów i śluz Kanału Mazurskiego – będzie wypad z Giżycka, przez Sztynort, do Węgorzewa.

[+] Można odpocząć od jazdy, kąpiąc się w jeziorach.
[-] Część trasy prowadzi bardzo ruchliwymi drogami.

 

4. U podnóża Tatr


Fot. Shutterstock

Trasa: Łysa Polana – Murzasichle – Zakopane– Gubałówka – Witów – Wielka Krokiew – Łysa - Polana
Dystans: 67,4 km
Czas: 1–2 dni

Tatrzańska pętla prowadzi przez Murzasichle do Zakopanego, potem ze szczytu Gubałówki zaczyna się zjazd łagodnym górskim grzbietem do Witowa. Dalej przez Kiry do Zakopanego. Ale jeszcze na przedmieściach trzeba skręcić w prawo – do Chaty Sabały. Dom legendarnego górala można zwiedzić, a następnie Krzeptówkami dojechać pod skocznię narciarską Wielka Krokiew.


[+] Trasa jest dla wymagających.
[-] Sporo przewyższeń, trzeba mieć dobrą kondycję.

 

3. Ucieczka do lasu


Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Trasa: Tuchola – Cekcyn – Wierzchucin– Tleń – Czersk – Odry – Swornegacie - Chojnice – Rytel – Fojutowo – Raciąż – Tuchola
Dystans: ok. 202 km w zależności od wybranych tras
Czas: 4–5 dni

W czworokącie między Tucholą, Czerskiem, Cekcynem i Tleniem w środku lasu można natknąć się na stare ewangelickie cmentarze, pogańskie kamienie kultowe, zagubione wśród drzew czyste jeziorka. W Borach trzeba posmakować miodu, dziczyzny, piwa i ryb z rzek Brdy oraz Wdy.


[+] Wspaniała przyroda, mało turystów.
[-] Wiele leśnych dróg jest bardzo piaszczystych i trudnych.

 

2. Puszcza pełna tajemnic


Fot. Shutterstock

Trasa: Hajnówka – Puszcza Białowieska – Hajnówka
Dystans: ok. 200 km w zależności od trasy
Czas: 3 dni

Na Podlasiu są szlaki łatwe, jak Białowieża – Hajnówka, gdzie po drodze zobaczyć można rezerwat pokazowy żubrów i średniowieczne kurhany. Na szlaku Białowieża – Topiło turyści znajdą aż cztery rezerwaty przyrody. Na 80-kilometrowej pętli Hajnówka – Puszcza – Hajnówka czekają na rowerzystów m.in. drewniane prawosławne cerkwie. Warto też przejechać malowniczym Szlakiem Dębów Królewskich.

[+] Natura na dłoni.

 

 

 

[-] Długie odcinki trasy w samotności.

1. Z Gdańska na Hel


Fot. Shutterstock

Trasa: Trójmiasto – Puck – Chałupy – Kuźnica – Jastarnia – Jurata – Hel – Gdańsk
Dystans: 100 km, powrót: prom
Czas: 2 dni. przejazd Gdańsk – Hel 5–6 godz.

Trasa zaczyna się przy dworcu PKP w Gdańsku. Nadmorska ścieżka rowerowa ciągnie się aż do klifów Orłowa w Gdyni. Tu trzeba się wspiąć uliczkami na wzgórze orłowskie i przejechać przez przemysłową część Gdyni, dalej przez pola aż do Pucka. Szlak zjeżdża nad Zatokę i prowadzi do nasady Półwyspu Helskiego. Ostatni odcinek to kompleks leśny Mierzei.


[+] Jazda nad morzem.
[-] Odcinek z Gdyni do Pucka mało ciekawy