5 najczęstszych obaw przed długą podróżą >>>
Przerwa od codzienności

A gdyby tak zrobić sobie roczną przerwę od rzeczywistości i ruszyć w podróż? Tematyka gap year coraz częściej gości na łamach portali podróżniczych i w rozwijającej się blogosferze. Śledzimy losy ludzi, którzy zdecydowali się porzucić rutynę i oddać się wspaniałej przygodzie. Oglądamy niesamowite zdjęcia, wciągające kadry filmowe – i w końcu sami chcemy stać się częścią tej przygody.  Coś nas jednak trzyma i nie pozwala tak po prostu zrezygnować z dotychczasowego życia, blokując decyzję o wyruszeniu w podróż życia.

Czy to znaczy, że gap year nie jest dla Ciebie? Nic podobnego! Gap year to przygoda, na którą stać absolutnie każdego. Zobacz, jakie są najczęstsze obawy powstrzymujące przed decyzją o zrobieniu sobie rocznej przerwy i skorzystaj z dobrych rad Green-pace na ich przezwyciężenie.

 

Namawiamy

Green-pace to blog podróżniczy dwojga ludzi, którzy popędzani przez tempo wielkomiejskiego życia i ciśnienie wokół korporacyjnej kariery zawodowej, postanowili odpocząć. Odpocząć od narzucanej społecznie presji i otaczających schematów.

Bez wielkich oszczędności wyruszyli w roczną podróż wspinaczkową, docierając swoim 24-letnim volkswagenem multivanem aż pod mauretańskie granice. I mimo, że ich podróż niedawno się zakończyła, bardzo chętnie dzielą się wszelkimi radami i zachęcają innych do realizowania swoich wyjazdowych planów.

Oto 5 najczęstszych obaw przed zrobieniem sobie gap year i pozbądź się ich raz na zawsze:

 

1. Finanse

Wizja rocznego podróżowania najczęściej kojarzy się z workiem pieniędzy. W końcu każdy z nas wie, ile jest w stanie wydać w czasie 2-tygodniowych wakacji. Okazuje się jednak, że życie w podróży jest najczęściej znacznie tańsze niż życie w mieście. Poza tym sposobów na oszczędzanie przed wyjazdem oraz zarabianie podczas podróży jest mnóstwo. Ile dokładnie kosztuje roczna podróż? autorzy Green-pace podsumowali wszystkie koszty poniesione podczas ich długich wakacji.

 

2. Kariera zawodowa

Dopiero zacząłeś nową pracę? Właśnie dostałeś awans? Oczekujesz podwyżki? Boisz się, że twoja kariera legnie w gruzach po roku przerwy? Obawy są słuszne. Twoja dotychczasowa kariera może się zakończyć i być może już nigdy nie wrócisz do swojej poprzedniej profesji. I to właśnie jest najlepsze!
Doświadczenia podróżników jasno wskazują na pozytywny wpływ rocznej przerwy na dalsze losy zawodowe. Zdecydowana większość ludzi nareszcie zaczęła rozwijać swoje pasje i realizować je również na płaszczyźnie zawodowej. Ponadto, doświadczenie podróżnika stanowi wartość dodaną dla doświadczenia zawodowego i może stanowić wspaniały content w Twoim CV. Bohaterowie Green-pace to tylko jeden z wielu przykładów na to, że odłożenie kariery zawodowej na rok czasu to nic złego - „Do poprzedniej branży możesz wrócić, jeśli chcesz. Sęk w tym, że prawdopodobnie nie będziesz chciał, bo zaczną interesować się Cię kompletnie inne rzeczy!”

 

3. Zdrowie i bezpieczeństwo

Niepewna sytuacja polityczna na świecie, obawa przed aktami agresji w innych krajach i choroby nieznanego pochodzenia – to jedne z podstawowych czynników decydujących o tym, że wybieramy stabilne życie w granicach swojego kraju w trosce o swoje zdrowie i życie. Green-pace to przykład na to, że można podróżować zupełnie bez tych obaw: „Wiedliśmy pozornie bezpieczne i zdrowe życie do momentu wyjazdu. Funkcjonowanie w dużym mieście, w otoczeniu hałasu i stresu przyprawiały nas o ból pleców i problemy z zasypianiem. Po kilku tygodniach przebywania na łonie natury wszelkie dolegliwości rozpuściły się w świeżym powietrzu! Jeśli jednak potrzebowaliśmy konsultacji z lekarzem- korzystaliśmy z miejscowej opieki zdrowotnej.

Nigdy też nie czuliśmy się bezpieczniej. Wszyscy lubią i szanują podróżników i nikt nie chce takich atakować. Wystarczy jedna prosta zasada, żeby zadbać o bezpieczeństwo - unikać wielkich miast i skupisk. A jeśli gdzieś panuje niekorzystna sytuacja - tam po prostu nie jechać. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że to co przedstawiają media, nie zawsze wygląda tak samo w rzeczywistości".

 

4. Języki

Co kraj to obyczaj i co kraj to inny język. To fakt. Przemieszczając się po niewielkiej po Europie mamy co chwilę do czynienia z inną kulturą i innym językiem. I nie w sposób nauczyć się ich wszystkich! Jak więc radzić sobie w obcych krajach bez znajomości języków obcych?

Zawsze miej przy sobie kartkę i długopis – to, czego nie możesz powiedzieć, możesz pokazać, wygestykulować, narysować. Odwiedzaj lokalne knajpy- nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo chętnie pomoże Ci lokalna społeczność w nauce języka i poznaniu kultury. Zaopatrz się w elektroniczne tłumacze na urządzenia mobilne- sprawiają, że komunikacja na całym świecie nie ma granic. Nie ograniczaj się tylko do języka angielskiego, bo ominą Cię niesamowite historie.

Więcej złotych rad zasięgniecie w artykule poświęconemu komunikowaniu się podczas podróży.

 

5. Rodzina i przyjaciele

Twoja rodzina obawia się rozłąki z Tobą? Martwisz się, że będziesz mieć ograniczony kontakt z przyjaciółmi i najbliższymi? Dzielisz wątpliwości swoich krewnych troszczących się o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo? Twoja rodzina ma prawdopodobnie takie same obawy jak Ty. A Ty, jeśli nie przekonasz samego siebie co do bezpieczeństwa i słuszności wyjazdu, nie będziesz potrafił odeprzeć silnych argumentów najbliższych. Zapewnij swoją rodzinę, że nie wybierasz się w paszczę lwa i utwierdź wszystkich w swoim wyborze, a zobaczysz jak bardzo zmotywuje Cię to do dalszych działań!

Zrób ze swojego Gap Year okazję do niestandardowych spotkań – nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby Twoi najbliżsi zobaczyli się z Tobą gdzieś w Świecie. Możliwości transportowe w dzisiejszych czasach są tak rozwinięte, że przemieszczanie nigdy nie było łatwiejsze.

Chcesz widzieć jak wiele korzyści niesie za sobą GAP YEAR? Przeczytaj o przemianach, które zaszły w podróżnikach Green-pace po kilku miesiącach podróżowania.

Iga Moskal