Dlaczego lot balonem to dobry pomysł na zwiedzanie miasta? Lot balonem to atrakcja sama w sobie. Przygoda zaczyna się jeszcze przed startem. Rozstawienie balonu i przygotowanie do lotu może potrwać nawet pół godziny. W zależności od miejsca i organizatorów, uczestnicy również mogą brać czynny udział w procedurze. Jednym z najbardziej odpowiedzialnych zadań jest trzymanie nieprzepuszczalnej tkaniny, która napełnia się nagrzewanym powietrzem – przynajmniej do momentu aż napęcznieje, a kosz zostanie postawiony.

Mimo gorącego powietrza w koszu, a właściwie ognia, przed lotem balonem warto pamiętać o zabraniu cieplejszej bluzy. Wznosimy w górę, a jak wiadomo, im wyżej, tym chłodniej. Widoki w trakcie loty prozą się o uwiecznienie na zdjęciach. Dla dobrego kadru nie ma co ryzykować utratą telefonu czy aparatu. Najlepiej nie wystawiać rąk poza obręcz kosza. Pomocne może być użycie szerokiego kąta w aparacie.

Lot balonem w Wilnie

Lot balonem to szansa, żeby zobaczyć miasto z nowej perspektywy, nierzadko całe. Dlatego właśnie loty balonem cieszą się taką popularnością w stolicy Litwy.Wilno jest niewielkie. W którą stronę byśmy nie polecieli, i tak będziemy widzieć najważniejsze atrakcje i budynki – tłumaczył mi pilot.

I rzeczywiście, w trakcie lotu trwającego nie dłużej niż godzinę, widziałem i kościół św. Anny i wieżę telewizyjną, i nawet osiedla, na których kręcono serial „Czarnobyl”. Wycieczki startują w parku Vingis. Kończą się tam, gdzie zawieje wiatr. Piloci w balonach nie mają wpływu na kierunek podróży. Mogą jedynie kontrolować wysokość.

Balony nad Wilnem. / fot. Angel Villalba/Getty Images

Niezależnie od tego, gdzie kończy się lot, na miejscu czeka bus, który zabiera załogę do miasta. Podniebną wycieczkę kończy lampka szampana i certyfikat. Teoretycznie dla osób, które leciały balonem po raz pierwszy, ale nikt tego nie sprawdza.

Loty balonem w Bristolu

Balony na ogrzewane powietrze są symbolem także Bristolu. Miasto położone nad Kanałem Bristolskim przyciąga miłośników sztuki, architektury i kuchni bezmięsnej. Do listy niszy śmiało można dopisać miłośników baloniarstwa. Najwięcej w Bristolu jest ich w sierpniu. Właśnie wtedy odbywa się Bristol International Balloon Fiesta.

Uczestnicy są zgodni, że jednym z (dosłownie) najjaśniejszych elementów programu jest pokaz choreograficzny. Na wieczornym niebie balony, a właściwie mechanizmy do napełniania ich ogrzanym powietrzem współgrają z muzyką.

Kapadocja balony. Lot nad księżycowym krajobrazem

Położona w środkowej Turcji Kapadocja to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w kraju. Jedną z obowiązkowych atrakcji turystycznych regionu jest lot balonem. Kolorowe balony na dobre wpisały się już w księżycowy krajobraz tej historycznej krainy. Wycieczkę najlepiej zaplanować na późne popołudnie. Wówczas formacje skalne, skąpane w promieniach zachodzącego słońca, wyglądają jeszcze bardziej bajkowo.

Balony nad Kapadocją. / fot. Getty Images

Nie tylko Kapadocja poleca się na lot balonem. Równie ekscytujący będzie podniebny rejs na przykład nad ruinami starożytnego miasta Hierapolis. Jedynym ograniczeniem przy organizowaniu lotów balonem jest pogoda. W Turcji nie ma tego problemu – deszcze i mgły pojawiają się tam bardzo rzadko.

Loty balonem w Alpach

Zazwyczaj na szczyty górskie się wspinamy lub podziwiamy z daleka. Rzadko kiedy z góry, chyba że lecimy samolotem. Okno aeroplanu ogranicza jednak perspektywę. Co innego balon. Już od ponad 40 lat w Alpach organizowany jest festiwal baloniarstwa. W styczniu do szwajcarskiego miasteczka Château-d’Œx przyjeżdżają goście z całego świata.

Uczestnicy festiwalu mogą brać udział biernie – obserwując kolorowe balony kontrastujące z ośnieżonymi graniami – lub latając. Z myślą o dzieciach przygotowano specjalny program atrakcji. Najbliższa edycja Festival International de Ballons została zaplanowana na 21–29 stycznia 2023 r.

Gdzie latać balonem w Polsce?

Nie trzeba podróżować za granicę, żeby poczuć się jak bracia Montgolfier (zbudowali pierwsze balony na ogrzewane powietrze). Widokowe loty balonem są organizowane również w Polsce. Gdzie? Najciekawszych widoków możemy spodziewać się w:

  • Zakopanem,
  • Krakowie,
  • Kazimierzu Dolnym,
  • Gdańsku
  • Suwałkach.