Dominikana zyskała na popularności w pandemii. Do niedawna malownicza wyspa na Morzu Karaibskim wydawała się Polakom zbyt egzotyczna, żeby planować tam wypoczynek. Kiedy większość kierunków była zamknięta, Dominikana zachęciła przyjezdnych minimalnymi obostrzeniami dla przyjezdnych. Dodatkowym atutem jest oczywiście pogoda. Na Dominikanie słońce świeci niemal przez cały rok, przez co wyspa jest odwiedzana nie tylko w wakacje, ale także w pozostałych miesiącach. Coraz więcej par decyduje się na podróż poślubną właśnie na Karaiby.

To już drugi rok, kiedy Dominikana utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych kierunków nazywanych egzotycznymi. Wyspa nieprędko znudzi się turystom, a to dlatego, że ma do zaoferowania naprawdę wiele, a tygodniowy wypoczynek może nie wystarczyć, aby nacieszyć się nią w pełni.

Co zobaczyć na Dominikanie? Oto 5 najciekawszych miejsc.

Atrakcje Dominikany. Punta Cana

Fot. Getty Images

Punta Cana, czyli najdalej na wschód wysunięty przylądek Dominikany słynący z pięknych plaż. Dzięki rafom koralowym, które osłaniają zatoki przed falami Atlantyku, warunki do pływania są tu wręcz idealne. Temperatura wody dochodzi do ok. 25 st. Celsjusza – jeśli będziecie szukać cienia, wystarczy usiąść pod jedną z wielu palm kokosowych. Za najbardziej rajską plażę uchodzi Playa Punta Cana, która ciągnie się przez  2 km (jednak najpiękniej jest na Saona Island). Jeśli już trafisz na tę część wyspy, to odwiedź Park Manati, w którym spotkasz prawie wszystkie zwierzęta z Dominikany: flamingi, manaty, krokodyle i papugi.

Dlaczego warto zobaczyć Puerto Plata?

Fot. Getty Images

Jeśli znudzi ci się leżenie na piasku, jedź do Puerto Plata, miasta na północy kraju z jedyną na Karaibach kolejką linową. Nazwę tłumaczoną jako Srebrny Port nadał temu miejscu Krzysztof Kolumb. Pojedź do Parku Narodowego Izabela – pierwszej europejskiej osady w Nowym Świecie – miejsca, gdzie zostały złożone prochy Kolumba. W parku jest też muzeum Indian Taino. Potem wybierz się do miejscowości Damajagua słynącej z 27 spektakularnych wodospadów. Wraz z przewodnikiem, po wypożyczeniu kasku i kamizelki ratunkowej, możesz wspiąć się na grzbiet góry, z której... skoczysz do naturalnych basenów. Niezapomniane przeżycie!

Pico Duarte, czyli wypoczynek dla aktywnych

fot. El Serrano / Flickr

Wybierz się na trekking i zdobądź najwyższy szczyt nie tylko Dominikany, ale wszystkich karaibskich wysp. To wznoszący się na 3087 m n.p.m. Pico Duarte w paśmie Kordyliery Środkowej. Na wyprawę najlepiej ruszyć z górskiego kurortu Constanza.

Santo Domingo. Zwiedzanie stolicy Dominikany

Fot. Getty Images

Stolica kraju została założona przez brata Krzysztofa Kolumba w 1496 r. To najstarsze miasto Nowego Świata. Przespaceruj się najstarszą ulicą – Calle Las Damas, oraz deptakiem Paseo de Los Nichos, podziwiając zabytkową architekturę. Zobacz Wieżę Hołdu – najstarszą budowlę fortyfikacyjną. Punktem obowiązkowym jest Plaza Maria de Toledo, gdzie w każdą niedzielę odbywa się targ.

Taneczny urlop w Boca Chica

Fot. Getty Images

Wystarczy napisać, że jest to najbardziej imprezowe miejsce na wschód od stolicy. Tańczcie!

Na Dominikanę najtaniej polecimy z biurem podróży. Ceny różnią się zależności od terminu wyjazdu. Zaoszczędzimy kupując wycieczki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem lub last minute. 10-dniowy wypoczynek na Dominikanie kosztuje średnio 6-7 tys zł.