MAŁOPOLSKA

Górna Chata, os. Holina 406, Ochotnica Górna


Fot. Mikołaj Gospodarek

Nie dojedziesz tu samochodem – można wejść pieszo, co wybrałem, albo dotrzeć w terenówce właścicieli. Górna Chata u państwa Górnych leży w samym sercu Gorców.

Kasia  i Leszek wraz z trójką uroczych dzieciaków przenieśli się tu  z Bieszczadów, gdzie przez lata prowadzili siedlisko i nauczyli się, jak „wybudować ciszę”. Odbywają się tu warsztaty jogi z widokiem na Tatry, jest tu też samotnia dla zmęczonych pracą czy azyl dla paczki znajomych, którzy chcą odpocząć z dala od miasta.

Ja byłem tu jesienią  i zaczytywałem się kryminałami,  ale czas spędzić można tu aktywnie. Ogromnym atutem jest pyszna kuchnia wegetariańska i wegańska.

gornachata.blogspot.com

 

DOLNY ŚLĄSK

Monte Cuma, Grodziec


Fot. Mikołaj Gospodarek

Noc na zboczu wygasłego wulkanu? Czemu nie! Spędziłem ją na Dolnym Śląsku w malowniczej Krainie Wygasłych Wulkanów. Przez okno mojego pokoju każdego ranka miałem widok na Pogórze Kaczawskie i Karkonosze. W świetle ogniska, z milionem gwiazd nad głową, wysłuchałem opowieści o tym, jak rodzina mieszczuchów dla psa przeniosła się na wieś. Cuma to właśnie imię owego czworonoga, który towarzyszył im przez długie lata i opiekowała się Górą (Monte).

Okolica to raj dla miłośników zamków – Grodziec znajduje się niespełna 300 m wyżej. Niedaleko też do Bolesławca ze znaną na całym świecie ceramiką. W pobliskiej Złotoryi poszukać można złota.

montecuma.pl

 

BIESZCZADY

Chata Magoda, Lutowiska


Fot. Mikołaj Gospodarek

Pobyt w Lutowiskach uspokaja i inspiruje. A na Bieszczady można patrzeć w nieskończoność z kubkiem kawy w ręku. Jagoda i Maciek, właściciele Chaty Magoda, zadbali o pełną harmonię siedliska z okolicą, historią i tradycją. Oboje porzucili miejskie wygody – dla nich wiejskie życie to sposób na codzienność pełną radości, spacery na bosaka po łące. Bukowe Bedro, Połonina Caryńska czy Tarnica są stąd na wyciągnięcie ręki. Można też iść na spacer do lasu bezimienną drogą i poszukać bieszczadzkich aniołów. Kropką nad i są najlepsze konfitury na świecie autorstwa Jagody.

chatamagoda.pl

 

SUWALSZCZYZNA

Zakole Czarnej Hańczy, Tartaczysko


Fot. Mikołaj Gospodarek

Położony na wysokiej skarpie drewniany domek odkryłem, szukając wytchnienia z dala od miasta. Wieś Tartaczysko jest prawdziwą wsią i niczego nie udaje. Dla zawsze uśmiechniętych mieszkańców widok „letnika” jest wciąż egzotyczny. Przestrzenne, rustykalne wnętrza domku w świetle kominka działają jak magnes. Trudno jednak usiedzieć w środku. Przeleżałem wiele godzin na drewnianym pomoście nad rzeką, gawędząc co chwilę z kajakarzami, którzy przepływali obok. Tutaj doświadczyłem też prawdziwej suwalskiej ciszy (niestety również z komarami). Obowiązkowo trzeba też poznać okolicę: spłynąć kajakiem Czarną Hańczą, zwiedzić Sejny, Puńsk i oczywiście pobliski Wigierski PN.

zakoleczarnejhanczy.pl

 

KASZUBY

Farma Noe, Luboń


Fot. Mikołaj Gospodarek

Ten kaszubski zakątek odwiedziłem już o każdej porze roku. Pierwszy raz dotarłem tu zimą i zakochałem się. Lato pachnie tu tysiącem ziół z okolicznych łąk. Wiosną słychać klangor żurawi. Siedlisko położone jest na niewielkim morenowym wzgórzu, a jego wnętrza zaskakują detalami, o co zadbały Grażyna z córką Martą. Stworzyły tu namiastkę raju na ziemi. Wcześniej mieszkały na Śląsku i marzyły o świeżym powietrzu – teraz mają go pod dostatkiem. Spędziłem tu kilka jesiennych dni, paląc w kominku i spacerując po okolicy, po której można też pojeździć konno pod okiem instruktora.

farmanoe.pl

Tekst i zdjęcia: Mikołaj Gospodarek