Tajlandia kryje wiele niespodzianek. Chcąc poznać tamtejszą kulturę, nie wystarczy wylegiwać się na jednej z pięknych plaż. Przekonamy się też, że jeden wyjazd to zdecydowanie za mało, aby poznać tę zaskakującą kulturę. Czy podróżujesz na własną rękę, czy będzie to zorganizowany objazd – warto! Poniżej prezentujemy wybrane fakty i ciekawostki o Tajlandii

Z czego znana jest Tajlandia?

Ciekawostki o Tajlandii, a więc o państwie, które do 1949 roku nosiło nazwę Syjam. Królestwo Tajlandii położone jest w południowo-wschodniej części Azji i graniczy z czterema krajami: Laosem, Kambodżą, Malezją i Mjanmą (dawniej Birma). Pod względem powierzchni (514 tys. km kw.) zajmuje 15. miejsce na kontynencie i 13. pozycję, gdy uwzględnimy liczbę ludności, która oscyluje w granicach 70 mln.

Głową państwa jest król. Monarcha i jego rodzina cieszą się niezwykłym szacunkiem poddanych. Na nikogo z rodziny królewskiej nie wolno powiedzieć oficjalnie nic obraźliwego. Na karę więzienia mogą zostać skazani zarówno Tajowie, jak i cudzoziemcy. Wizerunek króla obecny jest na każdym kroku.

Choć Tajowie są ubogim narodem, król Tajlandii należy do najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie zamieszkuje on w swojej nowej rezydencji, a poprzednia – Wielki Pałac Królewski, została udostępniona dla zwiedzających. 

Stolica Tajlandii – Bangkok – według szacunków ma już piętnaście milionów mieszkańców. Tajowie mówią o nim Krung Thep, co znaczy dosłownie: Miasto Aniołów. To skrócona wersja bardzo długiej i oficjalnej nazwy (liczącej 62 sylaby). Trafiła ona do księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższa nazwa miejscowości na świecie. Choć nie jest to łatwe, tajlandzcy uczniowie uczą się tej nazwy na pamięć.

Bangkok jest też najbardziej zakorkowanym miastem świata. Nigdy nie można przewidzieć, ile będzie się jechało w konkretne miejsce. W ramach ciekawostki dodajmy, że najdłuższy korek na Ziemi powstał w 2014 roku w Brazylii, a dokładniej São Paulo – liczył aż 344 km długości. 

Jak się żyje w Bangkoku? / Fot. Enzo Tomasiello/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Tajlandia słynie z produkcji wysokiej jakości jedwabiu uzyskiwanego z larw motyli. Do prawdziwego wzrostu popularności tej tkaniny przyczynił się projektant Jim Thompson, który ulepszył produkcję materiału, wprowadzając chemiczne barwniki. Próbki jedwabiu przywiezione przez niego do Nowego Jorku, zostały wykorzystane do tworzenia brodwayowskich kostiumów. Zauważył je magazyn „Vogue”, co w krótkim czasie zaowocowało rozpowszechnieniem tajskiego jedwabiu na cały świat.

Ciekawostki o Tajlandii

  1. Na każdym kroku zobaczymy tu buddyjskie świątynie – od skromniejszych po naprawdę okazałe. Tajowie wierzą w Buddę, który występuje pod kilkoma postaciami. W zależności od dnia tygodnia, w którym się Taj urodzi, opiekuje się nim konkretny Budda. Tajowie wierzą w duchy i w to, że towarzyszą im one praktycznie na każdym kroku. Muszą się starać o ich przychylność, więc przygotowują dla nich posiłki i obdarowują je kwiatami. Aby chroniły domostwo, pali się im kadzidełka, zostawia wianuszki oraz owoce na specjalnych tackach. Najczęściej stawia się tam także małe, szklane butelki z gazowanymi napojami, w których obowiązkowo musi stać słomka. Jeśli danej osobie zdarza się niepowodzenie, tłumaczone jest to np. tym, że potrawa duchowi nie smakowała.
  2. W kraju Tajów jest właśnie 2566 rok, choć używa się już dwóch kalendarzy: gregoriańskiego oraz buddyjskiego. Ten drugi zaczyna liczyć lata od śmierci Buddy (rok 543 przed Chrystusem). Według kalendarza buddyjskiego Nowy Rok obchodzi się w kwietniu. Chcąc jednak ułatwić kontakty ze światem, od 1941 r. w Tajlandii obowiązuje już ogólnoświatowy kalendarz.
  3. Profesjonalny masaż tajski jest dość bolesny. Nazywany jest jogą dla leniwych. Masażystka rozciąga nasze części ciała w sposób zadziwiający nas samych.  Na ulicach miast turystów nie namawia się jednak do typowych tajskich masaży. Najczęściej proponuje się masowanie stóp i nóg, a masaże ciała to zazwyczaj masaże relaksacyjne. Salony oferujące tego typu usługi znajdują się przy głównych ulicach, często obok siebie, a masowanym przyglądają się przechodzący pod oknami piesi. 
  4. Red Bull to napój znany na całym świecie. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jego kolebką jest Tajlandia. Oryginalna nazwa – Krating Daeng – oznacza czerwonego bizona. Prawdziwy Red Bull nie zawiera bąbelków. Napój pojawił się w sklepach na całym świecie po tym, jak jego wynalazca Chaleo Yoovidhya nawiązał współpracę z austriackim przedsiębiorcą Dietrichem Mateschitzem. Razem stworzyli firmę Red Bull, w której tajski wynalazca napoju miał większość udziałów. Do dziś można kupić pierwowzór napoju, ale nie każdy ma odwagę go wypić.
  5. To właśnie tutaj, w Tajlandii, nakręcono „Niebiańską plażę” z Leonardo Di Caprio w roli głównej oraz jedną z części „Kac Vegas”. Kulturę i tradycję historyczną Syjamu przybliża natomiast film „Anna i król”, choć Tajowie podchodzą do niego bardzo sceptycznie.
  6. Tajska kuchnia uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Jest to najczęściej połączenie warzyw, mięsa lub owoców morza i ostrych przypraw. Można tu też spróbować smażonych na głębokim oleju larw jedwabnika, karaluchów, szarańczy, pająków, skorpionów, a także grillowanych szczurów. Pełne białka smakołyki są podawane zwłaszcza na północy Tajlandii, gdzie jest ich szczególnie dużo ze względu na uprawy ryżu. Dodatkowo jedzenie jest tanie i z reguły bezpieczne, nawet to oferowane na ulicznych straganach czy targach wodnych. Głównymi smakami kuchni tajskiej są dania odpowiednio słone (powszechnie stosowany sos sojowy), kwaśne (z limonką), ostre (z chilli) i słodkie (z mleczkiem kokosowym).

Źródło: materiały prasowe