11. Latarka czołowa

Zawsze musi być w plecaku, najlepiej  z dodatkowym zestawem baterii. W sytuacjach kryzysowych może uratować skórę. Zaufani producenci to Petzl i Black Diamond.

 
10. Odzież

Funkcjonalna odzież to taka, która zapewni ci ochronę przed zimnem, deszczem i wiatrem. Zerknij na produkty Patagonia, Jack Wolfskin i Fjällräven. Cienkie rękawiczki  mam ze sobą nawet w najbardziej upalne dni (chronią przed słońcem). Do tego lekka,  ciepła czapka, chusta Buff  i kapelusz z rondem – np. Tilley.

 
9. Kije trekkingowe

Odciążają kolana, poprawiają stabilność i ułatwiają przekraczanie rzek. Coraz bardziej popularne są modele składane w formie litery „Z”, lekkie i niewielkie po spakowaniu. Duży wybór oferują marki Leki i Black Diamond.

 

8. Żywność

Powinna być kaloryczna, lekka i mała po spakowaniu. Co najmniej 1–2 posiłki liofilizowane  (np. Lyo Food) na czarną godzinę,  do tego suszona wołowina dla mięsożernych (w Polsce produkuje  ją Wild Willy) albo wegańskie batony (np. Zmiany Zmiany) są ze mną na każdym trekkingu.

 

7. Woda i narzędzia  do jej uzdatniania

Od klasycznych filtrów mechanicznych, przez filtry UV, po butelki  i filtry do picia bezpośrednio  z rzeki. Pozostają  też gotowanie  i tabletki odkażające. Tym producentom filtrów możesz zaufać: MSR, Katadyn, LifeStraw, SteriPEN.

 

6. Telefon/lokalizator satelitarny

W wielu górach świata jest zasięg telefonii komórkowej – tam telefon można wykorzystać do wezwania pomocy. Na odludziach przydatny będzie telefon satelitarny lub lokalizator (np. SPOT lub InReach).

 

5. Plecak

3 najważniejsze cechy dobrego plecaka trekkingowego: wygoda, wytrzymałość  i funkcjonalność. Cała reszta to dodatki. Plecak (niezależnie od pojemności) nie powinien nigdy ważyć więcej niż 3 kg! Możesz śmiało zaufać tym markom: Osprey, Deuter i Gregory.

 

4. Notes i ołówek

Do sporządzania dokumentacji i szkiców. Wodoodporny notes Rite in the Rain nie boi się wody  i jest bardzo odporny  na uszkodzenia. Ołówek,,w przeciwieństwie do długopisu, pisze  w każdych warunkach.

 

3. Kompas  i mapa

W przeciwieństwie do GPS-u nie rozładują się im baterie. Trzeba jednak umieć się nimi posługiwać. Dobrej jakości kompasy produkują marki Brunton i Silva.

 

2. Apteczka

Bezpieczeństwo przede wszystkim. W środku cały zapas plastrów na pęcherze i odciski, silne środki przeciwbólowe, antybiotyk, tabletki na ból gardła, pomadka do ust i krople do oczu. Apteczka powinna być lekka i wodoodporna, np. marki Ortlieb.

 

1. Buty

Nie oszczędzaj na butach – nie warto! Niewygodne lub nietrwałe potrafią zamienić trekking w piekło. Dobrze dobrane posłużą wiele lat. Zasada jest prosta: wybieraj tylko modele produkowane przez marki specjalizujące się w obuwiu (a nie kurtkach, plecakach i namiotach), np. Scarpa, HanWag i Meindl.