Reklama

Wszystkie złote rybki mają wspólnego przodka – karasia srebrzystego. Jako pierwsi wyhodowali je chińscy buddyści z dynastii Tang. − Złota rybka od dawna jest symbolem pokoju, przyjaźni i szczęścia − mówi Charlie Young, kurator Parku Oceanicznego w Hongkongu, który ma ich piękny zbiór. W X w. stała się stworzeniem domowym.
Od XVI w. hodowcy zaczęli tworzyć rybki różnych kolorów, kształtów, o przeróżnych oczach i ogonach. To hobby szybko dotarło do Japonii, a następnie do Europy. W USA stało się popularne w 1850 r.
− Obecnie na świecie istnieje kilkaset klubów hodowców złotych rybek – mówi Dave Mandley, amerykański hodowca i członek brytyjskiego Towarzystwa Miłośników Złotych Rybek. Sekret tego hobby tkwi w niesamowitych możliwościach: dwa zestawy chromosomów od każdego z rodziców dają liczne mutacje. – Z całym tym bagażem recesywności u rybek – mówi Mandley – można otrzymać wiele niespodzianek, zwłaszcza jeśli dziadkowie są nieznani.
Oznacza to również, że każdego roku powstają nowe odmiany.
Warto wiedzieć:
Chińczycy preferują rybki o cechach smoka, Japończycy cenią symetrię. Złote rybki mierzą od 10 do 25 cm. Niektóre odmiany (a jest ich już blisko 300) osiągają cenę dziesiątek tysięcy dolarów.
Trójkolorowy ranchu
Czerwona perłołuska
Ryukin calico
Czarny teleskop
Czerwony niebowid
Czerwony pyzatek
Biała butterfly moor
Trójkolorowy pyzatek z płetwą grzbietową
Trójkolorowy ryukin

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama