Reklama

Cykl „TYDZIEŃ Z WIELKIMI KOTAMI” to coś więcej niż wydarzenie telewizyjne. Wpisuje się bowiem w utworzoną przez Towarzystwo National Geographic Inicjatywę na rzecz wielkich kotów (BIC) - długoterminową akcję służącą powstrzymaniu spadku populacji tych żyjących w naturalnych warunkach emblematycznych zwierząt.
Tegoroczny cykl dokumentuje najsłynniejszych i najbardziej zagrożonych spośród tych drapieżników. W ostatnich 60 latach populacje lwów w Afryce zmniejszyły się o ponad 90 procent, obecnie więcej tygrysów żyje w niewoli niż na wolności i wyginęło prawie 75 procent gepardów! Mając na uwadze tę krytyczną sytuację, kanał Nat Geo Wild postanowił zwrócić uwagę widzów na ten problem i prosi o interwencję i wsparcie BIC na stronie www.causeanuproar.org
O wielkich kotach przeczytasz również w najnowszym wydaniu magazynu National Geographic Polska.

Reklama

Poniedziałek 13 lutego o godz. 18.00

OSTATNIE LWY

Last Lions


Według dziennika The New York Times program „Ostatnie lwy” to „jeden
z najbardziej efektownych i najpiękniej sfilmowanych dokumentów, jakie pojawiły się na dużym ekranie”. Po zebraniu największych laurów na Jackson Hole Film Festival, film zostanie teraz wyświetlony w telewizji. Opowie widzom pełną napięcia historię o zdeterminowanej lwicy, gotowej do użycia wszelkich dostępnych środków w walce o utrzymanie rodziny przy życiu i do podjęcia ostatecznego ryzyka. Dyżurni badacze, Dereck i Beverly Joubert, podążają epicką drogą, którą obrała lwica Ma di Tau („Matka Lwów”), obserwując jak walczy by ochronić swoje małe przed groźbą pożarcia przez wroga, desperacko starając się utrzymać zwierzęta przy życiu.

Wtorek 14 lutego o godz. 18.00

POWRÓT MGLISTYCH PANTER

Clouded Leopards


Z rąk kłusowników udaje się ocalić dwa sześciotygodniowe kociaki niezwykle rzadkiego gatunku pantery mglistej. W ten sposób działacz ekologiczny i filmowiec, Sandesh Kadur zyskuje życiową okazję. Przez kolejny rok Sandesh będzie próbował wychować małe, starając się pokazać im wszystkie strategie przeżycia, których zapewne nauczyłaby ich matka. Nie przebiera w środkach zwłaszcza, że te nieuchwytne koty żyją na sięgających setek metrów wysokości drzewach. Kiedy zwierzaki są gotowe, otrzymują obroże radiolokacyjne i zostają wypuszczone do dżungli w północnej części Indii. Czy adoptowane potomstwo doprowadzi Sandesha do odkrycia sekretów życia tych tajemniczych wielkich kotów?

Wtorek 14 lutego o godz. 19.00

LAMPARTY Z DEAD TREE ISLAND

Leopards of Dead Tree Island

Lamparty to zwykle samotniki, ale wyspa w delcie rzeki Okawango w Botswanie to wspólny rewir łowiecki trzech wielkich kotów. Tam właśnie rozgrywa się dramat prawdziwego życia lampartów, które są zmuszone do polowania na wspólnym terenie. Program wnikliwie przedstawia ich życie pełne napięcia, dramatu i rozdzierającą serce tragedię, kiedy wszystkie trzy dążą do tego samego celu – zdominować jeden z najbardziej cenionych terytoriów w Okawango.

Środa 15 lutego o godz. 18.00

AMERYKAŃSKA PUMA

American Cougar

Walczącym o przetrwanie w surowych warunkach północnej części Gór Skalistych pumom przyjdzie zmierzyć się z niezwykle groźnymi nieprzyjacielami. Są nimi wprowadzone na nowo do ekosystemu wilki współzawodniczące o pożywienie i polujące na małe pumy. Kierując się danymi, zgodnie z którymi w ostatnim czasie odnotowano bezprecedensową liczbę zgonów wśród małych pum, poszukiwacz wielkich kotów Boone Smith organizuje ekspedycję. Ma ona na celu wytropić i schwytać pumy po to, by założyć im obrożę z nadajnikiem i w ten sposób zbadać zachowania adaptacyjne gatunku. Poszukując szczegółowych informacji, Boone spotyka się z Dr Howardem Quingley’em, światowej sławy ekspertem ds. wielkich kotów. W naszej podróży stajemy oko w oko ze zmyślną młodą pumą, przygotowującą się do wydania na świat nowego miotu na opanowanym przez wilki terytorium. Następnie widzimy, jak kolejna sprytna puma daje pokaz umiejętności ucieczki, kiedy Boone wraz z całą ekipą ściga się z czasem, by zamienić jej psującą się obrożę, zanim wszystkie dane bezpowrotnie znikną wraz z nią za urwistą linią horyzontu.


Środa 15 lutego o godz. 19.00

LWY Z BAGIEN

Swamp Lions


Kłusownicy zabijają przywódcę lwiego stada i zostawiają trzy bezbronne lwice
z małymi w jednym z najniebezpieczniejszych zakątków Afryki. Bagno Busanga jest mokre nawet w porze suchej. Polowanie w wodzie sięgającej do ramion jest prawie niemożliwe, a śmiertelny patrol hipopotamów i krokodyli czyha cały czas w wodzie. W takich warunkach utrzymanie przy życiu młodych jest ciężką pracą ale dla tych samic stało się jeszcze cięższą kiedy dwa potężne samce postanowiły na nie zapolować. Zabiegają o zawładnięcie terenem ale żeby tego dokonać muszą zabić młode. Matki będą walczyły zębami i pazurami, żeby do tego nie dopuścić.

Czwartek 16 lutego o godz. 18.00

POLOWANIE NA KOTA ENIGMĘ

Hunt for the Shadow Cat

Jaguary… są tacy, którzy nazywają je najbardziej tajemniczymi i najwspanialszymi z wielkich kotów. Ze względu na ich moc, piękno i szybkość, niektóre pradawne kultury uznawały je za bogów. Tak naprawdę niewiele jednak wiadomo o tym grasującym w głębi dżungli gatunku. Naukowcom udało się pozyskać informacje na temat samców jaguara. Brakuje jednak drugiej połowy obrazka - portretu samic. Tym razem Boone Smith po raz pierwszy wykorzysta swoją ekspercką wiedzę w Ameryce Środkowej i Południowej, łącząc siły z Dr Howardem Qungleyem prowadzącym stworzony przez organizację Panthera Program Jaguarów. Wyruszają oni do dżungli Belize oraz na mokradła Brazylii z misją schwytania, sfilmowania i przypięcia skomplikowanych obroży lokacyjnych nieuchwytnym jaguarom, w tym samicom. Na końcu wkraczają do ich ukrytego legowiska.

Czwartek 16 lutego o godz. 19.00

NOCNE ŁOWY: ZASADZKA NA JAGUARA

Night Stalkers: Jaguar Ambush

Realizator filmów przyrodniczych, Martin Dohrn wyrusza wraz z eksperckim zespołem specjalizującym się w zdjęciach nocnych do dżungli Kostaryki
w poszukiwaniu wielkich kotów Ameryki Środkowej. Pumy, oceloty i nieuchwytne jaguary – wszystkie zamieszkują tę gęstą, tropikalną puszczę. Niełatwo je sfilmować. Ekipa rozmieszcza w całej puszczy kamery termowizyjne i noktowizyjne ze specjalnym, rozszczepiającym światło filtrem, zaś na drzewach i leśnym podłożu lokuje kamery zdalne. Dzięki okablowanej w ten sposób puszczy nie minie chwila, gdy zespół odkryje pierwsze tajemnicze wielkie koty.

Piątek 17 lutego o godz. 18.00

POLOWANIE NA LUDOŻERCÓW: TYGRYS NA WOLNOŚCI

Man-Eater Manhunt

Tygrysy to rzadkie, nieuchwytne, piękne ale czasami śmiertelne koty. Kiedy tym
z parku narodowego Chitwan w Nepalu zaczyna brakować przestrzeni do życia
i pożywienia, łatwym łupem staje się dla nich człowiek. W ostatnim ćwierćwieczu 88 osób w okolicy Parku zostało zabitych przez tygrysy. Jedna z tygrysic zyskała reputację seryjnej morderczyni. Nangara Pothi - "Pazur" - zabiła co najmniej dziesięć osób od 2008. Gordon Buchanan jedzie do Nepalu aby poznać prawdę o tym seryjnym mordercy i wyciągnąć na światło dzienne mity i tajemnice o tygrysicy-ludożercy.

Sobota 18 lutego o godz. 18.00

KOCIE WOJNY: LEW KONTRA GEPARD

Cat Wars: Lion vs. Cheetah

Poruszające starcie między dwoma czołowymi drapieżnikami w dzikich ostępach afrykańskiego Parku Serengeti zostało uwiecznione na taśmie. Trzy gepardy zostały brutalnie zaatakowane przez dwa lwy. Nigdy wcześniej nie udało się sfilmować takiej konfrontacji. Teraz filmowiec Leo Kuenkel, świadek tego zdarzenia, stara się je zinterpretować. Czy była to jednorazowa „wielka potyczka”? A może te niezwykłe afrykańskie koty mają głęboko ukryte powody, które pchają je do walki na śmierć i życie? Leo wraz z uznanym ekspertem ds. lwów - Craigiem Packerem - poddają weryfikacji główne teorie naukowe, analizując klatka po klatce materiał filmowy ilustrujący tę walkę. Prezentując zdjęcia, ujawnimy również nowe niezwykłe fakty, leżące u postaw mrocznych relacji między lwami i gepardami i być może w końcu wyjaśnimy tę wielką przyrodniczą zagadkę.

Reklama

Niedziela 19 lutego o godz. 18.00

POLE BITWY LWÓW

Lion Battle Zone

W Afryce pięć stad lwów, które rywalizują o jedzenie, opracowało własne techniki polowań. Przyjrzyjmy się, jak walczą o przeżycie polując na wszystko od bizonów po żyrafy. Tylko najbardziej przebiegłe i sprawne przetrwają. Program jest nagrywany przez kamerzystę Owena Prumma.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu

Reklama
Reklama
Reklama