Ten ptak z New Jersey poluje tylko na czerwonym świetle i tylko w dni robocze
Pewien krogulec w USA wpadł na niezwykłą strategię. Nie tylko zadomowił się w wielkim mieście, ale zaczął wykorzystywać sygnalizację świetlną do polowania. Obydwa zachowania są niezwykle rzadkie wśród jastrzębiowatych.

Spis treści
- Jak krogulec nauczył się wykorzystywać sygnalizację świetlną?
- Sprytny krogulec polował tylko w dni robocze
Gdyby nie bystre oko zoologa Vladimira Dinetsa, te wyjątkowe zachowania ptaka pozostałyby niezauważone. Najpierw, stojąc na przejściu dla pieszych i czekając na zielone światło, zobaczył polującego dużego ptaka drapieżnego. Dzień po dniu jego zachowanie powtarzało się. Dinets postanowił je zbadać. Wytłumaczenie okazało się zaskakujące, a krogulec – bardzo inteligentny.
Jak krogulec nauczył się wykorzystywać sygnalizację świetlną?
Dinets zaobserwował ptaka w mieście West Orange w stanie New Jersey w USA, odprowadzając córkę do szkoły. Był to krogulec czarnołbisty (Astur cooperii). Zerwał się do lotu, kiedy piesi ruszyli na przejście, przelatując bardzo nisko nad jezdnią. Zaintrygowany zoolog, pracujący na co dzień na Uniwersytecie Tennessee, postanowił dokonać porządnej obserwacji krogulca. Dokumentował zachowania ptaka przez 18 dni, zimą w sezonie 2021–2022. Wyniki opublikował właśnie w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Ethology”.
Krogulec wykorzystywał dźwiękowy sygnał przejścia dla pieszych do rozpoczęcia polowania. Gdy sygnalizacja dźwiękowa się włączała, ptak opuszczał swoje drzewo, przelatywał nisko wzdłuż chodnika, korzystając z zatrzymanych na czerwonym świetle samochodów jako osłony. Następnie skręcał w poprzek ulicy, by zaatakować stado upatrzonych wcześniej, mniejszych ptaków. To jedno z ciekawszych zachowań ptaków drapieżnych, jakie zaobserwowano.
Wszystko rozgrywało się przed domem którego mieszkańcy często jedli na zewnątrz, gdzie ptaki szukały resztek jedzenia. Dinets odnotował sześć prób ataku, z których jedna zakończyła się sukcesem — jastrząb upolował wróbla domowego.

Sprytny krogulec polował tylko w dni robocze
Zachowanie to wskazuje na zaawansowane zdolności poznawcze ptaka: tworzenie mentalnej mapy terenu i zrozumienie zależności między sygnałami dźwiękowymi a ruchem ulicznym. Strategia krogulca była ściśle powiązana z miejskim rytmem. Ptak pojawiał się tylko w dni robocze, gdy ruch uliczny był intensywny, a sygnalizacja działała. W weekendy i podczas deszczu, gdy mieszkańcy nie jedli na zewnątrz, krogulec nie przylatywał. A po przeprowadzce mieszkańców, ptak także się „wyprowadził”.
Obserwacja ta dowodzi zdolności dzikich zwierząt do adaptacji w środowisku miejskim i sugeruje, że inteligencja szybkich drapieżnych ptaków, takich jak krogulec czarnołbisty (a także jastrzębie i sokoły), może być niedoceniana. Miasta, choć pełne zagrożeń, oferują również nowe możliwości, które niektóre zwierzęta potrafią wykorzystać w zaskakujący sposób.
Źródło: Science Alert, Frontiers in Ethology
Nasza autorka
Magdalena Rudzka
Dziennikarka „National Geographic Traveler" i „Kaleidoscope". Przez wiele lat również fotoedytorka w agencjach fotograficznych i magazynach. W National-Geographic.pl pisze przede wszystkim o przyrodzie. Lubi podróże po nieoczywistych miejscach, mięso i wino.