Ten film zmieni sposób, w jaki patrzymy na oceany. David Attenborough powraca z nową produkcją
Niedawno obchodził 99. urodziny, lecz nie przestaje pracować. Najnowszy film Davida Attenborough to hołd złożony oceanom. Pełną spektakularnych ujęć produkcję można już oglądać na kanale National Geographic.

Spis treści
- Filmowa podróż po najbogatszych ekosystemach Ziemi
- David Attenborough o zagrożeniach i nadziei dla oceanów
Dlaczego ocean to najważniejsze środowisko na Ziemi? Czy jest zagrożony? Jak możemy go chronić? Na te i inne pytania, jak zwykle w fascynujący sposób, odpowiada David Attenborough w swoim najnowszym filmie. „David Attenborough: Świat Oceanów” można już oglądać w streamingu, na kanale National Geographic.
Filmowa podróż po najbogatszych ekosystemach Ziemi
David Attenborough 8 maja obchodził swoje 99 urodziny. Wtedy też miała miejsce kinowa premiera „Świata Oceanów”. W streamingu film ukazuje się 8 czerwca, w Światowy Dzień Oceanów. Słynny przyrodnik uświadamia w nim ogromne znaczenie oceanów i ogromne zagrożenia, jakich doświadczają z ręki człowieka.
„David Attenborough: Świat Oceanów” to film pełen niezwykłych ujęć z najbogatszych oceanicznych ekosystemów: lasów wodorostów, podwodnych łąk, raf koralowych, ukrytych pod wodą łańcuchów górskich i żyznych wód Oceanu Arktycznego. Oglądając film można bez trudu uwierzyć słowom Davida Attenborough, który opowiada, że piękno raf koralowych podczas pierwszego w życiu nurkowania sprawiło, iż zapomniał o oddychaniu.

David Attenborough o zagrożeniach i nadziei dla oceanów
Piękne ujęcia pełnej życia przyrody to jednak nie jedyny szczególny widok, jaki możemy zobaczyć w filmie. Po raz pierwszy szczegółowo pokazuje on, jak wygląda rybołówstwo za pomocą włoków – wielkich sieci ciągniętych po morskim dnie. Attenborough udowadnia jak ogromnym zagrożeniem jest tzw. denne trałowanie i ogólnie – przełowienie oceanów.
Przyrodnik podkreśla jednak, że nadzieja dla oceanów istnieje, a ich przyszłość nie musi rysować się w ciemnych barwach. Film pięknie ukazuje odradzające się ekosystemy w rezerwatach morskich i ich wpływ na przyrodę daleko poza ich granicami. Podkreśla, że do roku 2030 powinniśmy objąć ochroną 30% oceanów.
„David Attenborough: Świat Oceanów”, jak zwykle w przypadku produkcji firmowanych nazwiskiem słynnego przyrodnika, to film zrobiony bez kompromisów. Zdjęcia realizowano przez ponad dwa lata na całym świecie, w ponad 50 lokalizacjach. Między innymi na Hawajach, Alasce, w RPA, Wielkiej Brytanii, USA, Portugalii, Egipcie, Indonezji, w Australii, na wodach wokół Antarktydy. Film opiera się na najnowszych badaniach naukowych i powstał we współpracy z ekspertami, w tym Enrikiem Salą, założycielem National Geographic Pristine Seas.
Nasza autorka
Magdalena Rudzka
Dziennikarka „National Geographic Traveler" i „Kaleidoscope". Przez wiele lat również fotoedytorka w agencjach fotograficznych i magazynach. W National-Geographic.pl pisze przede wszystkim o przyrodzie. Lubi podróże po nieoczywistych miejscach, mięso i wino.