REKLAMA

Traveler 4/21

Ponad 250 dniami słonecznymi w roku może się poszczycić Grecja, bohaterka tego wydania Travelera. To też kraj o jednej z najdłuższych linii brzegowych na świecie – liczy prawie 15 tys. km. Położony jest na 2 tys. wysp, z których 170 jest zamieszkanych, i z dowolnego jego punktu podobno do morza będziemy mieli nie dalej niż 140 km.

Ten fakt chętnie wykorzystują mieszkańcy interioru, którzy po pracy lubią sobie urządzać wycieczki nad morze, by tam delektować się kolacją i widokiem zachodzącego słońca. Taki tryb życia plus zdrowa kuchnia oczywiście sprzyjają długowieczności, czym również mogą się pochwalić zwłaszcza wyspiarze. Oni bowiem w dobrym zdrowiu dożywają 90 lat i dłużej.

Jednak dla większości z nas Grecja to przede wszystkim kolebka naszej europejskiej cywilizacji, o której uczyliśmy się na lekcjach polskiego i historii. Tutaj narodziły się filozofia, medycyna, matematyka i wiele innych nauk. Tutaj odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie, powstał teatr i wystawiane były pierwsze sztuki – komedie i tragedie. Wreszcie Grecja była pierwszym demokratycznym krajem na świecie, a Ateny to najstarsza europejska stolica. Nie dziwi więc, że właśnie tu jest chyba najwięcej muzeów przypadających na mieszkańca i zabytków, które przez wieki wyznaczały kierunki w rzeźbie i architekturze.

Nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich zakątków Grecji, ale mamy nadzieję, że nasz subiektywny wybór zainspiruje Was do zaplanowania wakacji w tym wyjątkowym kraju.