REKLAMA

10/2018

Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet. Ile razy śpiewałam za Marylą Rodowicz tę piosenkę i marzyłam, żeby wyruszyć w taką romantyczną, długą i pełną przygód podróż, jeżeli nie dookoła świata to przynajmniej dookoła Europy. Bez celu, bez planów, przed siebie, z minimalnym bagażem.

Pociągi w większym stopniu niż samoloty dają nam kontakt z otaczającym światem, pozwalają pełniej doświadczyć podróży, zmieniających się nieustannie krajobrazów albo wręcz przeciwnie – ich monotonii. Atrakcje w postaci torów wijących się między górami, ułożonych na kilkuset metrowych wiaduktach lub mostach przerzuconych nad rzekami, biegnących przez wydrążone w skale wielometrowe, a nawet kilometrowe tunele. Wreszcie jazda pociągiem to możliwość poznania ciekawych ludzi, zanurzenia się głębiej w kulturę danego kraju. Dlatego w tym wydaniu Travelera przygotowaliśmy dla Was 26 najpiękniejszych tras kolejowych świata. Piszemy o najbardziej stromej trasie Europy, która przebiega przez płaskowyż, gdzie kręcono Gwiezdne Wojny. O tym, jak na jednym bilecie przejechać z Wrocławia aż do Aten. O oszałamiającej widokowo kolei na Alasce czy ekstremalnej podróży przez Indie. Czasem warto zwolnić tempo, by do celu dotrzeć wolniej, ale ciekawiej.

Agnieszka Franus

REDAKTOR NACZELNA

 

Trasa transkanadyjska (fot. Adobe Stock)

 

TEMAT NUMERU | 26 najpiękniejszych tras kolejowych świata

Pomysł był prosty. Odbyć podróż tak jak Paul Theroux, amerykański pisarz, który w Londynie wsiadł do pociągu i, zupełnie się nie spiesząc, skończył przygodę dopiero w Japonii. Kto z nas nie marzy o takiej romantycznej wyprawie! Joanna Lamparska, autorka cytowanych słów, wsiadła do pociągu we Wrocławiu, a podróż skończyła w Atenach, kolebce cywilizacji europejskiej. Jest to jedna z 26 wspaniałych tras kolejowych, którym poświeciliśmy wrześniowego Travelera. Przygotowaliśmy propozycje niemal z każdego kontynentu. 

 

PODRÓŻ ŻYCIA | Malezja

Malezja to mieszanka tradycji i nowoczesności, gdzie prastara dżungla spotyka się ze współczesną architekturą pisze Arkadiusz Lorenc w tekście pt. „Planeta małp”. Ten magiczny kraj zasługuje jednak nie tylko na podziw, ale także na szczególną opiekę, aby to, co w nim najpiękniejsze (czyli natura), nie zostało ani zadeptane przez nas – turystów, ani wycięte pod plantacje palmy olejowej.

 

LUDZIE W DRODZE | Andrzej Bargiel

Utytułowany skialpinista z Łętowni od kilku lat regularnie wprawia świat sportów zimowych w osłupienie. Wystarczy wymienić, że na liście jego ostatnich osiągnieć są zjazdy na nartach z ośmiotysięczników Sziszapangma i Broad Peak, rekordowo szybkie zdobycie pięciu siedmiotysięczników składających się na tzw. Śnieżną Panterę i w końcu pierwszy w historii zjazd na nartach z K2. Tam, gdzie dla innych wyprawa się kończy i już jest sukcesem, dla mnie się zaczynała, mówi Andrzej w wywiadzie z Katarzyną Kachel, który publikujemy w tym numerze. 

 

INDEKS GŁÓWNYCH TEMATÓW | Malezja, Oman, Chiang Mai - Tajlandia, Boliwia, Ludzie w drodze – Andrzej Bargiel, Mjanma, Norwegia, Grecja, Alaska - USA, Indie, Szwajcaria, Serbia i Czarnogóra, Stawy Milickie - Polska, Wspinaczka skałkowa, Przylądek Horn.

 

Poznaj ofertę prenumeraty>>