REKLAMA

09/2018

Moc gór

Każdy, kto kocha góry, wie, o czym mówię. Nigdzie nie odpoczywam tak dobrze, nigdzie nie resetuję się tak głęboko i nigdzie nie czuję się tak wolna jak właśnie tam. Góry upajają i uzależniają. Mają w sobie mistycyzm, dlatego wiele z nich od wieków uważanych jest za święte. Według legend są siedzibami duchów, demonów i bóstw. Każda ma swoją tajemnicę i historię. I bez względu na to, ile osób stanie na ich szczycie i za jak łatwe uchodzą, zawsze pozostają niedostępne. Góry uczą szacunku i pokory, ale w zamian za to obdarowują spokojem i oszałamiającym pięknem. Bo kiedy jesteśmy w górach, dosłownie zapominamy o całym świecie, wszystkie problemy i troski zostają na dole. Są tylko one i my. To niemal jak doświadczenie absolutu – przypomnienie o naszym głębokim związku z naturą. Góry to chyba ostatni bastion na ziemi, który wciąż opiera się cywilizacji i pozostaje na swój sposób dziki. A że wędrówka po nich jest niczym medytacja, która czyści głowę i napełnia energią, dlatego po raz kolejny zdecydowaliśmy się uczynić góry głównym tematem Travelera. Wybraliśmy dla Was 12 wyjątkowych szlaków, wśród których znalazły się m. in. baśniowa Kapadocja, Ruwenzori, zwane Górami Księżycowymi, Tatry Słowackie, malownicze Kolorado, magiczny Tybet i równie urokliwy Syczuan. To idealne miejsca, żeby doświadczyć ich majestatu i zapewnić sobie zasłużony urlop od codzienności. 

Agnieszka Franus
redaktor naczelna


TEMAT NUMERU | GÓRY


Kochamy góry pomimo tego (a może właśnie ze względu na to), że zmuszają nas do wyjścia poza strefę komfortu. Wystarczy wspomnieć o kolejkach na szczyt Giewontu czy tłumach nad Morskim Okiem. W tym wydaniu Travelera zabieramy Was jednak w góry dalekie, mniej znane, zupełnie inne. 


Na liście 12 najpiękniejszych szlaków pojawiają się góry Tybetu oraz chińskiej prowincji Syczuan, które gwarantują zupełnie inne wrażenia estetyczne niż pasma Karpat, ale wymagają od wędrowców takiej samej pokory. Monika Witkowska zabiera Czytelników na Szczyt Małgorzaty, jedną z najwyższych gór Afryki leżącą w masywie Ruwenzori w Ugandzie. Aby się tam dostać trzeba przebijać się przez dżunglę i bagna, ale podróżniczka nie ma wątpliwości, że warto się podjąć takiego wysiłku („Lodowce na równiku w sercu Afryki”). Dorota Malesa eksploruje Góry Skaliste w Kolorado i zdradza, dlaczego tutaj szczególnie docenia zawartą w amerykańskiej konstytucji gwarancję równości („Przez wzgórza i doliny Kolorado”). Miłośnikom naszych rodzimych pasm tym razem polecamy Czarnohorę w ukraińskich Karpatach oraz Tatry Słowackie. No to w góry!


PODRÓŻ ŻYCIA | GRENLANDIA


Ilulisset to najbardziej turystyczne miasteczko Grenlandii, co oznacza, że w sezonie przebywa w nim jakichś kilkudziesięciu gości i drugiego dnia wszyscy znamy się z widzenia, pisze Marzena Filipczak w tekście „Kraina śpiewających wielorybów”. Na tych, którzy tam docierają, czekają wspaniałe nagrody: wieloryby, fiordy, wodospady, na które można się patrzyć godzinami. 


DOOKOŁA ŚWIATA | IZRAEL


W tym kraju powiew nowoczesności jest tak samo wyraźny jak echo najstarszych dziejów. Licząca 4 tysiące lat zabytkowa Jafa doskonale uzupełnia krajobraz młodego i tolerancyjnego Tel Awiwu. Panoramę śródziemnomorskiego wybrzeża zdobią latawce kitesurferów, a leżące w niedalekiej odległości miasta takie jak Cezarea Nadmorska, Hajfa czy Jerozolima pamiętają czasy biblijne („Izrael. Przeskok do innej rzeczywistości”, Barbara Żukowska).


INDEKS GŁÓWNYCH TEMATÓW |

Grenlandia, Trójmiasto, Portugalia, Ludzie w drodze – Piotr Strzeżysz, Kapadocja, Tybet, Ukraina – Czarnohora, Chiny – Syczuan, Tatry Słowackie, Uganda – Ruwenzori, USA – Góry Skaliste, Izrael, Park Mużakowski, Warto spróbować – Zostań kowbojem, 130 lat NG – odkrycie Machu Picchu.


Poznaj ofertę prenumeraty >