REKLAMA

08/2018

Sposób na Europę

Na 10 najczęściej przez turystów odwiedzanych krajów na świecie pięć z nich – Franca, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania – znajduje się właśnie u nas! Ale inne kraje, o których również piszemy w tym wydaniu Travelera, nie pozostają w tyle i z roku na rok przyciągają coraz większe rzesze gości.

Czesi, nasi południowi sąsiedzi, mają największe zagęszczenie zamków na kilometr kwadratowy na świecie i choć wypijają najwięcej piwa, my cenimy ich za wino, którego sekrety zdradzi poszukiwaczka tajemnic i skarbów Joanna Lamparska. Norwegia zwana klejnotem Europy to z kolei kraj o najbardziej spektakularnej niezniszczonej naturze, na łonie której warto się totalnie zresetować. Można ją podziwiać chociażby z pokładu jachtu, co uczyniła nasza redakcyjna koleżanka Basia Żukowska. Rumunia ma Drakulę, najbardziej znanego wampira, i bajecznie kolorowe monastyry. Słowenia kusi dziesięcioma tysiącami jaskiń, po których można pływać łódkami.

Jedynym zarzutem kierowanym pod adresem Europy, który powstrzymuje nas przed podróżowaniem po niej nieustannie – są wysokie ceny, ale i na nie znaleźliśmy sposób. Poznajcie nasze patenty na tanią Europę.

A gdy wrócicie z zagranicznych wojaży, ruszcie na kajaki. Wierzę, że po przeczytaniu naszego raportu znajdziecie dla siebie idealne miejsce na spływ w Polsce.

Agnieszka Franus

REDAKTOR NACZELNA

TEMAT NUMERU | DOOKOŁA EUROPY

Nasz kontynent jest pełen niesamowitości, które często czają się w niedalekiej odległości od Polski.

Joanna Lamparska zachęca do wyruszenia w rejs Doliną Renu, szlakiem zamków i klasztorów. Ponoć piękno mijanych krajobrazów jest wręcz nieprzyzwoicie romantyczne („Skarby bogów”). Basia Starecka w artykule „Tropem zwierząt” rozwiewa ostatnie stereotypy, które mogą kogoś powstrzymywać przed podróżą samochodową do Rumunii, a Magda i Sergiusz Pinkwartowie odkrywają Langwedocję! Niegdyś biedna i wyśmiewana prowincja Francji, teraz jest jednym z najchętniej odwiedzanych regionów. Tu leży średniowieczne miasto Carcassone, które jest doskonale znane miłośnikom gier planszowych.  

MIASTO W 48 GODZIN | KIOTO

Miasto uznawane za kulturalną stolicę Japonii jest przesiąknięte tradycją, ale przy okazji zaskakująco nowoczesne. Zbudowane zostało według reguł chińskiej sztuki feng shui i jest to pewnie jeden z czynników decydujących o jego wyjątkowej aurze. Inne to m. in. klasyczne ogrody, stylowe herbaciarnie, tradycyjne świątynie. Piotr Milewski pisze, że w Kioto nie warto się spieszyć, ale na pewno warto je odwiedzić. Choćby na jedyne 48 godzin. („Kioto. W zgodzie z tradycją”)

POLSKA JEST NAJPIĘKNIEJSZA | 15 NAJLEPSZYCH SPŁYWÓW KAJAKOWYCH

Biebrza, Warta, Krutynia, Narew… spływy kajakowe cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Nasz ekspert, Paweł Kempa, przepłynął w kajaku sporą część kraju i teraz dzieli się doświadczeniem z Czytelnikami Travelera. Z jego rankingu dowiecie się, którą rzekę określa się małą Amazonką, na jakie spływy można się wybrać z dziećmi oraz gdzie można spotkać raki i żurawie. Serdecznie polecamy „Kajakowy ranking Travelera.

INDEKS GŁÓWNYCH TEMATÓW | Uganda i Rwanda, Wiedeń, Rumunia, Słowenia, Francja – Langwedocja, Norwegia, Czechy – Morawy, Niemcy – Dolina Renu, Hiszpania, Bawaria, Lwów, Budapeszt, Gruzja, Stambuł, Madryt, Sztokholm, Podlasie, Kioto, Polska – spływy kajakowe, Biegi przygodowe, 130 lat NG – wyprawa na Nową Gwineę.

Poznaj ofertę prenumeraty

www.prenumerata.national-geographic.pl