05/2018

W numerze:

Po burzy mózgów, którą zrobiliśmy w redakcji Travelera, a która dotyczyła miejsc, gdzie chcielibyśmy spędzić długi majowy weekend, wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że tegorocznym hitem będą Bałkany. Dlaczego? Powodów jest całe mnóstwo. Przede wszystkim są na tyle blisko, że można się tam wybrać samochodem albo samolotem – mamy coraz więcej atrakcyjnych bezpośrednich połączeń i niemalże co miesiąc otwierane są nowe. Poza tym w rzadko którym miejscu na świecie na tak niewielkiej powierzchni mieści się aż tak dużo krajów, których obywatele mówią różnymi językami, wyznają różne religie, mają odrębne kultury i zwyczaje. Wreszcie – mieszkańcy Bałkanów potrafią celebrować życie, cieszyć się każdą chwilą i tej radości życia możemy się od nich nauczyć. Bałkany to też wciąż najmniej poznana część Europy, a jak się przekonacie z tego wydania Travelera, bardzo i naturalnie piękna. To miejsce idealne dla lubiących miejskie rozrywki, poszukujących historii, jak i fanów wędrówek po górskich ostępach. Jeżeli dodamy do tego serdeczność i gościnność mieszkańców tej części Europy oraz pyszną i zdrową kuchnię, to mamy gotową receptę na udane wakacje. Uprzedzam również, że Bałkany potraktowaliśmy dość szeroko, więc znajdziecie tu i Słowenię, i Mołdawię, i Grecję. Jestem pewna, że zafascynują Was tak jak nas. Do zobaczenia na Bałkanach w maju.

 

Agnieszka Franus
REDAKTOR NACZELNA

TEMAT NUMERU | Bałkany

Lista miejsc i regionów, które warto odwiedzić na Półwyspie Bałkańskim jest długa i nieokiełznana. Wśród 25 pomysłów na majówkę eksplorujemy kierunki chętnie odwiedzane przez Polaków (m. in. Chorwacja i Czarnogóra) oraz te mniej oczywiste. Zachęcamy do wyruszenia na Bałkany magiczne (albańskie miasto Gjirokastra, bułgarskie Rodopy), ekstrawaganckie (Skopje), niepokorne (Sarajewo, Kosowo) i naturalnie piękne (Jezioro Ochrydzkie, Alpy Julijskie). Liczymy na to, że każdy znajdzie odpowiedni kierunek dla siebie!

POLSKA JEST NAJFAJNIEJSZA | Ranking gospodarstw agroturystycznych

Podlasie, Suwalszczyzna, Mazury – nasz kraj obfituje w miejsca, w których można zrelaksować się na łonie natury. Z rankingu 10 najpiękniejszych miejsc do wypoczynku z dala od miast dowiecie się m. in. że w chmury najlepiej się patrzy w leśniczówce na Opolszczyźnie, a w okolicach Przemyśla można nocować w chatce Hobbita („Wczasy pod gruszą” Mikołaj Gospodarek).

130 LAT EKSPLORACJI | Megatransekt. W sandałach przez Afrykę

W tym roku świętujemy 130 lat istnienia Towarzystwa National Geographic. Z tej okazji przypominamy najważniejsze wydarzenia w naszej historii.

J. Michael Fay, wprawiony w badaniach terenowych amerykański botanik, 20 sierpnia 1999 roku wyruszył na pieszą wyprawę przez dorzecze Kongo. Przez 455 dni przedzierał się przez najsłabiej poznany rejon Afryki – puszcze Kongo i Gabonu.

Zapraszamy do lektury!

INDEKS GŁÓWNYCH KIERUNKÓW | Gruzja, Islandia, Dubaj, Serbia, Chorwacja, Rumunia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Macedonia, Bułgaria, Albania, Kosowo, Grecja, Mołdawia, Agroturystyka w Polsce, Szlak kulinarny Podkarpackie Smaki, Antarktyda.

 

Poznaj ofertę prenumeraty: https://prenumerata.national-geographic.pl/Traveler