REKLAMA

04/2018

Uwielbiam rowery. Pamiętam, jak kiedyś zapomniałam się w Dolomitach. Miałam świetnego włoskiego trenera – Gianniego, którego dla żartu nazwałam „Giro d’Italia”, i to on zafundował mi wycieczkę, którą zapamiętam na lata.

Ruszyliśmy niewielkim peletonem, przed nami były przepiękne i bardzo strome góry. Czułam ekscytację i radość. Wyzwoliły się endorfiny. Ale że Gianni od początku narzucił dość ostre tempo, radość powoli ustępowała zmęczeniu. Poczułam, że boli mnie każdy mięsień, każda tkanka mojego ciała. Gdy po godzinie obejrzałam się za siebie, okazało się, że jesteśmy tylko we dwójkę: trener i ja. Koledzy odpadli po drodze (później okazało się, że okupują lokalne bary i restauracje). Byłam zmordowana, ale uznałam, że nie mogę się poddać. Zacisnęłam zęby i siłą woli – bo już nie mięśni – dojechałam do mety. Schodząc z roweru, słaniałam się na nogach, miałam wszystkiego dość; koledzy śmiali się, że wyglądałam jak po kilku nieprzespanych nocach. Ale w tym momencie nie miało to znaczenia. Udowodniłam coś sobie, sprawdziłam się. I jeszcze bardziej pokochałam rower.

I tego również Wam życzę na wiosnę. W tym miesiącu piszemy w TRAVELERZE o trasach zarówno dla kolarskich ekstremistów (Bajkał, Paragwaj, Hiszpania), jak i całkowitych żółtodziobów (Oslo, Bornholm, ale też wspaniałe polskie Green Velo). Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.

 

Agnieszka Franus
REDAKTOR NACZELNA

 

TEMAT NUMERU | Czas na rower

W ostrym słońcu, w siarczystym mrozie, w strugach deszczu, przez pustynię i po lodzie…okazuje się, że w każdych warunkach można podróżować na rowerze. Wśród 25 najciekawszych tras rowerowych w Polsce, Europie i na świecie, które są tematem głównym kwietniowego TRAVELERA, nie zabraknie wypraw ekstremalnych. Do takich zalicza się jazda po jeziorze Bajkał. Okazuje się, że można po nim przejechać, a nawet rozbić na nim biwak. Jest jeden warunek: trzeba to zrobić zimą, kiedy syberyjskie mrozy zamieniają taflę wody w komfortową lodową skorupę („Lodowa epopeja”, Jakub Rybicki).

Miłośnicy cieplejszych klimatów zechcą rozważyć Calpe, kolarską mekkę w Hiszpanii, która słynie z niezliczonych zakrętów i podjazdów („Kolarska mekka”, Piotr Trybalski), a może nawet bezkresne Chaco. Wojciech Ganczarek, autor bloga fizyk-w-podrozy.blogspot.com, relacjonuje swoją wyprawę przez ogromną równinę na pograniczu Paragwaju, Argentyny i Boliwii. 900 kilometrów pustkowia i pięćdziesięciostopniowej spiekoty. Kto poczuł zew przygody?

Cyklistom preferującym spokojniejszy styl jazdy polecamy Polskę! Szlak Green Velo to 2 tysiące kilometrów wytyczonych tras i rowerowej infrastruktury z prawdziwego zdarzenia wzdłuż wschodnich granic kraju („Cały ten Wschód”, Jakub Rybicki). Natomiast ci, którzy nie są w stanie zdecydować, czy wakacje spędzić w górach czy nad morzem, powinni rozważyć pomysł Mateusza Waligóry. Podróżnik zabrał swoją rodzinę na przejażdżkę rowerową, która rozpoczęła się na Helu, a zakończyła na Śnieżce w Karkonoszach („Znad morza w góry”, Mateusz Waligóra).

Ponadto:

TANIE PODRÓŻOWANIE | ALASKA z Busem Przez Świat

Alaska to oszałamiająca przyroda, ogromne lodowce i kierunek, który cieszy się reputacją trudno dostępnego, zarówno geograficznie jak i finansowo. Natomiast Ola, Karol i pozostała część ekipy Busem Przez Świat znani są z tego, że takie opinie nie zniechęcają ich do wyjazdu. Poznajcie ich patenty na tańszą Alaskę, a na pewno pojawi się ona w zasięgu Waszych możliwości.

POLSKA JEST NAJFAJNIEJSZA | Zagroda Guciów

Położona nieopodal Zwierzyńca Zagroda Guciów to prawdziwy klejnot na roztoczańskiej ziemi. Prywatny skansen Państwa Jachymków to miejsce ciepłe i rodzinne, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu.

130 LAT EKSPLORACJI | Pierwszy lot etapami z Anglii do Australii

W tym roku świętujemy 130 lat istnienia Towarzystwa National Geographic. Z tej okazji przypominamy najważniejsze wydarzenia w naszej historii.

Pierwszy lot etapami z Anglii do Australii odbył się w samolocie z drewna, płótna i drutów. W 1919 roku 27-letni australijski lotnik Ross Macpherson Smith i jego załoga przemierzyli 18 tysięcy km nad trzema kontynentami.

Zapraszamy do lektury!

INDEKS GŁÓWNYCH KIERUNKÓW | Brazylia, Alaska, Hiszpania, Bornholm, Oslo, z Helu na Śnieżkę, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Oman, Syberia, Stan Utah w USA, Boliwia, Gdynia, Guciów, Wieliczka