National Geographic 10/22

Wikingowie

Byli rolnikami, kupcami, rzemieślnikami. Jednak to ich żeglarskie i szkutnicze umiejętności sprawiły, że zagrozili wielu królestwom. Stanowili wysoce mobilną siłę, której nie sposób było powstrzymać. Działali z zaskoczenia, pojawiali się znikąd, na swoich łodziach przemieszczali się szybciej niż poruszające się lądem armie. Dzięki nowoczesnym konstrukcjom swoich smukłych jednostek byli w stanie przemierzać morza i zapuszczać się w górę rzek, zagrażając takim ośrodkom jak Londyn czy Paryż. Nie tylko penetrowali wielkie obszary Europy, ale dotarli dużo dalej, aż do wybrzeży Kanady, czyli odkryli Amerykę na wieki przed Kolumbem. Ich epoka trwała mniej więcej od VIII do XI w. i doprowadziła do trwałych zmian w kulturze, gospodarce i sztuce wojennej wielu krajów.

Pochodzili z terenów współczesnych Danii, Norwegii i Szwecji. Zahartowani przez klimat i trudne warunki życia byli żądni bogactw, sławy i przygód. I to głównie z tych pobudek wyruszali w nieznane. W dawnej Skandynawii majątki mogli dziedziczyć tylko najstarsi synowie, co zmuszało młodszych do poszukiwania własnej drogi życiowej. Najłatwiej było ją odnaleźć na łupieżczych morskich wyprawach. Mobilni wikingowie atakowali znienacka i z wielką biegłością plądrowali niebronione klasztory i miasta. Zrabowane bogactwa zwiększały apetyt na kolejne podboje.

Historia przedstawia ich jako brutalnych, okrutnych barbarzyńców, mordujących, grabiących majątki i niewolących ludzi, zależnie od ich statusu – dla wymuszenia okupu lub na sprzedaż na rynkach niewolników. Nieustraszonych, dzikich wojowników, którym śmierć w bitwie była niestraszna, bo dawała przepustkę do wiecznego ucztowania w towarzystwie bogów w Walhalli. Ile w tym wizerunku jest prawdy, a ile narosłych w ciągu wieków mitów? O tym opowiada artykuł, który publikujemy na str. 30.

Zachęcam Państwa także do odwiedzania naszej strony www.nationalgeographic.pl, gdzie pojawi się znacznie więcej treści związanych z wikingami. Polecam również najnowsze wydanie specjalne magazynu National Geographic poświęcone historii Imperium Brytyjskiego. Bogato ilustrowane, z mapami przedstawiającymi poszczególne etapy jego rozwoju i ekspansji oraz ciekawostkami. Również na temat wojowników ze Skandynawii, którzy w historii Wysp Brytyjskich zapisali się mocno.

Dziękuję, że czytacie National Geographic.

Agnieszka Franus
redaktor naczelna