REKLAMA

National Geographic 9/21

JEŚLI MASZ 30 LAT bądź więcej, prawdopodobnie pamiętasz, co robiłeś w czasie, gdy usłyszałeś o atakach z 11 września 2001 r. To jeden z tych momentów niezacieralnych, z rodzaju gdzie-akurat-byłeś.

W tym miesiącu obchodzimy 20. rocznicę tamtych wydarzeń, a ich data symbolizuje dzień, który stał się historycznym momentem zwrotnym i zapoczątkował najdłuższą wojnę we współczesnej historii USA.

Dwa materiały w tym wydaniu magazynu poświęcone są echom 11 września. Jeden to raport z Afganistanu pokazujący stan kraju w momencie wycofywania się z niego amerykańskich wojsk. Wiele wskazuje na to, że historia zatoczy koło i znów do władzy dojdą tam talibowie. Drugi przedstawia zdjęcia z pozoru zwykłych przedmiotów – pary butów, zegarka, fotografii – które jednak wcale zwyczajne nie są. Pochodzą bowiem z gruzów World Trade Center w Nowym Jorku, pola w Shanksville w Pensylwanii oraz z Pentagonu w Arlington, w Wirginii, czyli miejsc, gdzie terroryści

Al-Kaidy rozbili porwane samoloty, kreując w ułamkach sekund przerażający nowy świat.

Maszyna, która uderzyła w Pentagon, należała do American Airlines. Był to lot 77, do Los Angeles. O 9.37 pięciu porywaczy uderzyło samolotem w zachodnią ścianę ikonicznego budynku, zabijając siebie, 59 pasażerów oraz 125 osób na ziemi. Wśród ofiar znalazło się osiem osób podróżujących na konferencję ekologiczną sponsorowaną przez National Geographic. Troje z nich – Bernard Brown, Asia Cottom i Rodney Dickens – miało po 11 lat. Każde z tych dzieci miało przyszłość, której obietnica nigdy nie zostanie zrealizowana. Dla każdego uczestnictwo w konferencji było wyróżnieniem. I każde, według napisanych wtedy ku ich pamięci słów, było mądre, zdeterminowane, życzliwe.

11 września zginęło też troje nauczycieli: Sara Clark, James Debeuneure i Hilda Taylor, którzy towarzyszyli uczniom. Sara, 65-latka, i jej narzeczony byli w trakcie przygotowań ślubnych. 58-letni James, ojciec i dziadek, lubił grać w golfa i kolekcjonował dzieła sztuki. Również 58-letnia Hilda, matka i babcia, uwielbiała gotować i pracować w swoim ogródku.

Pozostali byli pracownikami National Geographic. Ann Judge, 49-latka, organizowała podróże po świecie naszym dziennikarzom. Joe Ferguson uwielbiał uczyć dzieci geografii. Miał 39 lat.

Oddajemy hołd tym, których straciliśmy 20 lat temu, cytatem umieszczonym na Pentagon 9/11 Memorial:

Zajmujemy tę ziemię, aby upamiętnić

wydarzenia z 11 września 2001 r. Aby

złożyć hołd 184 osobom, które straciły

życie, ich rodzinom i wszystkim tym, którzy

się poświęcają, abyśmy mogli cieszyć

się wolnością. Nigdy nie zapomnimy.

 

T E K S T:  S U S A N  G O L D B E RG