REKLAMA

National Geographic 5/21

Zaproszenie do wodnego świata

WCIĄŻ TYLE DO ODKRYCIA. To hasło wydaje się szczególnie aktualne w przypadku oceanów – najbardziej tajemniczych i najmniej zbadanych przestrzeni na naszej planecie. Choć pokrywają 70 proc. jej powierzchni, znamy zaledwie 5 proc. tego, co w sobie kryją. Do tej pory mniej ludzi dotarło na najgłębsze dno oceanu niż na Księżyc. To może wydawać się zaskakujące, zważywszy że oceany są siedliskiem bioróżnorodności, domem dla mnóstwa gatunków żywych stworzeń – od mikroskopijnych po największe na Ziemi – w tym tysięcy wciąż jeszcze nieopisanych.

Oceany wytwarzają również ok. 50 proc. tlenu, którym oddychamy, regulują klimat, a jednocześnie stanowią wczesny detektor globalnych zmian, których często doświadczają jako pierwsze. Dlatego właśnie niniejsze wydanie National Geographic w całości poświęcamy oceanom, ich tajemniczej głębi i znaczeniu, jakie mają dla nas. Opowiemy o historii ich eksploracji, najnowszych odkryciach, nękających je problemach. O ich przyszłości, z którą związany jest również dobrostan naszego gatunku. Wszyscy bowiem jesteśmy od nich – w większym lub mniejszym stopniu – zależni. A chroniąc je i dbając o nie, chronimy naszą przyszłość. Bo czyż jest ona możliwa bez wody?

Dbałość o naturę i zdrowie planety skłoniła nas również do kolejnych proekologicznych działań. Miło nam Państwa poinformować, że od tego wydania magazyn National Geographic będzie drukowany na papierze w 100 proc. pochodzącym z recyklingu! Do jego produkcji nie zostało ścięte żadne drzewo. Ten papier jest przyjazny dla środowiska i mamy nadzieję, że Państwo również go polubicie.

Dziękuję, że jesteście z nami i czytacie National Geographic.