04/20

Pięćdziesiąt lat temu świętowaliśmy pierwszy Dzień Ziemi. Gdzie będziemy za kolejnych 50 lat? Co czeka nasza planetę? Czy podołamy wyzwaniu, które stawia przed nami uprzemysłowiona cywilizacja? W kwietniowym wydaniu magazynu ocenimy wpływ naszych działań na środowisko przez ostatnich 50 lat i spróbujemy przedstawić dwie wizje przyszłości, które możliwe są w 2070 roku – dokładnie w setną rocznice Dnia Ziemi. Scenariusze są dwa – dobry i zły, jak będzie? Przeczytajcie i spróbujcie ocenić sami!

Na okoliczność przypadającej w kwietniu 50. rocznicy Dnia Ziemi, stworzyliśmy pierwsze w historii „dwustronne” wydanie National Geographic, aby przyjrzeć się działaniom w kwestii ochrony środowiska na przestrzeni minionego półwiecza i spojrzeć w przyszłość, na świat roku 2070, kiedy to kolejne pokolenia będą obchodzić setną rocznicę Dnia Ziemi. 
Na okładce magazynu pokazana jest Ziemia porośnięta bujną zielenią. To optymistyczna wizja, która  ostrzega, że świat się zmienia. Nie możemy cofnąć wyrządzonych środowisku szkód, ale mamy już wiedzę i technologie, które są niezbędne do wykarmienia większej liczby ludności, zapewnienia energii, zastopowania zmian klimatu, i jesteśmy w stanie zapobiegać wymieraniu większości gatunków. Powszechna chęć działania daje się odczuć w nastrojach ludzi... Gdy odwrócisz magazyn zobaczysz okładkę przedstawiającą bardziej przygnębiające oblicze Ziemi. Przyglądamy się „nowej normie” powodzi i podnoszącego się poziomu wody, która wdziera się do nisko położonych nadmorskich miast i sprawia, że w przyszłości większość oceanicznych atoli zniknie. To świat susz, bardziej ekstremalnych upałów, gwałtowniejszych burz. Czy zajmiemy się wystarczająco szybko tymi i innymi zagrożeniami, aby je powstrzymać, zanim zaleją nas i świat przyrody. Jaką drogę jako gatunek obierzemy i w której z tych dwóch rozbieżnych rzeczywistości się znajdziemy. 


Wiemy jedno: naszym zadaniem jest prezentowanie faktów, tego, co zmieniło się bezpowrotnie i co możemy ocalić, oraz informacji, które pomogą nam zmienić świat na lepsze. 

                          
Świętuj z nami 50 rocznicę Dnia Ziemi, zostań w domu i czytaj kwietniowy magazyn, który teraz dostępny jest z darmową dostawą do domu na kultowy.pl