REKLAMA

1/19

Kiedy poprosiliśmy doświadczoną dziennikarkę Fran Smith, aby do tego wydania napisała artykuł o nowych granicach w medycynie, pierwszą rzeczą, którą zrobiła, było zgłoszenie się na ochotnika, aby zostać „królikiem doświadczalnym”. Jej genom został zsekwencjonowany.

Smith się nie wahała. Po wszystkim powiedziała mi, że nigdy nie rozumiała niepokoju niektórych ludzi w kwestii testów medycznych i uczenia się tego, co może – lub nie – położyć się cieniem na ich zdrowiu w przyszłości.

- Nie jesteś bezpieczniejszy, jeśli nie wiesz – mówi rozsądnie. – Ale możesz dowiedzieć się rzeczy, które są bardzo pomocne i dzięki którym będziesz mógł coś z zagrożeniem zrobić.

Smith sama chciała doświadczyć tego, co zaczęto nazywać „medycyną precyzyjną”. W przeciwieństwie do starszych standardów medycznych, zakładających wrzucenie pacjentów do jednego worka i leczenie ich w sposób przypisany danej kategorii chorób, to podejście wykorzystuje badania genetyczne i analizę danych w celu dostosowania profilaktyki, diagnozy i leczenia do unikalnej konstrukcji biochemicznej konkretnej osoby – pisze Smith. A w nadchodzących dziesięcioleciach jego postęp może obalić tradycyjne metody praktykowania medycyny.

Na Uniwersytecie Stanforda, gdzie zapisała się na szczegółowe badania profilowania biochemicznego, doświadczenie  Smith zaczęło się nie od igieł czy pobierania wymazów, lecz serii pytań od doradczyni genetycznej.

Czy rozumiem, że badanie może również ujawnić problemy, z którymi nic nie będę mogła zrobić, takie jak gen APOE4, który zwiększa ryzyko alzheimera? Czy chcę poznać wszystkie wyniki badań? – pisze Smith.

Nie będę spojlerować historii, ale jak zauważa Smith, kiedy czekała na wyniki testu, jej żołądek kurczył się w proteście. Czy dowiedziała się, że może podążać za losem ojca, który powoli popadał w demencję? A może bardziej przypomina swoją żyjącą samotnie 94-letnią matkę, która tańczy i gra w madżonga w klubie seniora?

Kolejna niespodzianka: Smith powiedziała mi później, że była zafascynowana, gdy dowiedziała się, że doradczyni genetyczna, która przeprowadziła z nią wywiad, nie ma zsekwencjonowanego własnego genomu. Nie zdecydowała, czy chce wiedzieć.

W miarę jak naukowcy opracowują narzędzia, których jeszcze nie potrafiliśmy sobie wyobrazić – aby edytować nasze geny, przewidzieć ryzyko chorób, a nawet ukształtować przyszłość biomedyczną naszych dzieci – jednostki i społeczeństwa muszą krytycznie myśleć o konsekwencjach. Najlepiej zrobić to w oparciu o solidną naukową wiedzą, jaką znajdziesz w tym wydaniu.

Susan Goldberg

Redaktor naczelna NG USA

W numerze:

 

MEDYCYNA PRECYZYJNA | Fran Smith

Rozwój technologii przyniesie nam nowe możliwości i procedury oparte na ciągłym monitoringu organizmów oraz błyskawicznej reakcji na zagrożenia.

 

OTWIERANIE APTECZKI CESARZA | Peter Gwin

Medycyna chińska szczyci się obserwacjami sięgającymi ponad 2 tys. lat wstecz. Dziś nauka bada, czy i jak działają jej metody.

 

TURECKI POTOP | Suzy Hansen

Kontrola nad strategicznymi zasobami wody wymaga ofiary. I Turcja chce ją ponieść.

 

WENEZUELA. UWIĘZIENI W CHAOSIE | Paula Ramon

Tysiące uchodźców z tego upadającego kraju szuka lepszego życia w Brazylii.

 

PARADOKSY YELLOWSTONE | David Quammen

Najsłynniejszy fragment dzikiej Ameryki ma zaskakujące oblicza i historię pełną zwrotów akcji.

 

Numer dostępny w salonach prasowych oraz sklepie internetowym www.kultowy.pl