REKLAMA

12/2018

W 2015 r. polityczni przywódcy przyjęli w ONZ 17 celów mających ograniczyć biedę, nierówność i inne światowe bolączki do roku 2030. To samo od dawna przyświeca parze filantropów, Billowi i Melindzie Gatesom. Dlatego w 2017 r. ich fundacja zapoczątkowała akcję Goalkeepers (Strażnicy Celów), inicjatywę mającą pobudzać działania i śledzić postępy w realizacji celów. Raport z 2018 r. stwierdza, że nastąpiła fantastyczna poprawa w stanie ludzkości – ale wzywa też do zwiększenia inwestycji i innowacyjności w walce z biedą, by ten postęp nie ustał. Ostatnio miałam rzadką okazję przeprowadzenia wywiadu z państwem Gates na temat tego nowego raportu (wywiad opublikowany w bieżącym wydaniu NG).

Susan Goldberg

Redaktor naczelna NG USA

 

WAŻNA IDEA | KRZYCZĄCE NIERÓWNOŚCI

Do największych wyzwań, przed jakimi stoi ludzkość, należy znalezienie sposobu na zasypanie rosnącej przepaści ekonomicznej między biednymi a bogatymi. ("Społeczne nierówności", Jared Diamond)

 

TEMAT Z OKŁADKI | ŁOWCY BIBLII

Najstarsze teksty związane z religiami Księgi, takie jak kopie ewangelii, są cenne z wielu powodów. Dla jednych ich poszukiwanie jest misją, dla innych – okazją do zrobienia biznesu, czasem niezbyt uczciwego. Ten splot nauki, biznesu i wiary zapoczątkowały niezwykłe znaleziska z jaskiń Qumran. ("Łowcy Biblii", Robert Draper)

 

REPORTAŻ | OLEJ PALMOWY

Popyt na olej palmowy rośnie. Rzecz w ty, że jego produkcja oznacza degradację tropikalnych puszcz. Czy zrównoważone uprawy są możliwe? ("Kryzys olejowy", Hillary Rosner)

 

PORTFOLIO | BOSKIE DZIECI

Adopcja lalek szczęścia jako gwarancja pomyślności i psychologiczna terapia? Tajowie praktykują takie zachowania od setek lat. ("Boskie dzieci", Anna Gondek-Grodkiewicz)

 

INDEKS TEMATÓW | ŁOWCY BIBLII, GABON - PALMOWY KRYZYS, BOHATEROWIE FILIPIN - 10 MLN FILIPIŃCZYKÓW PRACUJE ZA GRANICĄ, PUMY Z PATAGONII - OCHRONA DUŻYCH KOTÓW.

 

Numer dostępny w sprzedaży od 27 listopada.

 

Poznaj ofertę prenumeraty >