REKLAMA

11/18

Zapoznawanie Czytelników z pierwotnymi kulturami to piękna część 130-letniej historii National Geographic, ale jednocześnie swego rodzaju etyczne pole minowe. Jaka jest nasza odpowiedzialność w opowiadaniu historii tych, którzy przynajmniej na pozór wydają się tak różni od nas? Jak pokazywać inne kultury z wyczuciem, bez nadmiernego „egzotyzowania” czy przejaskrawiania tego, co dla nich jest zupełnie naturalne?

Opowieść z tego miesiąca, dotycząca poważnych zagrożeń rdzennego plemienia zamieszkującego Amazonię, podkreśla znaczenie tego tematu. Nasz fotograf Charlie Hamilton James przez miesiąc z bliska obserwował życie puszczańskich ludów Awá i Guajajara. W sumie w Amazonii spędził półtora roku. Rozmawialiśmy o wyzwaniach i odpowiedzialności, z jaką wiąże się robienie zdjęć w takim miejscu (wywiad można przeczytać w magazynie).

Susan Goldberg

Redaktor naczelna NG USA

 

 

TEMAT Z OKŁADKI | AMAZONIA POZA CYWILIZACJĄ

Choć wielu może się to wydawać nieprawdopodobne, w ostępach amazońskiej puszczy istnieją jeszcze rdzenne społeczności żyjące na sposób pierwotny. Największe zagrożenie ściąga na nie fakt, że przeszkadzają w bezkarnej grabieży tropikalnego lasu … („Przetrwać poza cywilizacją”, tekst: Scott Wallace i Chris Eagan, zdjęcia: Charlie Hamilton James)

 

REPORTAŻ | DIETA PRZYSZŁOŚCI

Chwasty, owady i glony. Ale też krwiste, choć wegańskie, befsztyki. Nasza przyszła dieta z pewnością się zmieni. Zwyczajnie nie będziemy mieć innego wyjścia. Znalezienie nowych źródeł białka stanie się koniecznością, ponieważ obciążenie środowiska przez przemysłową hodowlę zwierząt staje się coraz trudniejsze do utrzymania. („Menu przyszłości”, Tracie McMillan)

 

EKSPLORACJE | ALEX HONNOLD

Alex Honnold zaplanował wejście bez asekuracji na słynną górę El Capitan w Dolinie Yosemite. Jego przyjaciel Jimmy Chin miał tę próbę sfilmować. Ale najpierw musieli wymyślić, jak o tym rozmawiać. („Na ścianie śmierci”, Peter Gwin)

 

INDEKS TEMATÓW | AMAZONIA – POZA CYWILIZACJĄ, BATALIA O AMERYKAŃSKI ZACHÓD, MENU PRZYSZŁOŚCI, ZMIENIAJĄCA SIĘ ANTARKTYDA.

 

Numer dostępny w sprzedaży od 26 października.

 

Poznaj ofertę prenumeraty >