REKLAMA

09/2018

Ta opowieść rozpoczyna się dwoma tragediami. Pierwszą jest historia Katie – impulsywny moment w życiu nastolatki, który na zawsze zmienił jej życie i rodzinę. Próba samobójstwa. Wystrzał który odebrał jej nos, usta, szczękę, przód twarzy, fragment czoła oraz częściowo wzrok. Druga tragedia wydarzyła się jakieś trzy lata później. To historia Sandry Bennington, której wnuczkę Andreę zabiły narkotyki. Andrea mówiła, że chce zostać dawcą narządów – ale to Sandra podjęła ten niezwykły krok, oddając Katie twarz wnuczki.

- Było ciężko, wiesz, ale pomyślałam, mój Boże, jest młoda dziewczyna, która potrzebuje twarzy. Cóż za wspaniała rzecz. Po prostu wydawało się, że tak miało być – powiedziała Sandra.

National Geographic przez ponad dwa lata dokumentował procesy związane z przeszczepem twarzy Katie w sposób nieprzedstawiony nigdy wcześniej. Otrzymaliśmy niespotykany dostęp do Kliniki Cleveland w Ohio, gdzie przeprowadzono transplantację, a co ważniejsze – możliwość towarzyszenia Katie i jej rodzicom, Alesii i Robbowi Stubblefieldom, oraz Sandrze Bennington. Zaufali nam, że z empatią pokażemy milionom czytelników podróż, którą przebyła Katie jako 40. osoba na świecie i najmłodsza Amerykanka przechodząca przeszczep twarzy.

Katie i jej rodzina pozwolili na ten bliski kontakt, w tym wywiad z lekarzami, którzy próbowali przekuć wielkie nieszczęście w coś dobrego.

Nasza autorka Joanna Connors i fotografki Maggie Stebber oraz Lynn Johnson spędziły setki godzin z Katie, jej rodzicami i lekarzami. Towarzyszyły jej podczas zabiegów chirurgicznych. Były świadkami, jak Katie płakała z bólu, dokumentowały wysiłki Alesii i Robba chcących przynieść córce ulgę. Chodziły z nią na wizyty lekarskie i spędzały czas w domu. Były z rodziną Katie, gdy ta po raz pierwszy zobaczyła jej nową twarz.

Ten reportaż niektórzy z Was mogą uznać za bardzo trudny do obejrzenia. Zdjęcia Katie przed operacją są szczególnie ciężkie. Zdjęcia samej operacji mogą być wstrząsające. Ale opowiadamy tę historię, ponieważ to wszystko ma znaczenie.

Podróż Katie była niezwykła i to jeszcze nie jest koniec: dziewczyna będzie musiała przejść więcej operacji. Do końca życia musi zażywać silne leki. Ale będzie mogła wyjść i publicznie podzielić się ważą wiadomością z młodymi ludźmi, którzy czują, że ich życie jest trudne d zniesienia. - Cokolwiek dzieje się w twoim życiu, możesz przesz to przejść – mówi Katie.

 

Susan Goldberg

Redaktor naczelna NG USA

 

TEMAT Z OKŁADKI | NOWA TWARZ KATIE

Tożsamość. Doświadczenie. Emocje. Ludzka twarz wyraża wszystko to i jeszcze więcej. Wskutek impulsywnego kroku młoda Amerykanka utraciła – dosłownie – twarz. Na szczęście niewiarygodny postęp w medycynie pozwolił jej ją odzyskać – tyle że już nie własną. („Nowa twarz Katie”, tekst Joanna Connors, zdjęcia Maggie Steber i Lynn Johnson)

ROK PTAKÓW | HEŁMOROGI

Te duże, prastare, dziwacznie wyglądające azjatyckie ptaki giną z tego samego powodu co słonie: osobliwej kości. („Na tropach ptaka z kaskiem na głowie”, Rachel Bale)

DEPESZE | JEMEN

Kraj już wcześniej leżący na uboczu świata, teraz jeszcze odcięty odeń przez wojnę domową, przeżywa dramat. Co tak naprawdę tam się dzieje? („Kraj bez opieki”, Nina Strochlic)

 

Numer dostępny w sprzedaży od 28 sierpnia.


Poznaj ofertę prenumeraty >