REKLAMA

07/18

Ile może człowiek

Jeżeli istnieje temat uniwersalny, na który możemy porozmawiać wszędzie, bez względu na długość i szerokość geograficzną, temat, który wzbudza spektakularne emocje, wyzwala radość, ale też jest przyczyną łez, to na pewno jest to sport. Gdziekolwiek byłam na świecie, ludzie, którzy nie bardzo wiedzieli, gdzie leży Polska, potrafili – czasami ku mojemu absolutnemu zaskoczeniu – wymienić nazwiska kilku naszych czołowych sportowców. Zazwyczaj byli to piłkarze. I o ile rozpoznawalność Roberta Lewandowskiego nie zaskakiwała, to już nazwiska Grzegorza Laty czy Kazimierza Deyny w ustach młodych ludzi z miasteczka San Antonio w Chile wzbudziły mój szczery podziw. Tak jak większość ludzi, ja też lubię patrzyć na rywalizację. Kibicuję naszym, cieszę się z ich sukcesów. I choć chciałabym, żeby podobne emocje wyzwalali naukowcy, którzy w zaciszu laboratoriów szukają rozwiązań ratujących świat – sportowców też szanuję i podziwiam. Przede wszystkim za ich determinację. Bo sam talent, bez katorżniczej pracy, nie wystarczy, by zostać idolem stadionów. Trzeba jeszcze podporządkować całe życie jednemu celowi, mocno w siebie wierzyć, codziennie zmuszać organizm do niewyobrażalnego wysiłku. Pamiętam, że kiedy czytałam o morderczych treningach Justyny Kowalczyk, za każdym razem pytałam siebie, czy byłabym zdolna do czegoś takiego. Odpowiedź brzmiała: nie. I może dlatego tak kochamy sport i sportowców. Obserwując ich zmagania, łatwo uznać, że granice ludzkich możliwości nie istnieją. Ale czy tak jest faktycznie? O tym dowiecie się z artykułu pt. „Moc sportu”. Natomiast materiał pt. „W poszukiwaniu zaginionej kolonii” opowiada o wyczynie z zupełnie innej kategorii i ludziach, którzy też odznaczali się żelazną siłą woli. O zaginięciu, którego nie udaje się wyjaśnić od czterech stuleci. Bo człowiek mimo wszystko pozostaje największą zagadką. 

Agnieszka Franus
REDAKTOR NACZELNA

TEMAT Z OKŁADKI | ZAGINIONA KOLONIA

Członkowie pierwszej kolonii założonej przez Anglików w Ameryce Północnej zniknęli bez śladu, zupełnie jakby rozpłynęli się w powietrzu. Czy po z górą czterech wiekach zagadkę tę uda się wreszcie rozwiązać? („W poszukiwaniu zaginionej kolonii”, Andrew Lawler)

SPORT | WYŻEJ, SZYBCIEJ, MOCNIEJ

Technologia i nauka pomagają sportowcom bić kolejne rekordy. O ile jeszcze uda się przesunąć granice ludzkiej wydolności? („Moc sportu”, Christine Brennan)

ROK PTAKÓW | PUSTO NAD MORZAMI

Ptaki morskie na całym świecie są zagrożone, bo niewielu ludzi je dostrzega. Aby je ocalić, trzeba o nich więcej wiedzieć. („Zaginione na morzu”, Jonathan Frazer)
Artykuł powstał w ramach kampanii National Geographic „2018 ROK PTAKÓW” koncentrującej się na znaczeniu oraz ochronie tych niezwykłych stworzeń.
Życzymy udanej lektury!

Poznaj ofertę prenumeraty >