03/2017

20 WIKINGOWIE

Wojownicy, grabieżcy, kupcy, odkrywcy, dandysi. Nie ma jednej prawdy o wikingach, a co pewien czas dowiadujemy się o nich czegoś nowego. I może dlatego ci nieustraszeni mieszkańcy północnych krain Europy tak dobrze zadomowili się w zbiorowej wyobraźni.

Tekst Heather Pringle

Zdjęcia Robert Clark i David Guttenfelder
 

46 ŚWIAT DZIEWCZĄT

Są kraje, w których bycie dziewczynką oznacza konieczność poddania się okrutnym tradycjom i nie mniej okrutnej społecznej rzeczywistości. W Sierra Leone dziewczęce marzenia są skromniejsze niż gdzie indziej.

Tekst Alexis Okeowo

Zdjęcia Stephanie Sinclair
 

66 MAM 9 LAT

Dzieci z różnych części świata opowiadają, jak widzą swoją przyszłość – szczerze, bo nie ulegają jeszcze, jak nastolatki, autocenzurze, żeby dostosować się do innych.

Tekst Eve Conant

Zdjęcia Robin Hammond
 

80 MORZE SPORÓW

Azjatyckie morze, wokół którego leży wiele ludnych krajów, w tym potężne Chiny, jest źródłem cennych zasobów, ale też konfliktów. Każdy chciałby wyszarpnąć jak najwięcej dla siebie.Środowiskiem nie przejmuje się nikt.

Tekst Rachel Bale

Zdjęcia Adam Dean
 

92  PUSZCZA DLA IROKEZA

Dzięki zaskakującej internetowej sławie pewnego makaka czubatego imieniem Naruto cały gatunek na chwilę skupił na sobie uwagę. Być może dzięki takiemu rozwojowi wypadków widoki na ocalenie tych małp są nieco lepsze.

Tekst Jennifer S. Holland

Zdjęcia Stefano Unterthine
 

112 METROPOLIS

Świat urbanizuje się w oszałamiającym tempie i Martin Roemers postanowił pokazać ten proces, a raczej jego skutek. Zrobił więc portrety megamiast – takich, w których żyje ponad 10 mln ludzi. Zobaczcie, jak mogą być różne.

Tekst i zdjęcia Martin Roemers