REKLAMA

8/2015

EDYTORIAL


NAGRODA


OBLICZA ZIEMI


INSTYNKT PIERWOTNY


SKANER


Chryzantemy, Pochodzenie owoców, Persymona, Dinozaury duże i małe

TWOJE ZDJĘCIE


FRANCISZEK I WATYKAN


Papież Franciszek to „najlepszy piarowiec świata”. Człowiek, który wniósł do Watykanu nową energię, sposób komunikacji z wiernymi, nowe rozumienie misji tej instytucji. Wynik jego zmagań ze skostniałą strukturą rzymskiej kurii może zadecydować o przyszłości Kościoła. (Tekst Robert Draper, zdjęcia Dave Yoder)

JEZIORO RUDOLFA


Nad kenijskim jeziorem zbierają się czarne chmury. Ale nie niosą one deszczu – przeciwnie. Zapory na zasilającej akwen rzece Omo w Etiopii grożą stopniowym znikaniem jeziora. Dla plemion znad jego brzegów, dla ich kultury, jest to sprawa życia i śmierci. (Tekst Neil Shea, zdjęcia Randy Olson)

SZTUKA WYPYCHANIA


Taksydermia, czyli wypychanie trofeów, praktykowana jest od dawna. Wiele przyrodniczych muzeów ma ogromne kolekcje preparowanej fauny. Dziś sztuka ta stała się jednak tak kontrowersyjna, że pojawiła się jej rekonstrukcyjna odmiana, niezwiązana z zabijaniem zwierząt. Tekst Bryan Christy, zdjęcia Robert Clark

ZBIORY MUZEUM ZOOLOGII


W magazynach pod Puszczą Kampinoską znajduje się 7,5 mln okazów wypreparowanych zwierząt. (Tekst Adam Robiński, zdjęcia Marcin Dobas)

LAOS BOMB


Na ten azjatycki kraj w czasie wojny wietnamskiej Amerykanie zrzucili niewiarygodne ilości bomb. Pozostałością tego okresu są leje widoczne w krajobrazie i mnóstwo niewybuchów. Dziś stają się one rezerwuarem surowców wtórnych oraz atrakcją turystyczną. (Tekst T.D. Allman, zdjęcia Stephen Wilkes)

AFRYKA RYBAKÓW


Południowa Afryka, u brzegów której zbiegają się dwa oceany, miała do niedawna jedne z najbogatszych łowisk świata. Jednak rząd RPA dopuścił do tego stołu zbyt wielu biesiadników. (Tekst Kennedy Warne, zdjęcia Thomas P. Peschak)

KABATY POD STOPAMI


Dla pasjonatów świata owadów wycieczka na podmiejską łąkę jest niczym wyprawa w tropiki. (Tekst i zdjęcia Paweł Chocha)

LUDZIE GÓR (Tylko w Klubie Prenumeratora)


| POWIĘKSZENIE